Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 193/2020, Sobota 11 lipca 2020 r., Olgi i Pelagii
Opublikowano
Przemyśl
Weź udział w ankiecie, oceń Przemyśl
Prezydent Przemyśla zaprasza mieszkańców do udziału w badaniu ankietowym, które związane jest z przystąpieniem miasta do projektu „Rozwój Lokalny”.
Weź udział w ankiecie, oceń Przemyśl
fot. Agata Czereba / UM Przemyśl

Jego głównym celem jest „wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej poprzez podniesienie jakości środowiska naturalnego, dostępności i standardu życia mieszkańców”.

– Informacje uzyskane z badania pozwolą poznać Państwa plany rozwojowe oraz ocenę czynników warunkujących prowadzenie działalności gospodarczej w naszym mieście, co pozwoli zidentyfikować obszary wymagające współdziałania z samorządem. Wnioski z badania będą pomocne przy podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości naszego miasta oraz pozwolą lepiej dostosować politykę miejską do potrzeb przedsiębiorców, mieszkańców i turystów – zachęca Wojciech Bakun. Ankieta dostępna jest na stronie przemysl.pl.

11 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Znalezione w sieci 81.161.192.166 02.06.2020

Jak uzdrowić Przemyśl

 

Będąc młodą lekarką, tuż przy granicy Unii europejskiej przyszedł raz do mnie pacjent i ledwo przekroczywszy próg gabinetu zadał mi zagadkowe pytanie „Pani doktór co zrobić, by uzdrowić Przemyśl?” Zaintrygowana jego pewnością wypowiedzi i gładkością słowa zapytałam „Czemu pacjent chce uzdrowić to miasto, wszak to nie ciało ludzkie, żebym musiała główkować medycznie i szukać jakiegoś panaceum, gdy jest w chorobie”. Wtedy pacjent wyjął jakiś dokument i zawinął mi przed oczami mówiąc, że go ktoś wybrał i że mu dał kompetencje. Nie bacząc na ten kawałek papieru, bo jak trzeba to trzeba, zważywszy na kompetencje, którymi tak wymachiwał i oralnie przedstawiał, od razu wzięłam się do pracy umysłowej. Sięgnęłam do półki z książkami i wyjęłam podręcznik psychiatrii. Kierując się swoją intuicją medyczną i doświadczeniem nabytym w Przemyślu, poszukawszy odpowiedni rozdział i przeczytawszy fragment od razu znalazłam chorobę, na którą cierpi miasto. To urojenie wielkościowe. Żeby nie zniechęcić pacjenta zadałam mu proste pytanie „A jakimż to zdrowiem ma się cieszyć Przemyśl?” Mężczyzna zamyślił się, i po chwili gdy mu procesy myślowe znowu zadziałały, rzekł „Pani doktór, to miasto chce być metropolią, a nie widzi pani, że stacza się do roli miasteczka?” No tak, pomyślałam, moja intuicja medyczna mnie nie zawiodła, to urojenie.  Wziąwszy pacjenta na bok, podałam mu narkozę a następnie przy pomocy skalpela wycięłam mu z płata mózgowego przerost ambicji. Pacjent obudziwszy się, poprawił obcisłą marynarkę, włożył adidasy i powiedział „Pani doktór, czy wie pani gdzie w Przemyślu urzęduje Burmistrz?”. Ta wypowiedź dała mi wielkiego kopa, bo w końcu nic tak nie cieszy lekarza, gdy potrafi uzdrowić pacjenta. Na koniec, zanim zamknął drzwi gabinetu przyznał, że te papiery miał z poprzedniej kadencji, ale to nieważne, my lekarze znamy takie przypadki. 

user
Pesymistyczny przemyski obserwator 37.47.181.145 02.06.2020

To kolejna zmyłka i kolejny pic. Ile tych ankiet, planów rozwoju Przemyśla, antylop biznesu, planów i zamierzeń było za panowania Wielkiego Chomy, sam coś tam wypełniałem, a co pozostawił, ponad 150 milionowy dług, dziesiątki  obdartych z tynków domów i kamienic,  setki pustych mieszkań i dawnych lokali handlowo-usługowych,  od poczatku deficytowy zjazd niby narciarski i ten bunkier na zjeździe który kosztował podatników podobno ponad 2,5 mln, niszowy, zniszczony sport na poziomie 5 ligi i dziecięco - młodzieżowym i obietnice, jakieś  fantazyjne bajeczki o zespołach basenów czy porządnym krytym lodowisku o prawdziwej hali sportowej nie wspomnę.  No cóż można i tak picować nadal nabierać  pozostałego jeszcze emeryckiego suweren na kolejne ankiety czy obietnice szczególnie w dobie koronowirusa. Przecież Bakun nie ma pieniędzy oszczędza nawet na koszeniu trawy i pokrzyw w centrum mieściny które w niektórych miejscach sięgają niemal do pasa, co mogę udowodnić, drugi rok nie sadzą nawet bratków na skrzyżowaniach ulic, podobno nie ma na nic i to dosłownie mamony a tu kolejny pic, nowy bajer na wzór Chomy, kolejne ankiety, Przemyśl się rozwija, będzie wielki, wielko jak kto?. Nic nie będzie , XXI wiek a jest gorzej niż 60 lat  temu. Było biedniej ale wszystko się rozwijało, była nawet pomimo tej ponoć strasznej komuny nadzieja, a obecnie pustki na ulicach, placach, mostach, nawet w kościołach i beznadzieja i nie chodzi  jedynie o tego wirusa. No cóż można i tak, kolejne ankiety, papier i komputer wszystko przyjmie, jakiś urzędnik będzie miał fajne, dosyć proste zajęcia, a efekt, jak od  lat czyli O, a dlaczego, bo niema na nic pieniędzy, pani skarbnik dokładnie to wyliczy. A jeśli nawet zabawiając się,  zakładając hipotetycznie że dostaną od  pisu kasę, że JARUŚ zezwoli na amnestię dla Przemyśla za zdradę w wyborach, to z kim będzie prezydent robić te reformy, samych kukizowców coraz mniej,  a zgodnie z danymi statystycznymi  Przemyśl obecnie liczy niewiele ponad 60 tys mieszkańców, czyli co w roku 1939, zaś w2030 roku prognozuje się zmniejszenie populacji do ok, 54 tys. A więc z czym do ludzi, po co te ankiety, dla nas emerytów i rencistów, dla dzieci i szkolnej młodzieży która jeszcze ze względu na naukę się ostała. Ale na koniec stała mantra, jacy  wyborcy, taja"wadza", jaki pan taki kram. Oby moje subiektywne krakanie się nie spełniło, ale chodząc codziennie pomimo epidemii po Przemyślu jestem pesymistą, niepoprawnym pesymistą. 


user
Obywatel 37.248.139.7 17:59:09 02-06-2020

Ale Pana poniosło. Przemyśl liczy ponad 60 tys. mieszkańców?  Przecież to miasto obumiera w sposób naturalny. Może 3% osób wraca do Przemyśla (po co?) po zakończeniu studiów z innych miast. I ten wszechogarniający brud. Biura podróży powinny zwozić turystów, pokazując im jako ciekawostkę, jak w rzeczywistości wygląda na peryferiach UE handel na świeżym powietrzu (bazary).

user
lol 37.30.46.55 21:16:46 02-06-2020

Drogi obywatelu, a propos bazarków to są to jedne z ciekawszych miejsc na całym świecie!

user
Przemyski obserwator 37.47.181.145 02.06.2020

Co Obywatelu, człowieku wypisujesz, w którym zdaniu chwalę rzadzących, czy wychwalam czystośc, czy twierdzę że ktoś tu wraca, czy wychwalam przemyskie powietrze i bazary. Zastanawiam się czy wogóle czytałeś mój zawsze krytyczny wpis, jeśli tak to czytaj ze zrozumieniem. A jeśli ktoś odleciał to jedynie obywatem m. Przemyśla. 

user
Obywatel 37.248.139.2 02:57:29 03-06-2020

Panie "Przemyski obserwatorze", proszę przeczytać uważnie mój wpis. Moim zdaniem, delikatnie mówiąc, nie ma już ponad 60 tys. mieszkańców w Przemyślu. I nic więcej Panu nie zarzucam.  Zatem proszę nie czynić uwagi o czytaniu ze zrozumieniem.

user
pozytywny 79.190.53.89 02.06.2020

Popatrz na wspaniałe autostrady
Na drogi, na których nie znajdziesz wybojów
Rosną nowe bloki i nie ma wypadków
W czystych szpitalach ludzie umierają rzadkoMamy ekstra rząd i super prezydenta
Ci wszyscy ludzie to wspaniali fachowcy
Ufam im i wiem, że wybrałem swoją przyszłość
Za rękę poprowadzą mnie do EuropyJest super, jest super
Więc o co Ci chodzi?
Jest super, jest super
Więc o co Ci chodzi?Więc o co Ci chodzi?
Jest super, jest super
Więc o co Ci chodzi?
Jest superMamy tolerancję wobec innych upodobań
Kościół zaciekle broni najbiedniejszych
Bogaci są fajni i w miarę uczciwi
Policja surowo karze złych przestępców

user
K 89.64.62.151 02.06.2020

Prawda taka, że mieszkańców Przemyśla przytłacza megalomania i poczucie jakiejś nieuzasadnionej wielkości. Porównują się z dużo większymi od siebie miastami. Żądają inwestycji i budżetów jak w Krakowie, Warszawie czy innym Poznaniu. Prawda taka, że nie ma zaplecza do tego i nigdy nie będzie. Ot co, malutkie, pięknie usytuowane miasteczko przy granicy. 

Drodzy państwo, nigdy nie będzie tu metra, lotniska, uczelni czy korporacji. Kazdy, kto cokolwiek umie, ma jakiekolwiek ambicje przewyższające pracę w urzędzie czy policji, bierze dupę w troki i wyjeżdża gdzieś, gdzie Janusze Biznesu, traktujący pracowników jak tania siłę roboczą, niekiedy jak niewolników, pokroju Inglota czy innego Kazara dadzą mu więcej niż przemyskie ustawowe maks 2500 na rękę. Przemyśl jest dobry na emeryturę lub ewentualnie pracę zdalną. Piękne miasto, szkoda tylko, że zawodowo to życiowy strzał w kolano.


user
jan 90.253.53.200 03.06.2020

Miasto piekne lecz prezydent do wymiany .

user
Jack 81.161.192.163 07:48:33 04-06-2020

A jak jeszcze trochę na tym stołku posiedzi to i na miasto będzie za późno

user
Filip z buszu 79.74.53.104 03.06.2020

Niema domu w powiecie Przemyskim gdzie ktoś by nie emigrował za chlebem. przesrane lata odbiły się cieniem na rozwój gospodarczy regionu. turystyka  może 3 miesiące a potem dalej null.

nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium