Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 145/2018, Piątek 25 maja 2018 r., Urbana i Grzegorza
Opublikowano
Region
Dowody osobiste bez informacji o adresie, wzroście i kolorze oczu
Od 1 marca zacznie obowiązywać nowy wzór dowodu osobistego. Wniosek o jego wydanie będziemy mogli złożyć w dowolnym urzędzie w całym kraju. Nie ma jednak konieczności natychmiastowej wymiany.

Choć nowy dowód będzie się różnił szatą graficzną, jego format się nie zmieni. Nowy wzór nie będzie też zawierał kilku dotychczasowych informacji: o adresie zameldowania, wzroście i kolorze oczu. Nie będzie też zeskanowanego podpisu właściciela. Pojawi się natomiast informacja o obywatelstwie polskim. Obowiązywać będzie taka sama fotografia, jak w paszportach (wymiary 35x45 mm, zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron, od wierzchołka głowy do górnej części barków, twarz niezasłonięta włosami), jednak wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy wstecz. Nowy dokument będzie wydawany na 10 lat, a dla dzieci do 5 roku życia na 5. Zaopatrzony będzie też w lepsze zabezpieczenia.

fot. MSW
Na rewersie znajdzie się informacja o obywatelstwie.

Jedna baza na cały kraj

Istotną zmianą jest to, że kiedy już utworzony zostanie elektroniczny rejestr dowodów osobistych, dostęp do niego będą miały urzędy gmin i miejskie w całym kraju. Dzięki temu wniosek o wydanie dowodu będzie można złożyć w dowolnym mieście, bez potrzeby fatygowania się do swojego miejsca zamieszkania, jeśli aktualnie przebywamy gdzie indziej. 

Podobnie w przypadku zgłoszeniu zagubienia dowodu – teraz każdy urząd wyda nam zaświadczenie o jego utracie. Do tej pory mógł to zrobić tylko ten organ, który go wydał. Zyskamy też możliwość złożenia wniosku drogą elektroniczną, wówczas zdjęcie musi mieć co najmniej 492x610 pikseli i wielkość do 2,5 MB. Wymiana dowodów osobistych nie jest obowiązkowa, nowe dokumenty muszą wyrobić tylko te osoby, których dowody straciły ważność lub zostały utracone, a także ci, którzy zmienili swoje dane osobowe, np. nazwisko. Pozostałe zachowają ważność do upływu terminu w nich określonego.

 

fot. MSW
Na froncie dokumentu nie będzie już zeskanowanego podpisu, informacji o adresie, wzroście i kolorze oczu jego właściciela.

Zaświadczenia, oświadczenia

Wśród internautów po opublikowaniu nowych wzoró dowodów rozpętała się burza, wątpliwości budzi możliwość zaciągnięcia kredytu czy pożyczki przy legitymowaniu się dowodem bez adresu. Banki, jako instytucje prywatne, nie będą miały wglądu do państwowej bazy z danymi osobowymi. Rozwiązaniem będzie prawdopodobnie możliwość złożenia oświadczenia meldunkowego. Jeśli to nie wystarczy, będziemy musieli się pofatygować do odpowiedniego urzędu po zaświadczenie. Wiązać się to jednak będzie z dodatkowymi kosztami – 17 zł jednorazowo.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
gość 193.192.179.73 21.02.2015

pic na wode, foto montaż-zródło zysków dla oszustów,jestem albo ,mnie nie ma -a kuku/oszystom potrzebny jest tylko pesel

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium