Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 193/2020, Sobota 11 lipca 2020 r., Olgi i Pelagii
Opublikowano
Przeworsk, gm. Jawornik Polski, Gmina Kańczuga, gmina Gać
Mleczka spustoszyły gminy Jawornik Polski i Kańczuga, Markówka gminę Gać [ZDJĘCIA]
W nocy z piątku na sobotę w skutek gwałtownych opadów deszczu doszło do wylania rzeki Mleczka, której poziom od kilku dni utrzymywał się na pułapie stanów wysokich. Wylała też Markówka. Żywioł spustoszył gminy Jawornik Polski, Kańczuga i Gać, uderzył też w podprzeworskich Urzejowicach.
Trudna sytuacja hydrologiczna utrzymująca się w przeworskim od kilku dni zaowocowała dramatycznymi wydarzeniami w południowych gminach powiatu. Ulewne deszcze sprawiły, że stosunkowo niewielkie rzeki Mleczka i Markówka wystąpiły z brzegów i zalały kilkanaście miejscowości. Ewakuowano 7 osób, a sztaby zarządzania kryzysowego w gminach wyznaczyły miejsca dla osób, które w wyniku powodzi musiały opuścić miejsca zamieszkania. Skala szkód, jakie wyrządziła woda jest wciąż trudna do oszacowania, ale już teraz wiadomo, że straty są ogromne . Zalaniu lub podtopieniu uległo wiele obiektów. W setki idzie liczba zalanych budynków mieszkalnych na terenie wszystkich trzech gmin. Woda nie oszczędziła zakładów produkcyjnych w Kańczudze czy Jaworniku Polskim, magazynów, gospodarstw rolnych. W Gaci woda zalała stadion tamtejszego klubu piłkarskiego LKS Gacovia, obiekty Orlika, Gminny Ośrodek Kultury, podtopiona została oczyszczalnia ścieków w Mikulicach. Potężne zniszczenia na terenie wszystkich trzech gmin dotyczą infrastruktury drogowej. Woda zmywała asfalt, uszkodziła mosty, przepusty, kładki i rowy. Zamknięto też drogę wojewódzką 835, wiele innych jest nieprzejezdnych. Zniszczeniu uległa też infrastruktura kolejki wąskotorowej.

Do walki z żywiołem rzucono wszystkie dostępne siły straży pożarnej, policji,ratowników. W działania zaangażowano wojsko. - Przez noc koncentrowaliśmy środki z powiatu województwa oraz dostaliśmy wsparcie z województwa małopolskiego w postaci kompanii przeciwpowodziowej składającej się z 12 pojazdów, informuje bryg. Tomasz Dzień Rzecznik Prasowy Komendanta Powiatowego PSP. - W nocy strażacy intensywnie uczestniczyli np. w naprawie drogi wojewódzkiej 835 i wykonania przeprawy w miejscu uszkodzonego mostu – tak, żeby służby ratownicze miały możliwość komunikacji z miejscami, gdzie wystąpiły wymagające interwencji zdarzenia – dodaje.

Obecnie sytuacja nieco się unormowała, choć wciąż jest trudna. Kluczowym czynnikiem jest brak opadów. W wielu miejscach stan wód wciąż jest wysoki, stany alarmowe na Mleczce przekroczone są GorliczynieUrzejowicach, na polderze w Siedliczce. Nie ma też wytchnienia dla strażaków, wciąż pracują nad zabezpieczeniem najbardziej newralgicznych miejsc – strażacy szacują, że jeśli nie spadną deszcze, ze swoją pracą uporają się w przeciągu kilku najbliższych dni.
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
kirkaighanging 176.110.38.185 08.07.2020

Portugal is considered to be a developed nation. The developmental stage of a nation is determined by a number of factors including, but not limited to, economic prosperity, life expectancy, income equality, and quality of life. As a developed nation, Portugal is able to provide its citizens with social services like public education, healthcare, and law enforcement. http://www.confiduss.com/en/jurisdictions/portugal/demographics/

nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium