Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 116/2018, Czwartek 26 kwietnia 2018 r., Marii i Marcelego
Opublikowano
Pożar na kolejowym przejściu granicznym w Medyce
Dzisiaj, 17 czerwca br. na terenie kolejowego przejścia granicznego w Medyce rozpoczęły się 3-dniowe ćwiczenia sprawdzające współpracę funkcjonariuszy Służby Celnej i Straży Pożarnej na wypadek pożaru z narażeniem na promieniowanie jonizujące.
fot. serwis IC Przemyśl

– W trakcie ćwiczeń funkcjonariusze Służby Celnej, którzy na co dzień obsługują skaner do prześwietlania wagonów kolejowych,  sprawdzili w praktyce zachowanie podczas pożaru, współdziałając z jednostkami Zawodowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Kolei oraz PKP Energetyka. Funkcjonariusze sprawdzili także w praktyce użycie sprzętu gaśniczego oraz wymienili doświadczenia z pozostałymi służbami w zakresie procedur postępowania. Wśród używanego sprzętu i procedur stosowanych przez Straż Pożarną, można było obejrzeć m.in.  użycie namiotu dekontaminacyjnego oraz kurtyny wodnej. Praktyczne użycie sprzętu gaśniczego przetestował także obecny na ćwiczeniach podinsp. Waldemar Chaba Dyrektor Izby Celnej w Przemyślu – informuje mł. rachm. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby  Celnej  w Przemyślu. Praktyczne użycie sprzętu gaśniczego przetestował także obecny na ćwiczeniach podinsp. Waldemar Chaba, dyrektor Izby Celnej w Przemyślu.

fot. serwis IC Przemyśl

– Skaner kolejowy marki Rapiscan  działa na terenie kolejowego przejścia granicznego w Medyce  od grudnia 2011 r. Uruchomiony został jako pierwsze tego typu urządzenie w Polsce.  Dzięki niemu Służba Celna może szybko i szczegółowo  skontrolować  sypkie, a także lite materiały transportowane drogą kolejową, np. węgiel, cegły, rudę, drewno,  aby sprawdzić, czy przewożony towar jest zgody z deklarowanym. W 2014 roku funkcjonariusze Służby Celnej z pomocą skanera skontrolowali prawie 35 tys. wagonów kolejowych, a od początku tego roku do chwili obecnej ponad 26 tys. wagonów – dodaje E. Chabowska. 

 Inicjatorem ćwiczeń jest Izba Celna w Przemyślu, która zaprosiła do udziału przedstawicieli pozostałych izb celnych zlokalizowanych na zewnętrznej granicy UE, tj. z Olsztyna, Białegostoku oraz Białej Podlaskiej.

nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium