Życie Podkarpackie nr 22/2020 Życie Podkarpackie nr 22/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 155/2020, Środa 3 czerwca 2020 r., Leszka i Kłotyldy
Opublikowano
Przemyśl
Załoga MZK napisała list, miasto zaciągnęło kredyt. Czy uda się jeszcze uratować miejską komunikację?
Załoga Miejskiego Zakładu Komunikacji sp. z o.o. listownie poprosiła Leszka Radonia, aby pozostał na stanowisku prezesa spółki. Jego decyzja była jednak nieodwołalna. 14 maja br. władze miasta podpisały dokumenty o zaciągnięciu kredytu na dalsze funkcjonowanie zakładu. Tyle że zdaniem związkowców to tylko chwilowe podtrzymywanie go przy życiu.
– Rezygnacja kolejnych prezesów nie wynikała z żadnych przyczyn osobistych. Wreszcie trzeba powiedzieć sobie prawdę: stosunki i współpraca z panami prezydentami są bardzo trudne. Nie nadawali na tych samych falach – powiedział przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w MZK sp. z o.o. w Przemyślu Donald Krzysik (z lewej).
fot. Mariusz Godos
– Rezygnacja kolejnych prezesów nie wynikała z żadnych przyczyn osobistych. Wreszcie trzeba powiedzieć sobie prawdę: stosunki i współpraca z panami prezydentami są bardzo trudne. Nie nadawali na tych samych falach – powiedział przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w MZK sp. z o.o. w Przemyślu Donald Krzysik (z lewej).

Rezygnacja Leszka Radonia z funkcji prezesa była nieodwołalna, mimo listu, jaki wystosowali do niego członkowie załogi. „(...) Pracownicy Miejskiego Zakładu Komunikacji sp. z o.o. są głęboko zaniepokojeni i wyrażają swoją dezaprobatę wobec podjętej przez pana decyzji i proszą o ponowne jej przemyślenie i wycofanie się z niej. Stoimy na stanowisku, że w zaistniałej, bardzo trudnej sytuacji spółki, pogłębionej kryzysem wynikającym z wprowadzonych obostrzeń związanych z wprowadzeniem stanu pandemii, zawarte porozumienie pracowników o obniżeniu czasu pracy i wynagrodzenia stanowiło zaufanie do pana i nadzieję, że pokonamy ten kryzys razem. Biorąc pod uwagę pana wiedzę, zaangażowanie w sprawy spółki i długoletni staż pracy, możemy tylko domniemywać, że powodem pana decyzji jest zupełny brak zrozumienia i chęci wykazania pomocy spółce ze strony jej właściciela (czyli prezydenta miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna – przyp. aut.) oraz brak (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
34 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
mk 91.193.208.109 20.05.2020

już pisałem , legalne referendum odwoławcze obecnego prezydenta Bakuna . Następnie zarząd komisaryczny wyznaczony przez premiera PAŃSTWA, A PÓŻNIEJ NOWE WYBORY /PRZEDTERMINOWE /SAMORZĄDOWE

user
Jeżyk 94.254.203.221 18:37:04 20-05-2020

Kto ma go zastąpić?

user
&& 31.183.244.253 18:48:30 20-05-2020

do Jeżyk  - następny NAMASZCZONY  partyjny ""orzeł""  przez PIS

user
pik 83.31.134.43 20:46:11 20-05-2020

to bedzie grześ lewandowski,a tata zastepcom

user
Wstyd 5.173.48.156 20.05.2020

Bakun wziałeś sobie specjaliste Archeologa na przyszłego Prezesa zdegradowanego specjaliste z Rzeszowa ! To ma być ten cudotwórca ? Dziwne cały Rzeszów sie śmieje i dziękuję że wziąłeś go sobie. Oj chłopcze chłopcze żal że tylko takich udaje Ci sie upadłych specjalistów przekonać do współpracy z Tobą. Po pierwsze poczytaj o tym specjaliście na internecie, a druga sprawa kiedy rozpisujesz konkurs na Prezesa MZK, czy odwagi Ci brak i łamiesz i tak już te swoje śmieszne obietniczki wyborcze ? 

user
Wojciech Kłyż 83.31.134.43 20.05.2020

Jest mi wielki wstyd za "SOLIDARNOSC"tą obecną,która nie rozumie tego  .....,że ludzie muszą pracować godnie.Jak tu uczcić 40 lecie powstania "NSZZ SOLIDARNOSC" i jak popatrzeć w oczy Rodzinom ich dzieciom,którzy walczyli o tą idę.

user
JP 82.34.187.222 03:13:24 21-05-2020

Masz rację, Wojtku. Ty siedziałeś  za "S"  dwa lata w stanie wojennym, ja nie siedziałem i też mi wstyd. Wstyd za następców tamtych ludzi z lat 1980-89, za obecnych "działaczy" kasujących nawet po kilkanaście (nie licząc boków) tysiaków za pełnione funkcje i mających ludzi, których interesów powinni bronić, w czterech literach. Na jednym tylko Śląsku jest kilkunastu "związkowców" chwalących się willami po kilka milionów, a w kraju takich krezusów są tysiące. Dla nich "S" była od zawsze odskocznią do kariery i  dostatku. Znałem i Ty, Wojtku, go znałeś Zenka Soszyńskiego, Nie żyje już od ponad 20 lat, ale zawsze pozostaną mi w pamięci jego pełne goryczy słowa: "Gdybym wtedy, w 1980 roku, wiedział, że tak będzie w kraju jak obecnie jest, to dwa palce ułożone w literę V włożyłbym sobie w dupę. Przynajmniej byłoby mi cieplej".

user
mk 91.193.208.109 15:59:19 24-05-2020

Do "Jana " , cytuje fragment twego wpisu , oto on "Owszem większość jeżdzi 20 letnimi złomami,  nie ma  w kraju domu który nie miałby ustalonej hipoteki bankowej, ludzie są na smyczy  bankowej. "  Trochę  przesadzasz,  sam mam  już niemłody samochód , tak , to prawda, a le w co najmniej dobrym stanie  , , jak wielu moich sąsiadów , Ale  z tego co wiem , to we Wspólnocie w której mieszkam / 11 bloków , 330 mieszkań  . Wszystkie  zostały wykupione  za niewielki procent . I jesteśmy właścicielami . Ostatnio grunt przynależny do każdego mieszkania - u mnie 99 m 2 , wykupiliśmy  i jesteśmy pełnoprawnymi właścicielami . Wiem ,ze powiesz ,że to wyjątek , Otóż nie ,   bardzo wiele  mieszkań sprzedano i byli lokatorzy stali się właścicielami i jak wspomniałem doszła ziemia / przy zapłacie za  jej przekształcenie /  20 rat / , ja tak i wielu innych zrobiło . Wiem , zdaję sobie doskonale  sprawę ,że obecnie tempo wykupu mieszkań  w całym kraju spadło , natomiast wielu kupuje nowe i nie tylko mieszkania  za kredyty w bankach i to często obcych , i tak naprawdę nie mają prawa powiedzieć ,że są właścicielami  dopóki ich wraz z lichwiarskimi odsetkami nie spłacą , - za kilkadziesiąt lat. Także tylko do pewnego stopnia zgadzam się z tobą .

user
Jan 31.183.188.244 16:50:55 24-05-2020

Do @mk, w zasadzie co chcesz powiedzieć?  Lub z czym się nie zgadzasz,napisz konkretnie. Samochód dzisiaj nie jest  zadnym wyznacznikiem  , może z wyjątkiem dla snobów,  dla mnie np jest to narzędzie do przemieszczania się  z punku A do punktu B. Co do mieszkań w blokach, poczekajmy aż  złoży się pierwszy blok z wielkiej płyty.  W zasadzie w moim  postach bardziej skupiam się  na kondycji naszego państwa, obywatele mogą mieć odczucia że  jest lepiej ale fakty mówią same za siebie.

user
Jan 31.183.188.244 20.05.2020

Pracować  godnie w  dzikim kapitaliźmie?    Polscy robotnicy ,podpuszczeni, okłamani,zmanipulowani  jako jedyni na świecie  wywalczyli sobie kapitalizm  który zabrał im  miejsca pracy  i upodlił zmuszając do emigracji zarobkowej, chodzenia w ciuchach ze szmateksu,bezdomności i szukania jedzenia po śmietnikach. W skrajnych przypadkach do samobójstw  których jest  ok . 10 tys rocznie. Za  " przeklętej" komuny  trudno było  wejść do autobusu  z powodu tłoku jaki panował  w godzinach szczytu tj .   dojazdu i powrotu z pracy.   Ale to  naruszało godność ludzi pracy .

user
, 185.25.123.203 20:51:08 20-05-2020

Trudno było wejść do autobusu bo mogłeś co najwyżej mieć rower, malucha miał tylko kierownik budowy a dużego Fiata prezes. Za Hitlera przed 39' ludzie też mieli dużo pracy przy produkcji militarnej. Lepiej zryc suchy chleb ale swój niż paczki ale mieć na szyi smycz. Ile pokoleń musi wymrzec, żeby to zrozumieć? 

user
Jan 31.183.188.244 07:38:41 21-05-2020

Nie wiem  z jakiego pokolenia jesteś  Ty i nie wiem ile czasu musi minąć żebyś zrozumiał że to co obecnie mamy jest wielkim GÓWNEM.   Komunę można i należało zmieniać , wystarczyło wprowadzić  wolność gospodarczą ,  Rakowski z Wilczkiem  byli zdolni do tego aby kraj poprowadzić   drogą gospodarczą  ówczesnej Jugosławii czy współczesnych Chin.  Wystarczyło otworzyć granice i dać ludziom paszporty.   Niestety poszliśmy drogą zniszczenia własnego państwa,dzisiaj nie mamy własnego przemysłu,jesteśmy  tanią siłą roboczą w zagranicznych koncernach, nie mamy nic własnego. Piszesz o samochodach ,  wskaż  jaki polski samochód produkujemy w polskiej   fabryce? Może produkujemy własny motocykl? Co  produkujemy własnego, w polskim zakładzie w którym ludzie pracy są zadowoleni z warunków pracy i płacy? Owszem większość jeżdzi 20 letnimi złomami,  nie ma  w kraju domu który nie miałby ustalonej hipoteki bankowej, ludzie są na smyczy  bankowej. Co do polityki to każdy rozsądny człowiek widzi  jak to wygląda w naszym kraju, większego gówna  już chyba być nie może.    

user
... 37.248.161.13 08:00:29 21-05-2020

Janie przykro mi, że masz taki obraz swojego życia. Uwierz mi, że są ludzie, którzy radzą sobie w życiu, a nawet jeżeli nie mają własnościowego mieszkania i kredytu to i tak świetnie sobie radzą. Na świecie jest 87 marek samochodów, z czego większość należy do kilku koncernów, więc nie każdy kraj na świecie musi mieć markę. Te które mieliśmy za komuny i tak były albo marnymi kopiami zachodnich myśli albo poprostu na licencji innych marek. Więc to nie jest wyznacznik. Pokolenie komuny ma widzę syndrom sztokholmski, wszystko było zapewnione przez Państwo, kiedy trzeba samemu o siebie zadbać poprostu ludzie poczuli się jak dziecko bez rodziców. Nie jest łatwo ale kto powiedział że będzie? Wolę żyć biednie ale z pracy swoich rąk, niż na smyczy polityków i ludzi którzy coś mi "dają" czy zapewniają jak za komuny. Jest dobrze, każdy może robić co chce. Korzystajmy z tego póki możemy, bo widać są zakusy, żeby wrócić pod buta w zamian za frukty rzucane od Państwa. Najgorsze, że ludzie tego chcą, :(

user
Jan 31.183.188.244 09:50:27 21-05-2020
  Nie rozczulaj się  nade mną, jestem w takim wieku że mnie już wszystko lotto. Nie zrozumiałeś  raczej tego co napisałem, nie mam nic przeciwko prywatnej inicjatywie  i ludziom którym dzięki swojej głowie  się powiodło. Piszę o państwie  doprowadzonym do upadku na  skutek tego co się wydarzyło w 1989r i później.   Nasze państwo nie liczy się  w żadnej kategorii,pod żadnym względem  w społeczności  międzypaństwowej.  Jesteśmy w piątce państw najbardziej zadłużonych na świecie.   W zasadzie nas nie ma, to że  jeszcze   pro forma istniejemy zawdzięczamy tylko losowi i  chwili w której  bardziej opłaca się  uzależnić państwo ekonomicznie  niż militarnie.  Do tej sytuacji doprowadziły rządy solidarnościowe po 89r.Pamiętaj tez  że w społeczeństwie  nie wszyscy będą zdolni do własnego zarządzania swoim  życiem, zawsze większość będzie zależna  od innych,masz przykład załogi MZK, zawsze będą robotnicy  którzy będą czekali na pracę. Nasze miasto jest bankrutem,państwo  bankrutem i to jest rzeczywistość.
user
Brak słów 31.183.221.226 20.05.2020

P, Klyz czytał Pan o co walczy Solidarność? Dokładnie o to o czym p, pisxe 

user
Mieszkaniec 81.161.192.184 22:27:38 20-05-2020

Panie Prezydencie mię odwagę spójrz w oczy Pana Prezesa Radonia całej załodze w oczy i powołaj ponownie Pana Radonia na prezesa Mzk to człowiek godny zaufania  Ten FACHOWIEC  Ż RZESZOWA ZNISZCZY MZK DO 6 miesięcy co narobił w Rzeszowie proszę przeczytać artykuł  w życiu podkarpackim z tamtego tygodnia Czy Panu Prezydentowi  nie wstyd kogo bierze na Prezesa MZ K  Panie Jakub dostał Pan pismo od całej załogi odnośnie Pana Prezesa Mzk Jak odnoszą się z wielkim szacunkiem do Prezesa Pana Radomia to chyba powinno dac coś do myslenia

user
Wojciech Kłyz 83.31.134.43 17:24:12 21-05-2020

Jest  mi przykro,ale nie rozumiem Pana Pytania??

user
? 51.38.162.232 20.05.2020

"Od 13 maja br. tej miejskiej spółce szefuje sekretarz miasta Dariusz Łapa. Ten sam, który swego czasu był kołem ratunkowym dla innej spółki – PWiK-u." Panie redaktorze żart się Pana trzymaja Pan sekretarz nie był żadnym kołem ratunkowym dla Pwiki to Pwiki był kołem ratunkowym aby Pan sekretarz mógł sobie dorobić do pensji za jakieś ok 20 godzin miesięcznie dostawał stawkę w wysokości 13-15 tyś brutto tz prezes na godzinę. Hipokryzja wydaniu Pana Prezydenta że zrobił identyczny ruch w MZK widać że ktoś komuś daje dorabiać w wolnym czasie od pracy w magistracie. Miasto nie za ciągnęło zobowiązania kredytowego tylko spółka MZK którymi poreczycielami z pewnością są inne spółki. Dlatego drodzy mieszkańcy naszego kochanego miasta szykujcie się na podwyżki wody, wody ciepłej, ciepła, czynszów itp. Ktoś musi spłacić ten kredyt. Napewno nie bedIe to ani MZK ani tym bardziej prezydent. Pozdrawiam

user
gość 94.42.10.176 23:42:38 20-05-2020

Dlaczego znowu Sekretarz Miasta zostaje powołany w MZK. Moim zdaniem dlatego, że ławka rezerwowych - WYKSZTAŁCONYCH fachowców wokół Prezydenta jest Bardzo krótka.

Ci którzy oddali głos za - wiedzieli ze kandydat na Prezydenta nie ma wykształcenia , wiedzy ani żadnego doświadczenia samorządowego- bo tego nie ukrywał. Dlatego Pan sekretarz jest teraz lekarstwem na wszelkie dolegliwości . To mój subiektywny głos- może się mylę?

user
? 77.247.181.163 08:25:01 21-05-2020

Do gość. Nie mylisz się w swoim subiektywny głosie. A tak poważniej z perspektywy czasu gdzie mamy Pana wojciecha jako nie prezydenta miasta a jedynie zarządca lub administrator miasta (cytat Pana radnego SLD z którejś tam sesji bardzo mi się spodobał)to można powiedzieć że sprowadził sobie na prezesów spółek albo członków rad nadzorczych znajomych z Polski. MPEC Pan że Stalowej Woli rada nadzorcza MZK szykuje się prezes z Rzeszowa Pwiki Prezes z Tychów oraz dwóch panów z Jarosławia w radzie nadzorczej. Owszem za poprzednika też nie było słodko jeżeli chodzi o kolesiostwo ale przynajmniej wszystcy byli z Naszego Miasta a nie

zaciąg "Ekspertów" ze wszystkich miasta i miasteczka i posiadali większe kompetencje niż obecni namistnicy. Panie zarządców Naszego Miasta każdy wybór nowego prezesa dyrektora jest jak strzał w kolano zero kompetencji itp. Pozdrawiam

user
:) 31.0.43.73 12:49:58 21-05-2020

Później akcja żeby rozliczać pit w Przemyślu.... Hue heu

user
Ja 188.146.105.61 21.05.2020

Mówię to od dawna, ale mnie nikt nie słucha. Zmienić nazwę na PKS i kasa przejedzie szerokim strumieniem, z programu pks+ konkretnie. 

Ale nie, ambicje że w nazwie musi być że miejskie. 


user
Indianin 5.173.65.165 21.05.2020

Jakby PiS w wyborach wystawił kogoś młodszego na Prezydenta to nie byłoby teraz Bakuna i tego całego cyrku. 

user
PO 31.183.221.229 17:01:38 21-05-2020

i 18 tysięcy bezmózgowców

user
mc 31.0.64.238 21.05.2020

Niestety tez wyborca, Bo nie wiedzialem.

Spolki wszystkie posadaja jak jablka z banana.

Teraz nie czas na oskarzenia tylko trzeba MZK ratowac!

user
Nazar 5.173.33.149 21.05.2020

Możecie sobie cieniasy hejtować pis, Grzesia i kogokolwiek chcecie, bo jesteście na dnie, a przed czasem zakończycie kadencje w gównie po uszy. Nie będziecie mogli spokojnie na miasto wyjść, bo oszukani obietnicami będą wam pluć w ryje. A ty Wojtuś, będziesz uciekał, jak Eryk ze Sztosu. 

user
Wojciech Kłyż 83.31.134.43 21.05.2020

No trudno cenzura mnie wyrzuciła

user
Wojciech Kłyż 83.31.134.43 21.05.2020

Panowie Kierowcy.Blokuja moje wpisy. Prosze o ontakkt bo jestem człowiekiem SOLIDARNIOSCI

user
Komornik 31.0.35.85 21.05.2020

Panie Prezydencie co mają myśleć pracownicy widząc Pana w koszulce z logiem prywatnej firmy przewozowej ? 

Czyżby na garnitur brakło ? 

Reszta kwestią czasu.

user
Azot 31.183.210.236 22.05.2020

Co się dzieje.... ? Znowu nagonka na prezydenta? Dajcie mu czas dla realizacji obietnic, a nie tylko "huzia na Józia".  Coś tych czarnych chmur zbyt dużo, a gdzie " wyborco - klakierzy? No dalej .....

user
Igur 81.161.192.189 23.05.2020

Moi drodzy jeszcze jeden prezydent z tej strony stanu i na drugą przechodzić będziemy po odprawie celni skarbowej a na znaku napis Peremysl.

user
vol 85.221.144.212 23.05.2020

A po co miejska komunikacja w takim wymiarze skoro wiekszosc ludzi ma juz auta? Nie opłaca sie to zmniejszyc naklady

user
Dd 5.173.56.3 24.05.2020

Panowie byli działacze Solidarności jest mi za Was wstyd, że plujecie na Solidarność pisząc, że siedzieliście za jej ideały.  Zachowujecie się tak samo jak obecni działacze Platformy Obywatelskiej, jak nie jestem  przy  korycie to to wszystko co robią inni to jest złe i warte pogardy . Przypomnijcie sobie wasze czasy ,kto Was wodzil za nos byly SB, a pozniej wybraliście go na przewodniczącego związku i Prezydenta.  Brawo! A teraz narzekacie , a to on przyczynił się do tego ,że  wasze ideały runely jak domek z kart. Teraz szukacie winnych pod innymi adresami. Dajecie mu w dalszym ciągu paliwo do działania i plujecie na związek Solidarność jak on,  obrażając innych. Zastanówcie się nad sobą. Solidarność ma się w sercu na dobre i złe tak jak Polskę.  Przed nami wybory , życzę Wam abyście tym razem wybrali lepiej. Pozdrawiam. 

user
Jan 31.183.188.244 13:26:22 24-05-2020

https://www.money.pl/gospodarka/grupa-bilderberg-zwyczajne-spotkanie-przywodcow-czy-nieformalny-rzad-swiata-6512856759810177a.html


https://nczas.com/2018/12/09/byl-sejm-teraz-palac-prezydencki-andrzej-duda-zapalil-swiece-chanukowe-foto/


Byliśmy naiwni wierząc że możemy cokolwiek zmienić  nasz kraj na lepszy.  Padliśmy ofiarą  szeroko pojętego Zachodu, który toczył walkę z  blokiem wschodnim, głównie z ZSRR,  kościoła katolickiego na czele z papieżem Wojtyłą , który na  przewrocie  zyskał najwięcej,  ludzi ówczesnego aparatu partyjnego  i  służb aparatu bezpieczeństwa   chcących  dojścia do wielkich majątków oraz pomniejszych graczy.  Przegraliśmy, musieliśmy przegrać.

nr 22/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego