Niebawem podpisana zostanie umowa na zaprojektowanie i wykonanie robót przy przebudowie zabytkowego mostu kolejowego w Przemyślu. Most w nowej szacie ma być gotowy pod koniec 2023 roku.
Przemyślanie nie wyobrażają sobie miejskiego krajobrazu bez mostu kolejowego, przebiegającego nad rzeką San. Od wielu lat tak prywatne osoby, jak i stowarzyszenia czy instytucje stawały i stają w obronie tego zabytkowego obiektu. Powstawały kolejne pomysły, dochodziło do rozmów i uzgodnień między władzami miasta a spółką PKP. W 2016 r. pojawił się projekt przekształcenia jednej z dwóch gałęzi mostu na kładkę pieszo-rowerową i budowy tuż obok nowego mostu w takim samym stylu. Tyle, że nie spotykało się to z konkretami ze strony PKP SA.[paywall]
Sprawą zainteresował się także poseł Marek Rząsa (PO). – Plany remontu, przebudowy, bądź rozbiórki historycznego, zabytkowego mostu kolejowego w Przemyślu od lat budzą wielkie, zrozumiałe emocje. Obiekt ten stanowi nie tylko element trasy kolejowej, ale też ważny element krajobrazu miasta oraz jego kulturowej i historycznej tożsamości. Zabytkowy charakter mostu potwierdził już w 2015 roku, w odpowiedzi na moją interpelację, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Piotr Stomma. W odpowiedzi na kolejną moją interpelację podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Bittel wyjaśnił, że rozważane są dwie koncepcje przebudowy przedmiotowego mostu. Pierwsza zakładała pozostawienie części mostu z 1890 roku i przekazanie jej w użytkowanie miastu oraz budowę nowego obiektu. Druga zakładała budowę nowego mostu o konstrukcji stalowej z odzwierciedleniem kształtu istniejącej przeprawy. Ten wariant przewidywał rozbiórkę starej konstrukcji mostu – tłumaczy M. Rząsa. – Także Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., poinformował, że przebudowa mostu została wpisana do projektu finansowego ze środków europejskich pod nazwą „Poprawa stanu technicznego obiektów inżynieryjnych” oraz że dokumentacja przedprojektowa dla przebudowy omawianego mostu oraz szczegółowe informacje związane z kosztem inwestycji planowane jest na lata 2019 – 2020 – dodał.
9 marca br. przemyski poseł skierował kolejne pismo do podsekretarza stanu A. Bittela, zwracając się z apelem o uwzględnienie we wszelkich planach woli społecznej, której bazą winny być rzeczowe społeczne konsultacje. Warto również rozważyć także przeprowadzenie lokalnego referendum, celem dokonania wyboru najlepszej i akceptowalnej społecznie koncepcji inwestycji. Zadał również kilka pytań, m.in.: czy, zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli spółki PKP Linie Kolejowe SA, zakończona została dokumentacja projektowa, czy znane są już szczegółowe informacje odnośnie do kosztów inwestycji, terminu jej rozpoczęcia i przebiegu, czy zabytkowa konstrukcja mostu zostanie zachowana, a jeśli tak, to w jakiej formie oraz czy przed wyborem koncepcji remontu, przebudowy, bądź zmiany funkcji wspomnianej konstrukcji przeprowadzono konsultacje społeczne, konsultacje z władzami samorządowymi miasta oraz z wojewódzkim konserwatorem zabytków? Jeśli tak, to jaki był ich przebieg oraz konkluzje?
A. Bittel odpowiedział, że PKP PLK SA 31 stycznia br. ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i wykonanie robót przy przebudowie mostu w Przemyślu, będącego elementem linii kolejowej Kraków – Medyka. Do przetargu zgłosiło się pięć firm. Najniższa oferta opiewa na 94 mln 168 tys. 676 zł, najwyższa na 132 mln 241 tys. 705 zł. Niebawem dojdzie do wyboru najkorzystniejszej. W trzecim kwartale br. dojdzie do podpisania umowy z wykonawcą. Zakończenie inwestycji planowane jest natomiast na czwarty kwartał 2023 r.
W odpowiedzi na ostatnie trzy pytania, A. Bittel wyjaśnił: – W 2016 roku spółka PKP PLK zleciła wykonanie przeglądu i opracowanie dwóch koncepcji przebudowy mostu. Powyższe zostały przedstawione opinii publicznej w ramach konsultacji prowadzonych przez władze miasta Przemyśla. W ich wyniku władze pozytywnie zaopiniowały wariant przebudowy polegający na budowie nowego mostu przypominającego podwieszany oraz zachowaniu jednej nitki mostu zabytkowego w torze numer dwa. Starą konstrukcję mostu będzie można zaadaptować na kładkę pieszo-rowerową. Nowy obiekt będzie miał konstrukcję podwieszoną, a nowe podpory usytuowane zostaną na istniejących osiach. Niskie pylony nowego obiektu nie zdominują w ten sposób stalowych kratownic. Opisana konstrukcja będzie różnić się od istniejącej, historycznej. Jednocześnie dzięki zastosowaniu niskiego przekroju, nie będzie jej zasłaniać.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Osiem lat ten darmozjad miał czasu na załatwienie u swojej po jak udawała rządzenie pieniądze na remont! Ale on razem z kolegami woleli haratac w gałę! Wstyd i mydlenien oczu. Musiał nastać PiS żeby to państwo wstało z kolan! A teraz ten darmozjad co przytulił z naszych podatków dwa miliony złotych się obudzil? Jak zawsze też nie zapomniał dać znać o tym poprzez media? Dupek!
Sentymenty , a realia finansowe realia to zupełnie dwie sprawy. Skoro - jak pisze autor stary most budzi takie wspomnienia i podobno przemyślanie "nie wyobrażają sobie braku tego mostu", to może ci którzy tak mówia sami , ze swoich środków wyremontują ten most .
Ten most swoim wyglądem wiernie przedstawia obraz miasta.
marszałek-ogrodnik , też miał parę lat by coś zrobić w tej kwestii i nie tylko w tej.Co PiS zrobiło dla naszego miasta - konkrety ?
Może ktoś mi pomoże, bo nie mogę znaleźć. Czy Życie Podkarpackie na początku marca informowało swoich czytelników (w wersji papierowej, na stronie zycie.pl i swoim profilu na FB) o zbiórce podpisów pod petycją w sprawie mostu?https://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/pkp_polskie_linie_kolejowe_sa_zaklad_linii_kolejow_ratujmy_zabytkowy_most_kolejowy_w_przemyslu/
Powaznie Wam się on podoba? Przecież ten most to jest dramat? Z takim myśleniem jak Wasze miasto będzie stało w miejscu jak do tej pory!
może na tęczowo, finansowanie murowane ;)
Ten kawał zardzewiałego żelastwa wymaga natychmiastowej zmiany, powtarzam wymiany na nowy, estetyczny i nowoczesny nie żadne remonty. A jak patrioci obrońcy tego zardzewiałego szmelcu chcą pozostawienia to mogą pociąć go na kawałki i zabrać na swoje prywatne posesje i tam zrobić sobie prywatne muzea , również ten wiceminister może odciąć sobie kawał tego żelastwa. Zresztą cały ten Przemyśl wymaga wymiany bo obecnie wygląda jak ten zrudziały od rdzy most. Wstyd., gdyby posłanką z Przemyśla była pani Szmidt - Rodziewicz z Jarosławia dawno nowy most cieszyłby nas mieszkańców. Ten kawał zardzewiałego żelastwa wymaga natychmiastowej zmiany, powtarzam wymiany na nowy, estetyczny i nowoczesny nie żadne remonty. A jak patrioci obrońcy tego zardzewiałego szmelcu chcą pozostawienia to mogą pociąć go na kawałki i zabrać na swoje prywatne posesje i tam zrobić sobie prywatne muzea , również ten wiceminister może odciąć sobie kawał tego żelastwa. Zresztą cały ten Przemyśl wymaga wymiany bo obecnie wygląda jak ten zrudziały od rdzy most. Wstyd., gdyby posłanką z Przemyśla była pani Szmidt - Rodziewicz z Jarosławia dawno nowy most cieszyłby nas mieszkańców.
Pomijając kwestię mostów... Straszna w tym mieście padaczka. Nawet jak na małe i zadłużone miasto. Tu chyba nie chodzi o pieniądze tylko biedę umysłową, której skutkiem zazwyczaj jest też bieda materialna.
nie pomyślałeś , że może w sobie masz coś do wymiany ? i nie mówię tu o wyglądzie zewnętrznym.
Do ryszrdadurnia, Jeśli już próbujesz coś napisać to przynajmniej napisz coś zrozumiałego bo od takich jak ty trudno wymagać logiki. Więc piszę jasno bez logiki i zbędnego krętactwa w twoim stylu, wymień sobie mózgownicę na nową, bardziej elastyczną intelektualnie.
Jak zwykle zawsze źle. Na szczęście... to tylko opinie ludzi, którzy są piachem na arenie :D
Nie widziałeś jeszcze ulicy Przemyskiej na Podwiniu, cały Przemyśl na jednej ulicy.
most projektu Eiffel'a chyba jedyny zreszta w Polsce , nie rozumiem dlaczego nie mozna go poprostu odnowic, przemalowac , wzmocnic
Idąc twoim tokiem rozumowania należy wyburzyć starówkę (po co remontować, można wybudować bloki)
A pan obserwator jak zwykle obrażony jeżeli ktoś się z nim nie zgadza i tradycyjnie się unosi. Buźka!
Z tym Eifflem do duża przesada. Chyba przejaw naszej megalomanii.
Z tego co pamiętam, most jest własnością PKP a nie miasta. Decyzja o jego nieremontowaniu zapadła ponad 10 lat temu, teraz jest zbyt późno na jego naprawę, obecnie nie da się już nic zrobić. Most nie spełnia też współczesnych wymagań. Jedyne rozwiązanie - to nowy most.
Osiem lat ten darmozjad miał czasu na załatwienie u swojej po jak udawała rządzenie pieniądze na remont! Ale on razem z kolegami woleli haratac w gałę! Wstyd i mydlenien oczu. Musiał nastać PiS żeby to państwo wstało z kolan! A teraz ten darmozjad co przytulił z naszych podatków dwa miliony złotych się obudzil? Jak zawsze też nie zapomniał dać znać o tym poprzez media? Dupek!
Wizytówka Przemyśla zniknie, szkoda.
Sentymenty , a realia finansowe realia to zupełnie dwie sprawy. Skoro - jak pisze autor stary most budzi takie wspomnienia i podobno przemyślanie "nie wyobrażają sobie braku tego mostu", to może ci którzy tak mówia sami , ze swoich środków wyremontują ten most .