Życie Podkarpackie nr 31/2020 Życie Podkarpackie nr 31/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 218/2020, Środa 5 sierpnia 2020 r., Marii i Stanisławy
Opublikowano
Jarosław, Przemyśl, Lubaczów, Region, Przeworsk
Monitoring w domu. Na co zwrócić uwagę?
Wybierają idealny system monitoringu do domu, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Cena to nie jedyne kryterium, którym powinniśmy się kierować. Dlatego w tym artykule aspekty kryteria, którym warto kierować się kupując domowy monitoring.
Sklep Montersi.pl, dystrybutor marki BCS - https://www.montersi.pl/producenci/bcs podpowie na co zwrócić uwagę przy wyborze monitoringu.


Monitoring domowy – inwestycja w bezpieczeństwo


Kamery monitoringu to już normalny widok nie tylko w budynkach publicznych i biurowcach, ale coraz częściej także na prywatnych posesjach. Ceny kamer systematycznie spadają, wiec na własny monitoring domowy może pozwolić sobie coraz więcej osób. Również sama oferta urządzeń jest bardzo różnorodna i elastyczna. Umożliwia stworzenie zarówno małego monitoringu dla niewielkiej działki, jak i bardziej rozbudowanego systemu dla dużej rezydencji. Najważniejsze jednak jest to, że daje poczucie bezpieczeństwa i pozwalają kontrolować to, co dzieje się wokół domu. Także podczas naszej nieobecności.

Zacznijmy od tego, że podczas zakupu monitoringu liczy się cena. Oczywiście urządzenia do najtańszych nie należą. Zwłaszcza nowoczesny monitoring IP wymaga od nas większego dodatku. Trzeba jednak potraktować monitoring domowy jako długoterminową inwestycję. Dobrze dobrane urządzenia wysokiej klasy będę nam służyły przez wiele lat. Zapobiegną także włamaniu lub pomogą w zidentyfikowaniu ewentualnych włamywaczy lub wandali. Monitoring domowy w połączeniu z systemem alarmowym znacząco podniosą bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i mienia.


Monitoring analogowy


Istnieją dwa rodzaje systemów dozoru wizyjnego, które funkcjonują w przestrzeni prywatnej i publicznej: monitoring analogowy i IP. Monitoring analogowy to tańsze rozwiązanie, które jednak ma swoje ograniczenia. Po pierwsze daje słabszy obraz z kamer (maksymalna rozdzielczość obrazu to 704×574 pikseli). Oznacza to, że jakość może być niewystarczająca jeśli chcemy by można było rozpoznać twarze, tablice rejestracyjne lub inne szczegóły.

Ponadto monitoring analogowy działa on na kablu, więc instalacje tego systemu wymaga wierceniu wielu otworów w ścianach. Wadą tego jest nie tylko oszpecenia elewacji, chyba że zaszpachlujemy wszystko na gładko, ale też widoczność przewodów. A przecież w monitoringu chodzi też o dyskrecję. Niemniej w przypadku biur i obiektów przemysłowych kamery analogowe raczej spełnią swoje zadanie. Po wyborze kamer, trzeba jeszcze dobrać rejestrator. Służy on do zapisywania nagrań na dysku twardym. Jego rodzaj dobierany jest w zależności od ilości kamer w systemie.


Monitoring IP


Dobrze zamaskowany jest za to system monitoringu IP. Tu kamery działają na bazie połączenia internetowego. Dają też dużo lepszy obraz, który mogą przesyłać na żywo i to na dowolną odległość. Nie trzeba podłączać ich kablem do komputera, a nagrania można oglądać sobie będąc np. na wakacjach w innym kraju.

Dużą zaletą monitoringu IP jest łatwa instalacja, które nie wymaga wielu nawierceń. Jeśli w przyszłości zaistnieje konieczność rozbudowania systemu o nowe kamery, nie trzeba będzie kuć ani wiercić ścian. Dodatkowo, ponieważ jakość obrazu jest dużo lepsza niż w przypadku kamer analogowych, technologia IP pozwala zredukować ilości kamer, ponieważ obraz można powiększać bez strat na jakości.

Jeśli zaś chodzi o metodę rejestrowania materiału, to w systemie IP istnieją dwie. Pierwsze, za pomocą komputera PC oraz druga, za pomocą rejestratora cyfrowego. Drugie rozwiązanie jest lepsze i bardziej nowoczesne, ponieważ zapewnia kompatybilność z kamera IP. Zużywa też mniej prądu.
nr 31/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium