Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 193/2020, Sobota 11 lipca 2020 r., Olgi i Pelagii
Opublikowano
Klimatyzator i klimatyzer – sposoby na upalne lato
Nastało kalendarzowe lato. Ciepłe dni zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz, ale nie możemy zapominać o obowiązkach domowych i zawodowych. Ci z nas, którzy mają przed sobą jeszcze sporo pracy, nie mogą sobie pozwolić na zbyt wiele leniwych dni, a to oznacza spędzanie czasu w zamkniętych pomieszczeniach. Aby ulżyć sobie w czasie największych upałów, możemy skorzystać z dwóch urządzeń – klimatyzatora lub klimatyzera. Czym się różnią i które urządzenie lepiej wybrać? Sprawdźmy!

Klimatyzator – popularne rozwiązanie na stałe

Klimatyzator to urządzenie, które pozwala obniżyć temperaturę we wnętrzach o sporym metrażu. Upalnym latem, dzięki niemu jesteśmy w stanie zapewnić sobie komfort przebywania w domowych wnętrzach. To samo rozwiązanie jest najczęściej stosowane w zakładach pracy. 

Jak działa klimatyzator? Sprzęt jest na stałe montowany do ściany. Do chłodzenia wykorzystuje freon, a w trakcie pracy ciepło odprowadzane jest na zewnątrz. To zaś oznacza, że nawet po wyłączeniu klimatyzatora w wybranych pokojach wciąż będzie można liczyć na przyjemne odczucie chłodu. 

Atutem klimatyzatorów jest ponadto funkcja dogrzewania pomieszczeń, która przydaje się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Same plusy? Niestety, ale nie. Pierwszy minus to konieczność ingerencji w budynek, aby ciepło mogło być odprowadzane na zewnątrz. Klimatyzator potrzebuje sporo energii elektrycznej, a wydzielanie freonu oznacza, że nie należy do urządzeń ekologicznych. Trzeba się również liczyć z jego stosunkowo głośną pracą i brakiem estetyki w przypadku montażu w pomieszczeniach codziennego użytku. I wreszcie wysoka cena zakupu, montażu oraz niemałe koszty związane z eksploatacją czy ewentualnymi naprawami. 


Klimatyzer – tania i wygodna alternatywa

Alternatywą dla klasycznych klimatyzatorów są mobilne klimatyzery. Można je znaleźć w sklepie Econovli. Największy atut to właśnie mobilność. Domownicy w dowolnym momencie decydują, kiedy i gdzie chcą ustawić przenośne urządzenie, aby zapewnić sobie przyjemny chłód i odczuwanie powiewu orzeźwiającego powietrza. 

Klimatyzery są zdecydowanie tańsze w porównaniu do klimatyzatorów. Można nimi schładzać powierzchnie do 30 metrów kwadratowych. Powyżej takiego metrażu jednak nie sprawdzą się. Na plus przemawia estetyka, kompaktowe rozmiary, a do tego ekologiczność. Klimatyzery nie wydzielają freonu. Ciepłe powietrze pochłaniane przed urządzenie, przechodzi przez nawilżone wodą specjalne wkłady. Dzięki temu uzyskuje się powietrze o temperaturze obniżonej o kilka stopni. 

Kolejny atut takiej budowy i sposobu działania klimatyzerów, to nawilżone powietrze. W pomieszczeniach robi się przyjemniej, znacznie bardziej komfortowo, a radzenie sobie z upalnym latem nie sprawia tak wielu problemów. 
Co z minusami? Jeden już wymieniliśmy – brak efektywności przy ochładzaniu powierzchni powyżej 30 metrów kwadratowych. Ponadto można liczyć na spadek temperatury jedynie o kilka stopni, a sam klimatyzer przyda nam się tylko w letnim sezonie, bo nie oferuje innych funkcji. 


Klimatyzator czy klimatyzer?

Stajemy przed wyzwaniem – które urządzenie wybrać? Tak naprawdę wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb, budżetu oraz powierzchni, które chcemy schładzać. To, co w jednym przypadku będzie minusem, w innym może być plusem, i na odwrót. Przemyślmy, czego oczekujemy, czy liczymy na dodatkową możliwość ogrzewania, a może to właśnie estetyka i mobilność są dla nas najważniejsze. Z powyższymi wskazówkami uda się wybrać odpowiedni sprzęt na upalne lato. 
nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium