Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 216/2020, Poniedziałek 3 sierpnia 2020 r., Lidii i Augusta
Opublikowano
Technologia Plasmacluster w walce z koronawirusem
Nikt się nie spodziewał, że koronawirus, który pojawił się w chińskim Wuhan pod koniec 2019 roku tak szybko rozprzestrzeni się na wszystkie kontynenty. SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19 stanowi zagrożenie dla każdego kraju na świecie, z czego w najgorszej sytuacji znajdują się obecnie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Europy Południowo-Zachodniej. Polskie władze stosunkowo szybko odpowiedziały na zagrożenie epidemiczne wprowadzeniem szeregiem surowych restrykcji, które w dużej mierze przyczyniły się do zredukowania liczby nowych zakażeń, co nie oznacza, że możemy czuć się w pełni bezpieczni.

Dlaczego koronawirus jest tak niebezpieczny?

Przed nasileniem się pandemii koronawirusa wiele osób bagatelizowało problem pojawienia się tajemniczego patogenu - w dużej mierze ze względu na porównanie go do wirusa grypy, z którym od wielu lat sobie dobrze radzimy. Rzeczywistość okazała się jednak brutalna – koronawirus kilka razy łatwiej się rozprzestrzenia, przez co wprost proporcjonalnie rośnie ryzyko zachorowania na COVID-19. Jak pokazują statystyki, w grupie ryzyka znajdują się osoby o obniżonej odporności w wyniku podeszłego wieku czy chorób o różnym podłożu, choć i młodsze osoby nie są całkowicie bezpieczne. Ponadto, wielu zakażonych przechodzi infekcję bezobjawowo, przez co stają się zagrożeniem dla swojego otoczenia.

Koronawirus – działania prewencyjne

Sytuacja na świecie w związku z pandemią koronawirusa rozwija się niezwykle dynamicznie – w kolejnych krajach odnotowuje się tendencję spadkową w liczbie zakażonych i ofiar, rośnie natomiast wskaźnik „ozdrowieńców”. Jest to duża zasługa działań profilaktycznych, takich jak noszenie maseczek w miejscach publicznych, zachowywanie bezpiecznych odległości, mycie rąk czy dezynfekcja współdzielonych przedmiotów. Nie oznacza to jednak, że najgorsze już za nami – nikt nie jest w stanie przewidzieć kierunku rozwoju pandemii i jej ewentualnego zaniku. Dlatego też tak ważne jest nasze odpowiedzialne zachowanie oraz dbanie o szeroko rozumianą higienę. Warto również poszukać równoległych rozwiązań, które mogą przyczynić się do maksymalnego obniżenia ryzyka zakażenia się koronawirusem.

Sharp Plasmacluster – rewolucja w służbie zdrowia

Japońska firma SHARP słynąca z najwyższej jakości nawilżaczy i oczyszczaczy powietrza w 2000 roku opatentowała jony Plasmacluster – technologię opartą na jonizacji, która wykazuje się wysoką skutecznością w walce z wszelkimi patogenami niewidocznymi dla ludzkiego oka, a niezwykle groźnych dla naszego zdrowia. Mowa przede wszystkim o wirusach, bakteriach, grzybach, czy białkach alergizujących, które mają niekorzystny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Dodatkowo, każdy inteligentny oczyszczacz powietrza SHARP wyposażony jest w wysokowydajny filtr HEPA, który skutecznie pochłania szkodliwe zanieczyszczenia fizyczne znajdujące się w powietrzu. Mając tego rodzaju nowoczesne urządzenie bardzo mocno zabezpieczamy nasz dom nie tylko przed wirusami, ale również przed wszędobylskimi alergenami czy uciążliwym smogiem.

Czy jony Plasmacluster poradzą sobie z koronawirusem?

Urządzenia wyposażone w innowacyjną technologię Plasmacluster mogą skutecznie przyczyniać się do zminimalizowania ryzyka zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2, choć nie zostało to jeszcze poparte odpowiednimi badaniami. Jednak biorąc pod uwagę historyczne wyniki oraz sytuacje pandemii z roku 2006 oraz 2009-2010, kiedy odpowiednio wirusy ptasiej grypy i świńskiej grypy stanowiły nie lada zagrożenie dla naszych układów immunologicznych, technologia Plasmacluster jako jedyna okazała się efektywna w ich neutralizowaniu. Można więc przypuszczać, że jony Plasmacluster wykonają swoją pracę i w przypadku koronawirusa, z którym zmagamy się obecnie. Należy jednak pamiętać, że oczyszczacz z funkcją Plasmacluster nie może stanowić jedynej formy profilaktyki – należy przede wszystkim pamiętać o regularnej higienie oraz odpowiedzialnym zachowaniu będąc poza domem.

nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium