Życie Podkarpackie nr 22/2020 Życie Podkarpackie nr 22/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 155/2020, Środa 3 czerwca 2020 r., Leszka i Kłotyldy
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk, Region
O czym należy pamiętać przy zakupie odpowiednich okularów przeciwsłonecznych?
Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale również gadżet, który pozwala ochronić oczy przed promieniami słońca. Przy ich wyborze warto więc wziąć pod uwagę zarówno kwestie estetyczne, jak i funkcjonalność.

1.       Okulary przeciwsłoneczne a kształt twarzy

2.       Rodzaj szkieł

 

Przed wyborem konkretnych okularów warto zastanowić się nad własnymi potrzebami. Inne wymagania będą mieć kierowcy, a inne osoby z wadą wzroku, w przypadku których okulary przeciwsłoneczne muszą jednocześnie ochraniać wzrok przed słońcem i pełnić funkcję okularów korekcyjnych.

Okulary przeciwsłoneczne a kształt twarzy

Jedną z najważniejszych cech, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych, jest ich kształt. Odpowiednio dobrane okulary mogą wyszczuplić twarz i znacznie zmienić jej proporcje, natomiast te wybrane niewłaściwie sprawią, że twarz będzie wyglądała na pulchniejszą, dłuższą lub szerszą niż jest w rzeczywistości. Dla właścicieli okrągłej twarzy najlepsze będą więc okulary przeciwsłoneczne prostokątne lub zwężane ku dołowi. Sprawdzą się także kocie oczy lub oprawki kwadratowe. U posiadaczy kwadratowej twarzy sprawdzą się okulary owalne lub okrągłe, natomiast na twarzach trójkątnych najlepiej wyglądają okulary z oprawkami pozbawionymi ostrych kątów, a więc te zaokrąglone, lub modele całkowicie pozbawione oprawek. Ważny jest także rozmiar. Okulary nie powinny być ani zbyt duże, ani za małe - w pierwszym przypadku można uzyskać nieco komiczny efekt, w drugim niedostateczną ochronę przed promieniami słonecznymi.

Rodzaj szkieł

Okulary przeciwsłoneczne mają chronić oczy przed nadmiernym działaniem słońca, dlatego tak ważny jest rodzaj szkieł. Szkła w najtańszych modelach są jedynie przyciemnione, a w tych bardziej zaawansowanych technologicznie zostały wyposażone w dodatkowe filtry i udogodnienia dla użytkowników. Kierowcy zwykle wybierają modele z filtrem polaryzacyjnym, który zatrzymuje niektóre wiązki światła, a do oka przepuszcza jedynie te potrzebne do zachowania ostrości widzenia. Osoby z wadami wzroku często decydują się na okulary przeciwsłoneczne, których szkła pełnią jednocześnie funkcję korekcyjną. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór okularów korekcyjnych, które mają możliwość założenia nakładki przeciwsłonecznej na szkła. Wiele okularów, przeznaczonych np. dla sportowców, oprócz odpowiednich szkieł posiada także właściwy kształt, dzięki któremu chronione jest całe oko, a co za tym idzie, poprawia się widoczność i bezpieczeństwo wykonywania ulubionej aktywności.
nr 22/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium