Życie Podkarpackie nr 13/2020 Życie Podkarpackie nr 13/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 93/2020, Czwartek 2 kwietnia 2020 r., Franciszka i Władysława
Opublikowano
Redukowanie kosztów kredytu hipotecznego
Młodym ludziom marzącym o własnym lokum w pewnym momencie życia przyjdzie wybrać między wynajmem a kupnem mieszkania na kredyt. Każdy bowiem chciałby faktycznie mieć „swój” dom, natomiast nie każdy ma możliwość spłacania rat hipoteki, często dość wysokich. Perspektywa wydania dziesiątek, czy setek tysięcy złotych sprawia, że potencjalni pożyczkobiorcy szukają możliwości na to, aby zredukować koszty kredytu hipotecznego. W niniejszym artykule opiszemy te najpopularniejsze.

Optymalne dobieranie rat

Gdy klient wybierze raty malejące, będzie mógł on liczyć na zmniejszenie całkowitego kosztu kredytu. Przy czym odbędzie się to tylko w momencie, w którym okres spłaty zobowiązania pokrywa się z tym widniejącym w umowie. Oczywiście, instytucja bankowa musi zgodzić się na taki wariant.

Kalkulator rat kredytu hipotecznego. Źródło: Expander


Można również zdecydować się na drugą opcję w postaci rat stałych i możliwością wcześniejszej spłaty kredytu. W związku z tym, że to rozwiązanie jest uzależnione od wielu składowych, należy je starannie przemyśleć, aby na nim nie stracić.

Skrócenie okresu kredytowania

Za sprawą skrócenia okresu kredytowania otrzymujemy tym samym niższe oprocentowanie, a więc i tańszą pożyczkę. Z tego powodu, w miarę możliwości, ubiegaj się o taką opcję. Należy jednak pamiętać, że będzie to równoznaczne ze wzrostem miesięcznych rat, co będzie stanowić większe obciążenie dla budżetu rodzinnego. Ważna informacja: w tym przypadku musisz wykazać się dostatecznie wysoką zdolnością kredytową.

Pomoc pośredników finansowych

Choć z początku co poniektórym ten pomysł może wydać się niecodzienny, skorzystanie z usług pośrednika finansowego może jak najbardziej się opłacić. Taki ekspert nie tylko wskaże najkorzystniejsze rozwiązanie finansowe, ale także pomoże uzyskać lepsze warunki kredytowania. Czasami ta współpraca może skutkować obniżeniem kosztów kredytu hipotecznego nawet o 15%. Oznacza to, że możesz zaoszczędzić tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy złotych.

Dla niezdecydowanych osób warto wspomnieć o tym, że pożyczkobiorca nie będzie musiał wnosić dodatkowych opłat z powodu skorzystania z pomocą pośrednika, ponieważ w takim przypadku zapłacenie za niego prowizji przechodzi na odpowiedzialność banku.

Podsumowanie

Dzięki powyższym metodom będziemy mogli liczyć na redukcję kosztów kredytu hipotecznego. Zatem jedyne, co pozostaje, to wdrożenie ich w proces ubiegania się o hipotekę.

nr 13/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium