Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 193/2020, Sobota 11 lipca 2020 r., Olgi i Pelagii
Opublikowano
Czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego łóżka?
Łóżko to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domu czy mieszkania. Wybór odpowiedniego modelu wymaga przeanalizowania wielu czynników, gdyż łóżko służy nie tylko do snu i wypoczynku, lecz jest także centralnym punktem aranżacji sypialni. Ponadto powinien być to mebel funkcjonalny i praktyczny. Mnogość dostępnych na rynku modeli może dezorientować. W poniższym artykule podpowiadamy zatem, czym kierować się podczas wyboru łóżka.

1. Rodzaje łóżek: łóżka ramowe i łóżka kontynentalne

2. Jak dobrać odpowiednią szerokość łóżka?

3. Łóżko z wezgłowiem czy bez wezgłowia?

4. Jak dopasować łóżko do sypialni?

5. Dodatkowe funkcje łóżka, które warto uwzględnić podczas zakupu

 

Rodzaje łóżek: łóżka ramowe i łóżka kontynentalne

Łóżka można podzielić przede wszystkim na dwa typy, a mianowicie na łóżka ramowe i łóżka kontynentalne. Różnią się one rodzajem zastosowanej konstrukcji. Jak sama nazwa wskazuje – łóżko ramowe posiada ramę, w której umieszczony jest materac. Pod nim znajduje się z kolei stelaż, którego zadaniem jest podtrzymanie materaca. Jeśli zaś chodzi o łóżka kontynentalne, to materac umieszczony jest niejako na skrzyni, będącej ramą łóżka. Zdarzają się również modele z wbudowanym na stałe materacem oraz dodatkowymi sprężynami w skrzyni. Wielu klientów bardziej ceni sobie jednak możliwość wykorzystania skrzyni jako pojemnika do przechowywania pościeli. Podsumowując; łóżka ramowe zawierają osadzony w ramie materac, zaś łóżka kontynentalne mają wysoką skrzynię z umieszczonym na niej materacem. Oba rodzaje łóżek można nabyć w sklepie internetowym http://sfmeble.pl/pomieszczenia/sypialnia/lozka.html.

 

Jak dobrać odpowiednią szerokość łóżka?

Szerokość jest jednym z najistotniejszych parametrów, jakie należy brać pod uwagę podczas dokonywania zakupu łóżka. Odpowiednia szerokość zapewnia bowiem komfortowy wypoczynek. Jaka konkretnie powinna być ta szerokość? Otóż dla śpiącej samotnie osoby powinno to być minimum 90 centymetrów – taka szerokość łóżka zapewni już wygodny sen. W przypadku łóżka podwójnego szerokość ta powinna wynosić 160 centymetrów. Oczywiście wiele zależy również od osobistych preferencji, upodobań oraz postury użytkowników. Należy wziąć również pod uwagę metraż sypialni – ogromne łoże małżeńskie o szerokości blisko 2 metrów może przytłoczyć niewielką sypialenkę, a nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie czy też spowodować uszkodzenie ścian (przez zbyt mocne przyciśnięcie) oraz samej ramy łóżka.

 

Łóżko z wezgłowiem czy bez wezgłowia?

Kolejny element łóżka, nad którym należy się zastanowić przed zakupem, to wezgłowie. Można zdecydować się na wersję z wezgłowiem lub bez. Łóżko z wezgłowiem jest jednak znacznie bardziej komfortowe. Oczywiście – jak to zwykle bywa – wiele zależy od osobistych preferencji użytkownika. Niemniej jednak jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią w łóżku po prostu wypoczywać w pozycji półleżącej, czytając książkę czy oglądając telewizję. Tapicerowane wezgłowie zapobiega również uderzeniu się o ścianę podczas snu czy wstawania z łóżka. Ponadto zazwyczaj stanowi element dekoracyjny – pikowana tkanina (może być też zdobiona dodatkowo dekoracyjnymi elementami) dodaje wnętrzu eleganckiego sznytu.

 

Jak dopasować łóżko do sypialni?

Mnogość dostępnych na rynku modeli pozwala idealnie wkomponować łóżko w całość aranżacji. Pierwszym kryterium jest jednak z pewnością wielkość łóżka. Jak wspomnieliśmy wcześniej – należy dobrać ją do potrzeb użytkowników oraz metrażu pomieszczenia. Warto pamiętać, że łóżka kontynentalne świetnie sprawdzają się do mniejszych sypialni, zaś łóżka ramowe mogą wyglądać imponująco w przestronnym wnętrzu. Jeśli zaś chodzi o stylistykę i aranżację wnętrza, to możliwości jest sporo. Dla przykładu – nowoczesne wnętrze można dopełnić prostym łóżkiem kontynentalnym o estetycznym designie, elegancką lub urządzoną w stylu buduarowym sypialnię uzupełni zaś łóżko z dekoracyjnym pikowanym wezgłowiem, natomiast swojski klimat rustykalnego wnętrza doskonale będzie dopełniać łóżko ramowe wykonane z naturalnego drewna.

 

Dodatkowe funkcje łóżka, które warto uwzględnić podczas zakupu

Poza podstawowymi funkcjami i parametrami, warto rozważyć kupno łóżka z dodatkowymi funkcjonalnościami, które podniosą komfort użytkowania mebla. Najbardziej lubianą przez użytkowników dodatkową funkcją łóżka jest z pewnością pojemnik na pościel. Umieszczony pod materacem pozwala na schowanie nieużywanej pościeli lub codzienne chowanie kołdry i poduszek, jeśli istnieje taka potrzeba. Skrzynię taką można najczęściej otworzyć podnosząc część łóżka wraz z materacem. W przypadku łóżek kontynentalnych taką dodatkową funkcją może być umieszczenie we wspomnianej skrzyni sprężyn, podnoszących komfort snu, a także dołączenie do łóżka dodatkowego cienkiego materaca na wierzch. Za taką dodatkową funkcję można również uznać wezgłowie, które zapewnia wygodny odpoczynek. W przypadku łóżka ramowego ciekawą funkcjonalnością mogą okazać się umieszczone w części pod materacem szuflady do przechowywania.

 

 

 

 

 

 

 

 

nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium