Życie Podkarpackie nr 22/2020 Życie Podkarpackie nr 22/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 155/2020, Środa 3 czerwca 2020 r., Leszka i Kłotyldy
Opublikowano
Na co zwrócić uwagę kupując plecak na wycieczki górskie?
Podstawą każdej wycieczki górskiej jest przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort podczas przemierzania szlaków. Niezbędne jest więc odpowiednie wyposażenie, do którego zalicza się ubrania dostosowane do zmiennych warunków atmosferycznych, wygodne buty, mapę i oczywiście plecak, któremu warto poświęcić nieco więcej uwagi. Powinien być nie tylko odpowiedniej pojemności, ale przede wszystkim zapewniać wygodne transportowanie wszystkich niezbędnych przedmiotów, chroniąc je przed deszczem czy śniegiem. Jak wybrać odpowiedni plecak na wycieczkę górską?

Pojemność

Selekcję rozpocznijcie od wskazania pojemności, jaką powinien mieć plecak, aby bez trudu zmieścić w nim wszystko to, co będzie wam potrzebne podczas górskiej wycieczki. Na rynku znajdziecie plecaki od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu litrów – przystosowane do krótkich wypadów, jak i kilkudniowych górskich wypraw. Kluczowe jest więc określenie wyposażenia, jakie musicie ze sobą zabrać, a następnie wybór odpowiedniego plecaka.

Na krótką, kilkugodzinną wycieczkę w góry doskonale sprawdzą się modele o pojemności 14 litrów, które cechuje także niewielka waga. Ten parametr ma ogromne znaczenie przy wyborze plecaka, który powinien być przecież lekki i wygodny. Jeśli jednak planujecie trekking czy wspinaczkę – rozważcie pojemniejsze modele, pamiętając, że mimo większych rozmiarów, plecak powinien gwarantować odpowiednią wygodę podczas noszenia.

 

System nośny

Wielogodzinne podróżowanie z plecakiem pełnym niezbędnego ekwipunku nie musi być męczące. Wystarczy, że podczas wyboru plecaka zwrócicie uwagę na jego system nośny. Mimo że brzmi skomplikowanie, w rzeczywistości to konstrukcja plecaka, zapewniająca równomierne rozłożenie ciężaru na plecy i biodra, dzięki czemu nie będziecie odczuwać dyskomfortu, nawet podczas długotrwałej wędrówki.

Co składa się na wspomniany system nośny? Przede wszystkim nowoczesny stelaż. Dziś wzmocnienia konstrukcyjne umieszczane są w środku plecaka, dzięki czemu jego użytkowanie nie jest kłopotliwe. System nośny obejmuje również strzemiona i pas biodrowy, odpowiadający za stabilizację plecaka i przenoszenie ciężaru transportowanego ekwipunku.

Bogate wnętrze, czyli komin, kieszenie i zamki

Cechy, jakie wpływają na komfortowe korzystanie z plecaka to nie tylko wspomniana konstrukcja, waga czy pojemność. To także możliwość ergonomicznego i bezpiecznego rozmieszczenia rzeczy. We współcześnie projektowanych plecakach główna komora dzielona jest często na kilka mniejszych, co pozwala na łatwe ułożenie przedmiotów. Osobną kwestią, którą także warto wziąć pod uwagę, jest dodatkowe wyposażenie w elementy do mocowania kijów trekkingowych czy bukłaka.

Przy dłuższych wyprawach ogromne znaczenie ma również komin, dzięki któremu znacząco zwiększycie ilość miejsca w głównej komorze. Ta funkcjonalność sprawi, że plecak przyda się zarówno podczas krótkich wypadów w góry, jak i kilkudniowych wędrówek oraz wspinaczki. Bardzo istotny jest także rodzaj zamków. Pamiętając, że to one chronią wasze rzeczy przed dostępem osób postronnych oraz przed deszczem i śniegiem, wybierajcie plecaki z zamkami, które przetrwają nawet ekstremalne warunki.

Wybór plecaka, jaki zabierzecie ze sobą w góry, warto poprzedzić dokładną analizą tego, co rzeczywiście jest wam potrzebne. Kluczowa bowiem jest pojemność, waga, a także opcjonalne wyposażenie. Nie zapominajcie również o materiale, z jakiego wykonano plecak, aby doskonale chronił ekwipunek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które w górach bywają przecież codziennością.

Więcej w tematyce górskich wycieczek i ekwipunku znajdziecie na blogu górskim - Jack Wolfskin

nr 22/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium