Życie Podkarpackie nr 31/2020 Życie Podkarpackie nr 31/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 218/2020, Środa 5 sierpnia 2020 r., Marii i Stanisławy
Opublikowano
Przemyśl
Z Przemyśla wyruszyła pielgrzymka na Jasną Górę [ZDJĘCIA]
Jubileuszowa 40. Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła dziś (04.07.) na trasę. W tym roku pielgrzymowanie będzie wyglądać inaczej niż zawsze.

Co roku z różnych miast archidiecezji przemyskiej wychodzi 10 grup (4 lipca – Przemyśl, Lesko, Radymno; 5 lipca – Jarosław, Leżajsk, Brzozów; 6 lipca – Przeworsk, Łańcut, Krosno). W tym roku również tak będzie, jednak żadna nie będzie szła codziennie. Pielgrzymka odbywać się będzie w formie sztafety. Od 7 lipca jedna z grup będzie dojeżdżać na wyznaczony odcinek i przez cały dzień przemierzać go pieszo. Wieczorem pielgrzymi wrócą do domów, a następnego dnia wyjedzie następna. Grupa może liczyć maksymalnie 150 osób.
Wśród pielgrzymów jest abp Adam Szal, który planuje przejść cały pątniczy szlak razem z poszczególnymi grupami. 

Pielgrzymka zakończy się 15 lipca. O 10.15 zaplanowane jest wejście na Jasną Górę, a o 11.00 msza św. w bazylice.

33 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Nnn 5.173.56.8 04.07.2020

Widać ze księża nie odpuszczają nawołują do kościoła i rozorzestrzeniaja wirusa powinien ktoś temu zapobiec 

user
. 31.183.174.92 11:57:08 04-07-2020

Czyś byś zastePOwał trolla Tadeusza




user
Obywatel 31.0.23.80 04.07.2020

Powodzenia i jak najmniej pęcherzy. Byłem dawno temu. Świetna sprawa!

user
lol 5.173.72.231 04.07.2020

Wiara w bajki wiecznie żywa..

user
Bolo 5.173.82.114 18:17:00 04-07-2020

Idą się pomodlić za tych ,którzy głosowali na Trzaskowskiego by rozum im wrucił.

user
B 93.140.22.41 22:06:53 04-07-2020

Słownik ortograficzny by Ci się przydał Bolo

user
Tadeusz 79.191.89.25 04.07.2020

Ciekawe czy jeszcze jeden pątnik do Nich dołączy.

 Koronowirus zaproszenie otrzymał.

user
. 31.183.174.92 14:23:27 04-07-2020

A ciebie nie zaprosili szkoda może byś nie pisał takich bzdur

user
bbb 83.5.171.53 14:39:31 04-07-2020

ale Ty Tadeusz nie nawidzisz ludzi wierzących. 

user
stefan 47.31.83.227 04.07.2020

great post!

thanks

<a href= "https://www.allassignmenthelp.com/uk/">assignment help in UK </a>

user
Wolny przemyski obserwator 37.47.117.93 04.07.2020

Do  Judy Tadeusza i Nnn nawet to wam przeszkadza w kościele katolickim. Przecież ci dzielni głównie młodzi ludzie pielgrzymują nie z przymusu a z ochoty, własnego wyboru a wybór jest taki,  Juda Tadeusz i drugi koleś nazywający siebie Nnn wygodne łóżko i  błogie lenistwo zaś dzielni pielgrzymi upał, pragnienie, ból nóg i pęcherze, niewygodne maski itp utrudnienia, robią to z własnego wyboru, poswięcając czas, wygodne wakacje czy urlopy i tego drogi Judo zwany Tadeuszem i drugi Nnn zazdrościcie, może naprawdę zazdrościcie że w okresie nowomody czyli nieustannego atakowania KK i  ośmieszania  wszystkiego co z wiarą, religią i sacrum związane są jeszcze młodzi głównie ludzie mający odwagę, czas i chęci by zademonstrować swoją wiarę, nadzieję i miłośc do Boga i Maryi w taki a nie inny sposób, za to ich podziwiam, gratuluję i cieszę się że tacy ludzie jeszcze są nawet w dobie pademii, może własnie w tym trudnym czasie, bo prawdziwa wiara to droga własnie wyboista, poprzeż życiowe trudy i znoje. A więc Judo T i tobie podobni krytyczni lenie darujcie sobie krytyczne uwagi pod adresem dzielnych pielgrzymów,  to nie kuria, kler czy inne jak zawsze uważasz jedynie błędy i grzechy KK, to są młodzi, dzielni i niezależnie ni ludzie różnych zawodów, wykształcenia, poglądów czy wieku których łączy jedno BÓG i MARYJA i pytam retorycznie, tego im zazdrościcie? 

user
Ap 31.183.179.207 19:41:27 04-07-2020

Panie Obserwatorze, krócej. Przecież tego nikt nie jest w stanie przeczytać.

user
A 31.183.179.207 21:34:25 04-07-2020

Panie Obserwatorze ,Pan ma dużo racji tylko nic z tego nie sinika. Pan dużo gledzisz i głosują na tych nieudaczników.

user
Krótko, zwięźle przemyski obserwator 37.47.117.93 04.07.2020

Do Ap, czyżby pierwsze nożyce się odezwały, boisz się kilkuzdaniowej prawdy. Jeśli sądzisz że wpiszę się w ogólny, modny obecnie trend atakowania wiary chrześcijańskiej i religii w tym fajnego polskiego zjawiska pielgrzymowania np do Częstochowy co trwa nieprzerwanie na polskich ziemiach od ponad 600 lat nawet w okresie zaborów,  powstań narodowych, 2 wojen światowych ba nawet komuniści po 45 roku tolerowali pielgrzymki a teraz nowoczesni ponoć postępowi  internetowi trole w jednozdaniowych bzdurnych wpisach kwestionują sens pielgrzymowania, powtarzam pielgrzymowania nie z przymusu, napędzania lecz dobrowolnej woli głównie młodych ludzi. Brawo wy, gratuluję podjęcia tego niewątpliwego trudu, nawet w czasach wirusowych, Bóg i Maryja wynagrodzi poświęcenie. Ja drogi synu ukończyłem szkoły socjalistyczne czyli jeszcze atramentowe myślę że podobnie jak twoi dziadkowie,  nauczyciele w większości przedwojennni czyli wychowywali i uczyli, nie umiem przelewać  myśli  jednym zdaniem, jak nie pasuje, proste, nie czytaj, jest wolnośc słowa pisanego i czytania w tzw sieci. Apelowałem wielokrotnie by nie czytać moich  subiektywnych wpisów,  a jeśli potrafisz sam napisz coś wartościowego, istotnego. 

user
Ap 31.183.179.207 21:39:27 04-07-2020

Starałem sie. Ja Pana lubię, ale po prostu. 

user
Jan 31.183.188.244 04.07.2020
 A może lepiej by było aby na  tym przysłowiowym łóżku każdy z  tych pielgrzymów przeczytał kilka razy  ewangelie i zastanowił się nad ich treścią.   Nie przeszkadza mi ich pielgrzymowanie  ,rzecz w tym że zachorowalność   rośnie  lawinowo,dzisiaj 40 osób na podkarpaciu, w tym  6 w Przemyślu i 10 w powiecie przemyskim. Naprawdę  nikomu nie jest potrzebna choroba,ci młodzi ludzie   zostawili w domu rodziców i dziadków i powinni o  nich myśleć.
user
raz jescze z koniecznosci przemyski obserwator 83.31.163.115 23:06:16 04-07-2020
Dobrze , dobrze litościwy Janie , czyli w sklepach  nawet wielkopowierzchniowych  nie zaraża się , w zakładach pracy czasem czasem wielotysięcznych  też nie ,  w galeriach np. Sanowej  oczywiście nie , w pociągach , busach , autobusach nie , na wiecach Dudy i Trzaskowskiego , wcześniej innych kandydatów gdzie gęba przy gębie , nie zarażą się ,  w najbliższych wyborach oczywiście nie ,w przedszkolach i po wakacjach w szkołach nie ,  wczoraj ok 20 przechodziłem obok oszklonych  CUDA WIANKI w Rynku , pełna obsada stolików wszyscy bez masek , oczywiście nie zaraża się , nawet na moim bazarku zwanym rynkiem zielonym gdzie ludzie bez masek ocierają się niemal o siebie oczywiście nie mogą się zarazić tylko w świątyni i na pielgrzymim szlaku ,  na powietrzu tak będzie od razu ,   będzie pomór , rzeź niewiniątek  , wszyscy zaraz  po powrocie swoich domów zarażą  , babki, dziadków  itd , szczególnie w czasach gdzie rodziny wielopokoleniowe  niemal nie istnieją. Ciekaw rozumowanie. Jeśli chodzi o czytanie biblii , ani ty kolego Janie nie wiesz kto ile razy czytał biblie , a więc zostaw to każdemu do rozważenia w sumieniu , raczej zajmij się sobą , a jeśli biblię czytasz  oczywiście na leżąco , to stosuj się do przekazów w Niej zawartych.
user
Radical News 94.40.75.201 23:06:48 04-07-2020

EWANGELIA POKOJU - WEGANIZM.COM


ŹRÓDŁEM COVID - 19 JEST PRZEMOC WOBEC ZWIERZĄT - KRYTYKA POLITYCZNA.PL


YOUTUBE.COM - CZY KATOLIK MUSI JEŚĆ MIĘSO???

user
mk 91.193.208.128 14:46:54 05-07-2020

Jan , ty jesteś jak to mówił swego czasu bolek  prezydent ,'jesteś za , a nawet przeciw\'. Niby  starasz się być obiektywnym , ale  między tzw. wierszami starasz się przemycić anty katolicyzm . TAKA JEST PRAWDA. Przecież nikt ci nie każe chodzi do Kościoła  jak i tobie podobnym osobnikom , więc czemu drzesz swoją fasjatę ?

user
Jan 31.183.188.244 21:36:18 05-07-2020

do @ mk

Wiesz co to jest forum i do czego służy? Objaśniam; redakcja ŻP  podaje temat  a forumowicze przedstawiają swój punkt widzenia.    Piszę więc  to co myślę na dany temat.  Nie ukrywam że  panujące  stosunki  państwo -kościół mi nie odpowiadają,są postawione na głowie.  W tym zakresie  odpowiada mi model niemiecki, tzn, wierni danego kościoła utrzymują  finansowo swój kościół, kościół nie miesza się w sprawy państwa a państwo w sprawy kościoła, To że w Polsce jest nienormalnie  to dla mnie rzecz oczywista a Ty  dajesz tego świadectwo  nazywając moje poglądy "darciem fasjaty"    .  Zapewne  siedzisz w kościele w pierwszej ławie i systematycznie przystępujesz do komunii  i obrażanie  kogoś  o odmiennych poglądach postrzegasz  pozytywnie a może nawet  uważasz że walczysz o wiarę. Nie zdziwiłoby mnie to kompletnie.

user
przemyslanin 185.25.123.192 04.07.2020

od wielu lat  abp Adam Szal idzie w pielgrzymce. Dla mnie jest wzorem pątnika

user
Ap 31.183.179.207 21:51:42 04-07-2020

Człowiek uczciwy. Nikt złego słowa powie. Jak każdy z nas. 

user
\"gledzący\" przemyski obserwator 83.31.163.115 04.07.2020
Do tego kolesia A  , kolego rozumiem że "A" oznacza analfabetę Jeśli chcesz ze mną z pokolenia powojennego polemizować do pisz do rzeczy , w miare logicznie przynajmniej przeczytaj swoje marne zdanie. Co to jest "nic z tego nie sinika" , " dużo gledzisz i nie głosują na tych nieudaczników". Przecież to zbitek dziwnych słów i błędów stylistycznych , bzdur ,  więc jak chcesz nadal polemizować to napisz raz jeszcze zdanie , może więcej ,  ale poprawnie , po polsku. A jeśli nie podoba się moje "gledzenie"-  nie czytaj,  to takie proste . Pa
user
ugodowy przemyski obserwator 83.31.163.115 04.07.2020
Na koniec do Ap.  Drogi kolego , jeśli chcesz  ugody to okey , przyjmuje,  tylko czy napisałeś szczerze.?  Dobrej nocy.
user
Ap 31.183.179.207 09:49:25 05-07-2020
Szczerze, a Pan niech się tak nie irytuje byle czym. Pozdrawiam
user
Nieco poirytowany przemyski obserwator 37.47.117.93 05.07.2020

Rozumiem drogi przyjacielu  Ap że nieustanne szczucie na mój kościół katolicki nawet orzy okazji trudnej pieszej i mozolnej pielgrzymki ludzi wolnych, prawdziwej wiary i zawierzenia Matce Bożej jest "byle czym". W tym przypadku jestem szczerze zirytowany, starałem jednak możliwie tonować swoje wypowiedzi do niezbędnego minumum nie chcąc obrażających bardziej krytykować niż potrzeba. Dlatego apeluję byś kolego zrozumiał moje intencje. Pytam kto ma bronić niewinnych, uczciwych uczestników pielgrzymki, nawet w internecie. Pozdrawiam świątecznie wszystkich życzliwych i szczerze zatroskanych o Kościół Katolicki. 

user
Jan 31.183.188.244 12:44:31 05-07-2020

Przypowieść niedzielna; obie  prawdziwe ,oparte na faktach/ 

Pewna  kobieta, wykształcenie zawodowe, była bardzo żarliwą katoliczką, na tyle  że gdy usłyszała głos krytyczny wobec księży czy kościoła to była zdolna do drapania po oczach krytykujących , utraciła pracę w  wyniku  zmian "demokratycznych" w naszym kraju,po prostu zlikwidowano jej zakład. Po paru latach biedowania wyjechała do Włoch, do pracy.  gdzie przepracowała  kilkanaście lat. Jej katolicyzm osłabł na tyle że zapytałem co się  stało takiego,  okazało się że podczas tych wyjazdów bacznie obserwowała życie religijne  Włochów , jako  gorliwa katoliczka ze zdumieniem spostrzegła że w tamtejszym kościele jest jedną z kilku co najwyżej kilkunastu wiernych. Spostrzegła też że kościół i duchowni są zupełnie inni niż w Polsce. Dzisiaj pozostaje wierzącą  ale zupełnie inaczej rozumie to wszystko co dotyczy kościoła i  duchownych.

Inna kobieta , wykształcenie wyższe, w latach komuny prawie ateistka, aspirująca do PZPR, krytykująca mocno protest robotniczy w 80 r , przepracowała kilkadziesiąt lat i doczekała słusznej emerytury.  Dzisiaj  na  głos krytyczny wobec księży czy kościoła  reaguje bardzo nerwowo,wierzy w zamach smoleński  a za  PiS-em jak mówi pójdzie na barykady.


Wyciągnij wnioski Obserwatorze przemyski , ja  jako że jestem w podobnym do Twego wieku  może naiwnie oczekuję  od ludzi  starszych, a takich uważam  od 60 w górę,  trzeźwego,rozsądnego podejścia do wszystkich spraw nie tylko dot, kościoła. Z wiekiem nabywamy doświadczenia życiowego,wiedzy ogólnej,  nauczyliśmy się  że świat  jest różnorodny, że funkcjonuje w nim  kilka głównych religii,a odłamów i różnych drobnych jest nieskończenie wiele,  Zrozumieliśmy że ludzie w różnych krajach zupełnie inaczej te sprawy postrzegają niż w Polsce gdzie  funkcjonuje tzw  katolicki  kościół ludowy, swego rodzaju folklor. 

Ale jak napisałem powyżej, może jestem   naiwny, mimo swego wieku.

Tak czy inaczej, faktem jest że dzisiaj  na podkarpaciu zarażonych jest kolejnych 27 osób z czego 4 w  naszym mieście  i dwie  w powiecie. Jako województwo jesteśmy trzecie w kraju.

user
Niegodny przemyski obserwator 37.47.117.93 05.07.2020

Do Jana, drogi koleżko niemal w moim wieku, nie mam zamiaru od nowa toczyć dysputy nt wiary i  religii, szeroko pojętego sacrum, wystarczy częsciowo zmarnowany na dyskusję wczorajszy sobotni poźny wieczór, częsciowo noc. Wobec częstych zarzutów że ględzę zbyt wiele, za dużo, bez sensu itd bzdury bo zawsze piszę w największym moźliwie skrócie twierdzę że broniłem i nadal będę to robić  przemyskiej grupki odważnych i  prawdziwej wiary pelgrzymów udających się do swojej i mojej Matki Jasnogórskiej. Nie mogłem i nadal nie mogę zrozumieć dlaczego a tacy są zawsze zamiast wyrazić szacunek i podziw dla tych powtarzam ludzi odważnych i prawdziwej wiary postawili na atak i jak zwykle krytykę, pytam co złego ci głównie młodzi pielgrzymi zawinili, może jedynie to że wczasach modnego obecnie nieustannego ataku na wszystko co z religią i kościołem  oczywiście tylko katolickim związane mają cywilną odwagę wyrazić swoją wiarę i poglądy z co ich podziwiam i gratuluję postawy tej prawdziwej, a nie chwiejnej, chorągiewkowej jak większośc internetowych  kanapowych krytyków. Nie mam zamiaru wchodzić  w dziedzinę filozofii, socjologii religii, etyki   moralnosci w tym chrześcijańskiej oraz co najważniejsze teologii bo tematy morze, czasu by nie wystarczyło, chcesz więcej, czytaj dotychczasowe moje wpisy, nie tylko z dnia wczorajszego, nie zgadzasz się z moimi subiektywnymi poglądami, proste, odpuść sobie i nie polemizuj, są inni jednozdaniowi internauci, może się od nich czegoś nauczysz, mądrość i życiowej, twój wybór, twoja sprawa, masz wolnośc i swobodę wyznawania i publikowania swoich poglądów i przemyśleń. Na koniec, zupełnie nie interesują mnie podane przez Ciebie przykłady utraty wiary czy religijności przez anonimowe twoje znajome niewiasty, znam wiele podobnych , ich  sprawy, ich problemy z własną religijnością bądź nie, psychiką, ze swoim jestestwem. Sam byłem w latach 90 przez kilka miesięcy w Rzymie, mam inne skojarzenia i inny obraz niż przez ciebie przedstawione. Na koniec drogi adwersarzu mój czy interlekutorze, jak jesteś niemal w moim wieku to przyjmij do wiadomości że prawdziwa religijnośc, stosunek do wiary i Boga jest nie kiedy młodo, zdrowo i wesoło a kiedy przychodzi choroba, inne doświadczenia jak np  utrata najbliższych, inne zwane w chrześcijaństwie krzyżami, wtedy niegdyś odważni bohaterowie stają się pokornymi barankami, zaś wcześniejszy smiech, czasem rechot  przechodzi w płacz. Wystarczą odwiedziny w szpitalach np onkologicznych, neurologii, OIOM, czy np. Hospicjum, tam można zobaczyć prawdziwą potęgę człowieka, czasem wcześniej herosów, kozaków, cwaniaków dla których często wcześniej religia była nieistotna, wyszydzana, obrażana, wyśmiewana. Dobra wystarczy i tak o wiele za dużo, mimo wszystko kolego Janie niemal w moim wieku, Szczęść Boże, co w obecnych czasach większośc młodych raczej rozśmiesza doputy, dopuki nie znajdą się sami jak nieudolnie i w skrócie napisałem powyżej. 


user
Leszek 81.161.192.176 05.07.2020

Gdzie zasady bezpieczeństwa i zachowania odpowiednich odległości  a maseczki na brodach dla szpanu widać że idziemy w kierunku covid 19 śląskiego wzoru

user
miś 185.38.225.7 05.07.2020

mk z pis-  jak by pomieszał w teczkach jak antonio z komisji smoleńskiej to jarosława antonio "trzyma za jaja" dlatego kasa dla pseudo ekspertów co miesiąc spływa z kieszeni podatników. Parówki mają moc.


user
Lukas 81.161.192.176 06.07.2020

Idźcie o rozmnażajcie się z COVID 19 

user
Zuzia 77.115.194.199 07.07.2020
user
wal 156.67.113.58 21.07.2020

Szczęść Boże dla ks. abp. Adama Szal i pielgrzymów. Słyszałem, że to bardzo dobry ksiądz i bardzo skromny. Życzę mu piuski kardynalskiej

nr 31/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium