Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 114/2018, Wtorek 24 kwietnia 2018 r., Grzegorza i Aleksandra
Opublikowano
Przeworsk, Gać, CHORZELÓW
Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” podbił serca widzów i jurorów
W tańcu bardzo ważny jest talent oraz pasja do muzyki. Jednak tym, co trwale zbliża ludzi tworzących jakąś grupę, jest przyjaźń. Udowodnili to członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”, którzy zwyciężyli podczas niedzielnego IX Regionalnego Przeglądu Zespołów Tańca Ludowego „Gacok”.
fot. Barbara Chmura
Zespół „Chorzelowiacy” wraz z założycielką Bożeną Telegą.
– Ludzie, którzy nigdy tego nie spróbowali, nie wiedzą, jakie to wspaniałe uczucie. Zdarzają się kryzysy i niechęć, ale jesteśmy w stanie to przemóc. Nie myślimy o tym, że jest gorąco. Rekompensatą jest radość malująca się na twarzach publiczności – mówi Ania, członkini Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”. 

– Nasz zespół istnieje 22 lata, występuje w nim już właściwie trzecie pokolenie. Wcześniej członkami byli nasi rodzice, wujkowie. Obecnie tańczy 8 par w wieku od 13 do 18 lat.  
Nie mamy swojej kapeli, ale tańczymy do utworów, które nagrała kapela niegdyś działająca. Mamy również drugą grupę, w której występują dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Sezon artystyczny zaczynamy w marcu, ale próby odbywają się przez cały rok, dwa razy w tygodniu. W lipcu spotykamy się na obozach szkoleniowych. Lubimy się nawzajem i lubimy spędzać ze sobą czas. To nas najbardziej motywuje. Założycielem, kierownikiem artystycznym oraz choreografem zespołu jest od 1993 roku Bożena Telega. To ona organizuje nasze wyjazdy i szkolenia. Jest bardzo ciepłą osobą, ma duży autorytet – dodaje.
fot. Barbara Chmura
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Markowanie” również zajął 1. miejsce.

W swoim repertuarze zespół posiada polskie tańce narodowe (polonez, krakowiak, mazur, kujawiak, oberek) oraz tańce śląskie, Beskidu Żywieckiego i lubelskie. Najważniejsze miejsce w programie zespołu zajmują tańce, pieśni i obrzędy Podkarpacia. – Nauczyć się podstaw nie jest trudno. Najważniejsze są jednak detale, które nadają charakter poszczególnym tańcom. Trzeba również mieć zmysł improwizacji. Kiedy wypadek losowy nie pozwala wystąpić jednej osobie, musimy ekspresowo przestawić się na 6 do 7 par – wyznaje członkini zespołu.

„Chorzelowiacy” cieszą się wielką popularnością i uznaniem. Mają na swoim koncie liczne nagrody. Wśród tegorocznych można wymienić: I miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tańca Ludowego „Garniec” w Łańcucie, II miejsce na Wojewódzkim Podkarpackim Przeglądzie Zespołów Tanecznych „Złoty gryf” w Dębicy” oraz I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „O puchar czarnych diamentów” w Katowicach. Do tegorocznych sukcesów dołączyło zwycięstwo podczas niedzielnego Przeglądu w Gaci.

fot. Barbara Chmura
Drugie miejsce zajął Zespół Regionalny „Wesele Krzemienickie”.

„Gacok” po raz dziewiąty

7 czerwca już po raz 9. odbył się w Gaci Regionalny Przegląd Zespołów Pieśni i Tańca Ludowego „Gacok”. W konkursie wzięło udział 12 zespołów tanecznych oraz 3 pary taneczne. Jury konkursowe w składzie: choreograf Alicja Haszczak, choreograf Krystyna Trojanowska oraz muzyk Sławomir Gołąb podzieliło laureatów na dwie grupy wiekowe. Wśród młodszych 1. miejsce zajął Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” z Chorzelowa (gmina Mielec). 


W starszej kategorii wiekowej zwyciężył Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Markowianie” z Markowej. Najlepszą parą taneczną okazali się Dorota Dec i Waldemar Buk z Krzemienicy. Nagrody wręczyli uczestnikom wicedyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu Janusz Zapotocki, wójt gminy Gać Grażyna Pieniążek oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Ryszard Hanejko. Po konkursowych tańcach wystąpiła gościnnie Rzeszowska Kapela Folkloru Miejskiego „Cianto” z Rzeszowa. Muzycznemu wydarzeniu towarzyszył również kiermasz rękodzieła twórców ludowych z gminy Gać.

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium