Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 193/2020, Sobota 11 lipca 2020 r., Olgi i Pelagii
Opublikowano
Przemyśl, Jarosław, Lubaczów, Przeworsk, Region, Buszkowice
Anita przeszła już 6 operacji. By żyć bez bólu, potrzebuje kolejnej. Dajmy jej szansę
Anita niedawno obchodziła 16 rodziny. Od ponad 11 lat zmaga się z chorobą. Przez nawykowe zwichnięcie obu rzepek przeszła już 6 operacji w różnych szpitalach Polski. Pomimo pokładanych w nich nadziei, nie przeniosły poprawy. Dziś jej szansą na życie bez bólu są jedynie kolejne kosztowne zabiegi: po 36 tysięcy złotych na każdą nogę. Rodzina nie dysponuje takimi środkami.
Anita Szydło jest mieszkanką Buszkowic, uczęszcza do 3 Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu. Jest świetną uczennicą i marzy, by w przyszłości zostać lekarzem. Chce pomagać innym, tak jak ona dotkniętym chorobą.
Anita Szydło jest mieszkanką Buszkowic, uczęszcza do 3 Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu. Jest świetną uczennicą i marzy, by w przyszłości zostać lekarzem. Chce pomagać innym, tak jak ona dotkniętym chorobą.

Gdy była jeszcze małą dziewczynką, jej życie zdominowały kłopoty zdrowotne – od 5 roku życia Anita Szydło zmaga się z nawykowym zwichnięciem obu rzepek. Każde nierówne stąpnięcie kończy się dla niej cierpieniem, kolana mogą się zwichnąć również, gdy siedzi. Towarzyszą jej ból, który paraliżuje i uniemożliwia chodzenie, a także dyskomfort i zwykły wstyd.

Lekarze zakładali, że wadę uda się skorygować podczas kolejnych operacji, a zwichnięcia nie będą się powtarzały. Niestety, za każdym razem problem wracał. Po wielu poszukiwaniach Anita od ponad 3 lat przebywa pod opieką specjalistów warszawskiego szpitala Carolina Medical Center, gdzie przeszła już refundowany zabieg. Obecnie jednak szpital nie ma podpisanej umowy z NFZ, a pismo z prośbą o refundację kolejnych operacji spotkało się z odmową.

– Powiedziano nam, że NFZ nie finansuje operacji w prywatnym szpitalu, bo ustawa tego nie przewiduje. A właśnie w Carolina Medical Center dano nam nadzieję. Ordynator razem z lekarzami z Niemiec ustalili, jak mogą pomóc. Na początek w Warszawie miałaby się odbyć jedna operacja, by sprawdzić, jak noga zareaguje na leczenie i by dać Anicie szansę na rekonwalescencję. Pierwszy termin zaproponowano nam na marzec, ale się nie udało. Koszt zabiegu to prawie 40 tysięcy złotych, w dodatku rehabilitacja nie jest w tę kwotę wliczona. Na drodze stanęły więc pieniądze. Były poza naszym zasięgiem. Na dotychczasowe leczenie i konsultacje córki wydaliśmy ogromne sumy i teraz stoimy pod ścianą – mówi mama Anity, Natalia Sidorin-Szydło.

Strach i nadzieja

Anita każdego dnia dzielnie walczy o sprawność. Intensywnie ćwiczy, jeździ na rowerze, żeby mięśnie i więzadła utrzymywały stawy, ale pomimo potu i wyrzeczeń nie jest to wystarczające.

– Bez operacji nogi nadal nie będą dla niej podporą, na którą można liczyć choćby podczas zwykłego spaceru. I choć Anita z całej siły próbuje tego nie okazywać, wiem, jak jest jej ciężko. A dla mnie jako matki to szczególnie trudne, bo mimo wielu prób, cierpienia, wysiłku i stresu nie udało nam się wyleczyć tego pozornie niegroźnego schorzenia, które odbiera mojej córce radość, pewność siebie i możliwość normalnego funkcjonowania. Dla nas życie toczy się w cieniu choroby, ale podjęłam decyzję, że się nie poddam, dopóki nie wyczerpię wszystkich możliwości, dlatego założyliśmy zbiórkę – dodaje mama nastolatki.

Wesprzyj Anitę

Osoby i instytucje, które zechcą wesprzeć 16-latkę, mogą przekazać darowiznę na konto Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom w Warszawie

Bank Millennium: 05 1160 2202 0000 0000 6763 3382
a także przekazać 1 proc. podatku zawsze z dopiskiem: „Dla Anity Szydło”.
 

Zbiórka prowadzona jest także poprzez Fundację Siepomaga

 nr konta: 89 2490 0005 0000 4530 6240 7892
 tytułem: 21703 Anita Szydło darowizna (IBAN: PL SWIFT: ALBPPLP).
6 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
kasander 89.68.175.84 20.06.2020

XXI wiek mamy. Bezpłatną służbę zdrowia (wg. Konstytucji) mamy. Na wszelkie fanaberie władzy są miliony. W rok czasu większość koryciarzy postawiła wille, doposażyła rodziny, nakradła na zapas. Żyje beztrosko z kradzionych milionów. Itd. itp.

Normalni ludzie tyrają latami i .... do pierwszego im nie starcza.

Byle choroba w rodzinie powoduje głęboką dziurę w budżecie domowym -  i wcale nie musi to być rak czy inne nieuleczalne cholerstwo - jak Polska długa i szeroka wszyscy (za wyj. koryciarzy) żebrzą o każdą złotówkę na leczenie bo Państwo nie chce, nie potrafi nie chce mu się leczyć swoich obywateli.

Połowa durnowatych tychże obywateli lubi takie Państwo usprawiedliwiając swoją głupotę wymówką, że "władza to jest władza" i nawet za nasze pieniądze po burdelach może się szlajać.

Głosują na nich ślepo i jak widać na niektórych relacjach na żywa - zabili by każdego kto ma inne zdanie, kto chce powiedzieć im prawdę.


A wystarczyłoby kopnąć w zadek czarnych zboczeńców, ograniczyć rozwiązłość  i marnotrawstwo władzy, zlikwidować nikomu niepotrzebną instytucję prezydenta używającego bez żadnej miary z naszej, państwowej kasy i wiele tym podobnych aby starczyło również na leczenie Anitki! Ruszyć mózgiem wreszcie Polacy!

user
Jan 31.183.188.244 21:18:32 20-06-2020

I kto to zrobi,kto zrobi porządek w tym państwie?   

user
kasander 89.68.175.84 21:37:42 20-06-2020

Na pewno nie władza. Tylko MY - obywatele, jak już raz zrobiliśmy i sp........................my!

user
Jan 31.183.188.244 13:55:45 21-06-2020

Żyjesz złudzeniem, My - Obywatele niczego nie zmienimy.  Przed 89 r  był jeden wróg -komuna,  społeczeństwo w całości było jej niechętne. Była bardzo duża klasa robotnicza, był kościół z  K. Wojtyłą na czele,  był Zachód  wrogo nastawiony któremu zależało na  rozwaleniu systemu w Europie  wschodniej i finansował działania opozycyjne  . Dzisiaj nie mamy klasy robotniczej, społeczeństwo zostało umiejętnie skłócone  i skacze sobie do gardeł , kościół dzięki zmianom zajął tak uprzywilejowaną pozycję że  wyżej chyba nie można,/ choć można  jeszcze  wprowadzić państwo kościelne/ , tym samym  nie jest za  jakąkolwiek zmianą, państwom  zachodnim nowe kolonie  bardzo odpowiadają.   Nie ma żadnych szans na zmiany.

user
Jan 31.183.188.244 15:29:11 21-06-2020

To ci Polacy co mają  ruszyć głową wybrali  :https://twitter.com/LeszekMiller/status/1274410419348803584/photo/1 I nie tylko tego gościa.

user
kasander 89.68.175.84 20:08:42 21-06-2020

Życie każdego z nas jest złudzeniem! Łudzimy się chociażby, że będziemy żyć 100 lat.

Oczywistym jest iż aby dzisiaj odsunąć szkodników Polski od władzy potrzebne są inne metody.  Nie siła fizyczna robotników czy innych ale intelekt, rozum - także przy urnach wyborczych, choć nie tylko!

Pozorna przewaga szeroko rozumianej "pisobolszewickiej hołoty" ze skorumpowanym klerem jest generalnie łatwa do pokonania - właśnie rozumem. Inaczej pozostałoby nam w tej beznadziei nakryć się prześcieradłem i czekać na koniec.

nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium