Życie Podkarpackie nr 13/2020 Życie Podkarpackie nr 13/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 93/2020, Czwartek 2 kwietnia 2020 r., Franciszka i Władysława
Opublikowano
Region
Abp Adam Szal zdecydował: w maju I Komunii Świętych nie będzie
Dzisiaj, 25 marca br., metropolita przemyski abp Adam Szal wydał zarządzenie dla wszystkich parafian z Archidiecezji Przemyskiej, związane z wprowadzonymi od wczoraj przez polski rząd nowymi, bardzo restrykcyjnymi zasadami zachowania się.
fot. www.wikipedia.pl (silar)
Metropolita przemyski abp Adam Szal zobowiązał wszystkich kapłanów do bezwzględnego przestrzegania zasad mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii.

„(…) W duchu odpowiedzialności za wszystkich wiernych, zarówno tych, którzy z racji na wypełnianie obowiązków zawodowych służą innym i podejmują zleconą im pracę, jak i tych, którzy ze względu na wprowadzone od 25 marca br. nowe regulacje pozostają w domach rodzinnych, zobowiązuję wszystkich kapłanów do bezwzględnego przestrzegania zasad mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii. Wszystkich wiernych proszę o zrozumienie sytuacji i przestrzeganie wprowadzonych poniżej rozporządzeń (…)” – napisał m.in. abp A. Szal.

 

W swoim zarządzeniu ustosunkował się i przekazał tak wiernym, jak i kapłanom konkretne polecenia (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
14 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
bld 89.68.175.84 25.03.2020

Znalezione na FB:

"...Epidemia ta obnaża w niespotykanej do tej pory skali bezsens kościoła i religii. Ukazuje się czarno na białym cały fałsz tej instytucji z jej nic nie wartymi obrzędami, przebierańcami, modlitwami, zaklęciami, zbawieniami itp.
Powiedzenie: "jak trwoga to do Boga" wzięło w łeb bo okazuje się, że jak trwoga to do szpitala i lekarza a nie kościoła i księdza!
Żadne różańce ani łażenie na kolanach nie pomaga bo wszystko to nie ma żadnej mocy bożej, bo tegoż boga też nie ma jak się okazuje po raz kolejny. Klechy w strachu bo doskonale wiedzą, że coraz więcej ludzi przejrzy na oczy iż ich bezsensowna gadanina i straszenie grzechami nie mają sensu, że ich "praca" nic nie warta, trzeba będzie zwijać taki intratny interes i pora na bezrobocie albo do normalnej roboty trzeba będzie się brać! ..."

user
obserwator 5.173.57.45 22:22:35 25-03-2020
Nie wiem kim pani/pan jest ale takiego ignoranta to jeszcze w życiu nie widziałem. Wy ateiści naprawdę wierzycie, że wiara polega na tym aby kogoś wzięło "w  butach do nieba". A jak tego nie ma i tego nie "dotkniecie" to wtedy jest bez sensu? O ile o samej instytucji mogę się wypowiedzieć w dosadniejszych słowach niż Pan/Pani tak o sprawach wiary i religii potrzeba więcej zrozumienia. Człowiek nie jest zwykłym zwierzęciem, które tylko "wydala" i zjada. Jako istoty myślące abstrakcyjne mamy nieodpartą chęć zrozumienia tego świata. Wiele świadczyć  może o tym że Bóg istnieje a jak ktoś mądry kiedyś powiedział "nawet żeby Bóg nie istniał ludzie sami by go sobie wymyślili". Żyjmy więc bezsensu, bez moralności, bez wewnętrznego systemu wartości i mordujmy się na ulicach. Do tego prowadzi wasze naskakiwanie na wiarę. Już taki jeden ustrój powstał co tępił to "opium dla mas" i czym się skończyło? Niech te miliony szczątków wam do głowy przemówi zanim palniecie jakąś głupotę...
user
Jan 31.183.188.244 07:44:42 26-03-2020

Do obserwatora:


Problem jest złożony ale odniosę się do jednego Twego zdania  cyt."  Już taki jeden ustrój powstał co tępił to  opium dla mas....."

Czy w tym ustroju był zanik moralności,nie było systemu wartości  czy ludzie mordowali się więcej na ulicach niż teraz?

Historia  świata jest dłuższa niż 2 tys.lat,   /ściślej  1600  lat/  , ba jest dłuższa niż  5 tys lat.

Prawda jest ze ludzi zawsze sobie jakiegoś boga  wymyślą, wyjaśnia to nauka, szczególnie  psychologia. Upadnie  katolicyzm będzie   inna.

user
bld 89.68.175.84 10:21:58 26-03-2020

Typowe dla pisobolszewika czyli ekskomucha - brak argumentów to inwektywy - byle dopiec, opluć, zbluzgać a potem wykąpany do kościoła w niedzielę - bo "moja racja najmojsza".
Gamoń jesteś a nie "przemyski wielki obserwator". Rzeczywisty ignorant z Ciebie. Ktoś kto w XXI wieku wierzy bezgranicznie w bzdury, że Ziemia jest płaska (do tego, parafrazując sprowadza się wiara w boga), musi rzeczywiście posiadać olbrzymie braki podstawowej wiedzy a wystarczyło uważać na lekcjach i wykładach, no chyba, że z przyswajaniem były problemy.
Swoje frustracje obracające się wokół stoku, Sportowej i kałużach na chodnikach przelewasz tu na tym lokalnym forum - to Cię rajcuje, czujesz się ważnym wtedy - w każdym prawie temacie w swojej bezsilności że już, na szczęście - nie masz na nic wpływu jako "odsunięty od koryta" .
Natomiast  oceniać możesz swoją babę a ode mnie - wara buraku!

p.s. polemizować możesz gdy dokładnie zrozumiesz to co napisałem.

user
MK 91.193.208.171 15:06:52 26-03-2020

Do tzw"jana:" , Radze zajrzeć do Biblii i znależć  fragment - w który prawdopodobnie  nie wierzysz, mówiący 'ZBUDUJĘ KOŚCIÓŁ I BRAMY PIEKIELNE GO NIE PRZEMOGĄ". Rozumiem ,ze ty jak i każdy z nas przeminie  , ale Kościół  dla ciebie o tobie podobnym -NIE PRZEMINIE. JUŻ WIELU TAK JAK TY MÓWIŁO . I CO , ONI PRZEMIENILI SIĘ W NAWÓZ , A KOŚCIÓŁ JEDNAK ISTNIEJE , NIE TYLKO JAKO OBIEKTY SAKRALNE , ALE ŻYWA WIARA. no , chyba nie zaprzeczysz ,ze tak jest . Chyba nie będziesz zamykał oczu  przechodząc koło kościołów  których jest pełno , pełno wokół

user
Jan 31.183.188.244 17:55:44 26-03-2020

Do :  MK 91.193.208.171

Co  Ciebie tak oburzyło w mojej wypowiedzi, czyżby to że napisałem "katolicyzm  upadnie"  ?   Bo na pewno przyjdzie czas na upadek chrześcijaństwa , w tym katolicyzmu,  kwestia czasu. Historia dowodzi że nie ma nic wiecznego, kwestia czasu.  

Jeśli chcesz podyskutować  to proszę  bardzo, ale merytorycznie i bez obrażania.     Chrześcijaństwo mnóstwo dogmatów  przyjęło z  wcześniejszych religii występującej  w kulturze egipskiej ,greckiej czy rzymskiej.  Są też  elementy kultury państw   Wschodu.  Zanim  chrześcijaństwo   się  ustabilizowało    po I soborze konstantynopolitańskim i    w  dekrecie z 30 lipca 381 roku cesarz Teodozjusz I nakazał wypełnić postanowienia soborowe w całym Cesarstwie było sporo tarć i sporów.  Były  i później w następnych wiekach. Możemy podyskutować, jak chcesz to również o różnicach w tych czterech ewangeliach które obowiązują, a przecie   wybrano je pośród wielu.  A może o przyczynach podziału chrześcijaństwa , o przyczynach   protestantyzmu czy mnogości różnych    odłamów?   Czy wiesz że  kapłani chrześcijańscy   zniszczyli  biblioteki , spalili papirusy, czy zwoje  myśli  filozoficznej starożytnej  Grecji?   Że  z błogosławieństwem katolickim   oraz  w interesie również kościoła  wymordowano całe narody zamieszkałe obie Ameryki,  że kościół aprobował / ciekawe dlaczego//    niewolnictwo mieszkańców Afryki i nie tylko?   Naprawdę chcesz  o którymś  z tych tematów podyskutować?    Jeśli tak , to chętnie , tylko merytorycznie proszę.   Chętnie ez o innych tematach  dot,  chrześcijaństwa , w tym kościoła katolickiego, bo przecież nie wyczerpałem w tych kilku zdaniach tematu.

user
Obywatel 31.0.23.200 26.03.2020

Wierzę w Boga i modlę się do Niego, ale obserwując życie polityczne i społeczne, straciłem zaufanie do hierarchów Kościoła. To rozpasane bizancjum, wydzieranie pieniędzy i przywilejów od państwa czyli od nas razi i kłuje w oczy.  Wystarczy zobaczyć, co wyprawia o. Rydzyk z Torunia i jak ogłupia starszych ludzi. Dajcie jeszcze bo mi mało. A co teraz robi Kościół dla nas, dla społeczeństwa?  Gdzie był, kiedy łamana była Konstytucja? Tetaz siedzi cicho i jest w rozpaczy, ponieważ kolejne źródła finansów wysychają. Komunie św.  przesunięte na przyszły, ale nieznany termin.

user
Odpowiedź 81.161.192.162 06:25:38 26-03-2020
Ta instytucja, o której piszesz już straciła wpływy. Jeszcze są tacy, co próbują na niej zrobić biznes, zwłaszcza polityczny, ale za niedługo odejdzie ona w niebyt, a ci którzy mieli z nią "interesy", będą się tego wypierać, jak TW Bolek współpracy z SB.  To wszystko jest pokłosiem ogłupiania narodów poprzez fałszywe nauki i poglądy,  podburzania do wojen, święcenia armat i żołnierzy, bezczelnego powoływania sią na Boga przy prowadzeniu ohydnej polityki  … by tylko pławić się w luksusie i panować nad społeczeństwem.  
user
Tadeusz 79.191.61.212 26.03.2020

Mądrzy ludzie powiadają,że Bóg sie już dawno wyprowadził z kościoła i jest wśród nas od dawna.

Pytanie a kto pozostał w kościołach.

Faryzeusze ,wielbiciele kasy i gotowi wszystko dla niej.

Wyraxnie to widać gdzie tubą partyjną jest kościół

Kościół który zamiast jednoczyć zaczął dzielić,któremu nie obca jest nienawiść.

Teraz ludzie co raz bardziej rozumieją,że tacy pośrednicy ubabrani w miłość do kasy, ubabrani w kombinacje finansowe pochodzące z naszych podatków a także ostatnio okazło się,że kościól to prawdziwy matecznik pedofilii i to nie tylko w Polsce ale na całym katolickim świecie.

Tego w innych wyznaniach nie ma .

A czemu zakazali ze zwykłego strachu i to nie o owieczki ale o siebie.

Na 10 którzy umarli na koronowirusa jest 2 księży.

To wysoki odsetek.


user
Tadeusz 79.191.61.212 26.03.2020

Do "mk"

Widzę,że Pan reprezentuje pogańską wizję religii opartej w której kasta kapłanów prowadzi swoje nieoświecone i grzeszne owieczki ku Bogu.

Chrześcijańska wizja Kościoła  jest zupełnie inna ,to WSPÓLNOTA gdzie wszyscy są grzesznikami mającymi tylko jednego zbawiciela

Jezusa.

To nie budowa kościołów, ołtarzy,liturgii.pomników,koronowania  tworzenie kasty bezkarnych funkcjonariuszy pozbawionych zasad nie tylko moralnych ale w dużej ilości także ludzkich zapatrzonych w kasę i w tych coim kasę proponuja i za to są zdolni do największych łajactw .

Wątpię czy jest Pan człowiekiem wierzącym w Boga.

Obawiam się,że ma pan inne ideały raczej nie związane z wiarą w Boga

user
Ala 83.31.178.230 27.03.2020

Dziękuję Bogu za to że mamy wreszcie tak porządnego biskupa,jaki stawia dobro ogółu przed interesami,jest apolityczny do tego i nie tworzy układów jak inni.


user
Jan 31.183.188.244 27.03.2020

To dobrze że szanujesz swego biskupa, zwłaszcza jeśli na szacunek zasłużył sobie  swoim życiem  i nie wynika on z tytułu sprawowania urzędu biskupiego.    Dotyczy to również proboszczów,    wiem że  w mojej parafii jest obecnie porządny proboszcz, poprzedni to był "pies na baby" i zapewne mu nie przeszło. 

Rolą  dostojników  kościoła jest  jego przeprowadzenie przez trudne czasy a z takimi  mamy do czynienia obecnie. Z jak najmniejszymi stratami zwłaszcza pośród  duchownych bowiem będą oni potrzebni do odbudowy po ustaniu  w tym przypadku epidemii. Dlatego strata   choćby jednego jest nie pożądana.   To że umrze kilka  czy kilkanaście tysięcy wiernych to też jest strata z tym że innego  rodzaju. Bedą nowe pokolenia które trzeba będzie ochrzcić  ,przeprowadzić przez poszczególne  sakramenty itd, dlatego tak  poważną stratą  dla kościoła  jest śmierć każdego księdza. Tak było w historii i tak jest obecnie. Zacytuję  fragment wypowiedzi z artykułu na portalu "nowiny24.pl  "  pt.Odwołane  komunie,ograniczone pogrzeby.Co z  Wielkanocą?

"Powyższe zarządzenia proszę przyjąć w duchu troski o zdrowie zarówno wiernych świeckich, jak i duszpasterzy. Musimy nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości szukając rozwiązań, które choć wydają się rygorystyczne, to jednak zapewnią nam bezpieczeństwo oraz pozwolą w przyszłości na swobodne sprawowanie posługi sakramentalnej"-

podsumował w swoim dekrecie ordynariusz tarnowski bp Andrzej Jeż.


Artykuł należy przeczytać ze zrozumieniem.

user
qaq 31.183.193.202 27.03.2020

za to u salezjanów będzie nowa tradycja : druga rocznica chrztu

user
miś 185.38.225.7 28.03.2020

Rocznice komunii też organizują - CZARNY ABSURD

nr 13/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium