Życie Podkarpackie nr 31/2020 Życie Podkarpackie nr 31/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 218/2020, Środa 5 sierpnia 2020 r., Marii i Stanisławy
Opublikowano
Przemyśl
„Kultura na szlakach” dla Polaków w Naddniestrzu
„Kultura na szlakach” to na obecne – naznaczone pandemią czasy – osobliwa akcja. Artyści prezentują różne formy sztuki na bieszczadzkich szlakach i w ten sposób wspierają akcję humanitarną dla Polaków mieszkających w Naddniestrzu.

Pomysłodawcą jest przemyślanin Marek Pantuła, który od wielu lat pomaga naszym rodakom w separatystycznym regionie Mołdawii. Republika Naddniestrzańska jest państwem nieuznawanym i najuboższym w całej Europie. – Mieszka tam wielu Polaków, którzy znajdują się w bardzo trudnej sytuacji – mówi M. Pantuła.

Organizowana po raz kolejny akcja humanitarna „Pamięć o rodakach” wesprze działające tam Towarzystwo Kultury Polskiej „Jasna Góra”, które skupia ok. 700 Polaków. Prowadzi dla nich świetlicę resocjalizacyjną, dożywanie dzieci, naukę języka polskiego, pomaga sprawować opiekę nad chorymi i niepełnosprawnymi oraz zajęcia edukacyjne z kultury i sztuki. Zebrane pieniądze pozwolą na zakup żywności, lekarstw, środków higieny osobistej i chemii gospodarczej.

„Kultura na szlakach” jest inicjatywą, która ma wspierać i promować akcję humanitarną. Do końca maja organizowanie imprez kulturalnych było niemożliwe, ale pan Marek znalazł na to sposób. Zaprosił zaprzyjaźnionych artystów na szlaki górskie w Bieszczadach, gdzie w drodze na wybrane szczyty realizują street art. – Nie gromadziliśmy się, tylko szliśmy w określonych odstępach, co było zgodne z przepisami. To chyba jedyna tego typu akcja w całej Polsce – wyjaśnia.

Do tej pory odbyły się 3 edycje takich spotkań, a uczestnicy weszli na Tarnicę, Połoninę Caryńską oraz Małą i Dużą Rawkę. Oprócz samego pomysłodawcy, wzięli w nich udział m.in.: muzycy Małgorzata Zarębińska i Ireneusz Zarębiński z synem Aleksandrem, poeta Mateusz Pieniążek, bieszczadzki bard Piotr Rogala, rzeźbiarze Jerzy Jankowski i Bogusław Iwanowski, fotograf Błażej Krajewski, Janusz Obłąk z Biura Turystycznego „Veni Tur”. Każdy z nich przekazał swoją pracę na rzecz aukcji charytatywnej.

– Zapraszam chętnych artystów, ludzi kultury, nauki i sztuki do udziału w tym dziele – zachęca M. Pantuła. Kontaktować można się pod nr tel. 606 29 56 75.

Cykl wydarzeń artystycznych zaplanowany jest również na czerwiec i lipiec, ale terminy kolejnych spotkań jeszcze nie są ustalone.

Pieniądze na wsparcie Polaków w Naddniestrzu można wpłacać na konto Fundacji Humana Mundi w Przemyślu: 36 1140 2004 0000 3802 7989 6606 z dopiskiem „Dla rodaków”.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 31/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium