Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 193/2020, Sobota 11 lipca 2020 r., Olgi i Pelagii
Opublikowano
Piątkowa, gmina Dubiecko
Wojsko pomaga w usuwaniu skutków powodzi w gminie Dubiecko [WIDEO]
W sobotę gmina Dubiecko znów została dotknięta przez gwałtowne burze. Niektóre wioski zmagają się z kolejną w ciągu tygodnia falą powodzi – pierwsza przyszła w nocy z niedzieli na poniedziałek (21/22 czerwca). W usuwaniu skutków żywiołu pomagają żołnierze. Wykorzystywany jest także ciężki sprzęt.
fot. Mariusz Lubelski
fot. Mariusz Lubelski

Wczoraj (27.06.) odnotowano łącznie 1122 zdarzeń związanych ze skutkami frontu burzowego. Najwięcej w powiatach jasielskim  - 549, krośnieńskim  - 176, przemyskim  - 73, brzozowskim - 50 i łańcuckim.

Działania głównie polegały na pompowaniu wody z zalanych budynków, posesji, odcinków dróg, udrażnianiu przepustów drogowych, usuwaniu powalonych konarów i drzew.

 

– Intensywny opad deszczu w krótkim czasie spowodował wystąpienie z koryt mniejszych cieków wodnych i potoków powodując liczne, nagłe podtopienia. Podtopionych zostało kilkaset budynków i obiektów, w tym mieszkalnych, gospodarczych oraz użyteczności publicznej. Wystąpiły szkody w infrastrukturze drogowej i mostowej. Są to informacje szacunkowe, ponieważ w wielu miejscach ciągle prowadzone są działania – informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

 

Konieczna była ewakuacja 29 osób z zalanych budynków w miejscowości Trzcinica w powiecie jasielskim oraz 15 osób w pow. krośnieńskim w gm. Jedlicze. Nieprzejezdna jest także droga krajowa nr 28 w Skołyszynie w pow. jasielskim.

W rejonie Jasła Krosna i Sanoka uszkodzonych i wyłączonych ze względu na bezpieczeństwo jest 11 linii SN 120 stacji transformatorowych bez prądu pozostaje około 6 500 mieszkańców.

 

Dla całego województwa nadal obowiązuje ostrzeżenie 1 stopnia przed burzami z gradem oraz ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia dla zlewni rzek Wisłok Wisłoka i Sanu.

 

W działaniach bierze odział 1222 strażaków PSP i OSP (298 zastępów). Oprócz strażaków z Podkarpacia, pomagają również strażacy z Małopolski i woj. świętokrzyskiego. Mają również

dotrzeć strażacy z Mazowsza. W akcję ratowniczą zaangażowane są siły i środki Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Sił Zbrojnych RP, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wojsk inżynieryjnych. Do działań skierowane zostały też dwa policyjne śmigłowce.

 

– Z wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych wydawany jest na bieżąco niezbędny sprzęt w postaci worków, folii oraz sprzętu kwatermistrzowskiego: łóżka, koce i śpiwory do zabezpieczenia miejsc do przyjęcia osób ewakuowanych. Magazyny są w pełni doposażone, a asortyment w nich zgromadzony zabezpiecza potrzeby prowadzonych działań ratowniczych – zapewnia M. Waksmundzka-Szarek.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Leszek 81.161.203.119 29.06.2020

Szkolenie o kryptonimie Bobr 

nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium