Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 176/2018, Poniedziałek 25 czerwca 2018 r., Łucji i Wilhelma
Opublikowano
Jarosław, Sieniawa
Uczcili pamięć bł. Augusta Czartoryskiego
„Mądrość, silna wola i odwaga prowadzą do doskonałości” – brzmi motto Gimnazjum im. bł. Augusta Czartoryskiego w Sieniawie. 5 czerwca obchodzono 10. rocznicę nadania szkole jego imienia. Podczas uroczystości zabrakło najbliższej krewnej patrona, hrabiny Marii Heleny Zamoyskiej, która wcześniej zapowiadała swój przyjazd.
fot. Barbara Chmura
W Krypcie książąt Czartoryskich złożono kwiaty.

Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, którą odprawił ks. proboszcz Jan Grzywacz. Po niej złożono kwiaty przy relikwiach bł. Augusta Czartoryskiego oraz w krypcie Czartoryskich, gdzie znajdują się trumny z prochami 22 członków rodziny, w tym rodziców księcia. Z okazji okrągłej rocznicy nadania szkole imienia bł. Augusta Czartoryskiego do placówki miała również przybyć hrabina Maria Helena Zamoyska. Podczas wystąpienia dyrektor gimnazjum Wacław Kondyra oznajmił jednak, że ze względów osobistych nie mogła dotrzeć na szkolną uroczystość.

Jubileusz nadania imienia

Druga część obchodów odbyła się w kinie „Sokół”. Dla uczniów, nauczycieli, pracowników oraz zaproszonych gości zaprezentowany został program artystyczny. Wiersze i piosenki przedstawili laureaci Szkolnego Konkursu Literacko-Muzycznego „Sacrum w literaturze i sztuce”, zaś o muzykę zadbał zespół kameralny składający się z uzdolnionej młodzieży szkolnej. Na zakończenie na scenę weszli zwycięscy XI Szkolnego Konkursu Plastycznego „Śladami Augusta Czartoryskiego”. Nagrody wręczyli im przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz dyrektor gimnazjum.

Warto przypomnieć, że nadanie szkole imienia bł. Augusta Czartoryskiego odbyło się 6 czerwca 2005 r. Nie była to przypadkowa data. Tego dnia sprowadzono do Sieniawy relikwie księcia, którego prochy spoczywały w rodzinnej krypcie przez ponad 70 lat, do 1968 r. Motto szkoły nawiązuje do cech, którymi w życiu kierował się jej patron.

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium