Życie Podkarpackie nr 13/2020 Życie Podkarpackie nr 13/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 93/2020, Czwartek 2 kwietnia 2020 r., Franciszka i Władysława
Opublikowano
Region, Przemyśl, Jarosław, Przeworsk, Lubaczów
Uwaga rodzice! Nadal możecie korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego
Jeśli korzystałeś z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego związanego z decyzją o zamknięciu szkół, żłobków i przedszkoli, możesz wnioskować o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres. Wnioski można składać od dziś, 26 marca.

Jak informuje regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim Wojciech Dyląg, rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat nadal mogą korzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego, stanowiącego wsparcie na czas zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem przedszkola, żłobka lub szkoły. Ponieważ placówki te pozostaną zamknięte do świąt wielkanocnych, aktualnie trwają prace nad wydłużeniem wspomnianego  zasiłku o kolejne dni. – Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r. Złożone oświadczenie zostanie zatem rozpatrzone po wejściu w życie znowelizowanych przepisów – wyjaśnia W. Dyląg. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio – ZUS.

Ponadto rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach (w takim przypadku będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym). Należy w tym celu wypełnić formularz Z-15A i oświadczenie o zamknięciu placówki. Jednak po wejściu w życie nowych przepisów, okres ten zostanie rozliczony jako dodatkowy zasiłek i nie będzie wliczany do puli 60 dni.

Jeżeli chodzi o osoby prowadzące pozarolniczą działalność lub współpracujące z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, mogą one wysłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oświadczenie elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 13/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium