Życie Podkarpackie nr 13/2020 Życie Podkarpackie nr 13/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 93/2020, Czwartek 2 kwietnia 2020 r., Franciszka i Władysława
Opublikowano
Jak zbudować własną strategię inwestycyjną?
ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY Zarówno rynek forex oraz rynek kryptowalut przyciąga grono początkujących inwestorów. Niestety większość z nich nie odnosi sukcesów. Powodem może być trading bez własnej strategii inwestycyjnej.

Jak stworzyć własną strategię inwestycyjną?

W internecie natrafisz na różne sposoby budowania strategii. Możesz korzystać z publikacji, zapisać się na szkolenie lub poprosić o pomoc doświadczonego tradera. Niektóre sposoby są darmowe, za inne będziesz musiał zapłacić.

Od czego zacząć?

Na początku zastanów się jaka taktyka Ci odpowiada. Jeśli jesteś gotów na większe ryzyko i zależy Ci na szybkich zyskach, możesz przyjąć strategię agresywną. Bardziej konserwatywne podejście zakłada mniejsze ryzyko, ale i powolne zyski.

Dużym błędem jest sugerowanie się strategiami innych traderów. To, że coś działa dla innych nie oznacza, że sprawdzi się w Twojej sytuacji. Każdy ma inne potrzeby, umiejętności, doświadczenie i podejście do ryzyka. Niektórzy traktują inwestowanie jako dodatkowe hobby, inni jako sposób na utrzymanie się. Dlatego znalezienie jednej strategii odpowiedniej dla wszystkich nie jest możliwe.

Wybierz tryb tradingu, dostosowany do twoich potrzeb i możliwości. Interesuje Cię handel krótko- czy długoterminowy? Czy masz czas sprawdzać wszystkie prognozy, wykresy i analizy samodzielnie, czy potrzebujesz wsparcia? Może warto rozważyć usługi brokerskie? Osoby, które są zainteresowane rynkiem kryptowalut, powinny przemyśleć wybór jednego z automatycznych botów. Specjalne oprogramowanie pomoże Ci zwiększyć zyski praktycznie bez Twojego udziału. Jeśli interesuje Cię to zagadnienie, poczytaj o Bitcoin Era i podobnych kryptobotach.

Tworzenie strategii inwestycyjnej

Kiedy już masz ogólny pogląd na to, jak miałby wyglądać Twój trading, pora na przejście do kluczowych elementów budowania strategii. Podczas tego procesu musisz rozważyć następujące czynniki:

1. Kapitał

Prawdopodobnie nie musimy tłumaczyć Ci z jak dużym ryzykiem wiąże się inwestowanie. Jeśli nie chcesz stracić całego kapitału, musisz nauczyć się jak dobierać wielkość pozycji oraz odległość do zlecenia stop loss. Jedna z popularnych zasad mówi o tym, aby w jednej transakcji nie ryzykować więcej niż utratę 2% naszego rachunku. Badania dowodzą, że taka strategia uchroni nasz rachunek nawet w przypadku długiej serii strat. Pamiętaj, że im większa pozycja, tym większa szansa na zysk, ale i na utratę środków.

2. Rynki i instrumenty finansowe

Kluczowym zadaniem jest wybór odpowiedniego rynku oraz instrumentów, w które zamierzasz inwestować. Odradzamy Ci trading na różnych rynkach w jednym czasie. Każdy z nich jest inny. Warto przyjrzeć się dokładnie każdemu z miejsc zanim wybierzesz właściwe. Sprawdź koszty transakcyjne i prowizje. Kolejna kwestia to dane technicznie i trendy. Czy potrafisz przewidzieć zachowanie danego rynku w przyszłości? W jaki sposób reaguje on na różne czynniki i wiadomości makroekonomiczne?

Kiedy wybierasz jeden z instrumentów finansowych sprawdź, z gospodarką jakiego kraju jest skorelowany. Przemyśl, które wydarzenia mogą realnie przełożyć się na sytuację rynkową i kształtowanie się kursu. W zależności od strefy czasowej, istotne wydarzenia mogą pojawiać się o różnych porach dnia i nocy. Musisz je śledzić, aby zadbać o swoje inwestycje.

3. Czas

Czas ma kluczowe znaczenie dla Twojej strategii. Wyznacz dokładne godziny, które możesz poświęcić na pracę. Jeśli zależy Ci na skutecznym tradingu, musisz śledzić wszystkie aktualne informacje oraz  kalendarz ekonomiczny. To jest moment, w którym warto poważnie przemyśleć usługi brokerskie, pomoc aplikacji lub inne usługi pośredniczące w inwestycjach. Takie rozwiązanie może zabezpieczyć Cię przed dużymi stratami. Konta demo dostępne na platformach pozwalają ćwiczyć własne umiejętności traderskie bez zobowiązań.

4. Narzędzia

Skoro już wspomnieliśmy o platformie, w tym miejscu warto przyjrzeć się także dostępnym rozwiązaniom, wskaźnikom oraz narzędziom, które ułatwiają przeprowadzanie analiz technicznych. Większość aktywnych traderów na bieżąco korzysta z linii trendu oraz poziomów wsparcia i oporu. Dzięki temu możesz łatwiej wyznaczyć miejsca, gdzie pojawi się silna reakcja podażowa i popytowa.

Inwestorzy nie podejmują żadnych decyzji bez sprawdzenia wskaźników, tych obecnych na wykresie lub oscylatorów. Zanim zaczniesz używać jednego z narzędzi, zachęcamy Cię do dokładnego zapoznania się z jego działaniem. Zrezygnuj również z korzystania ze zbyt wielu wskaźników. To może doprowadzić do uzyskania sprzecznych sygnałów, co grozi podejmowaniem ryzykownych decyzji i utratą kapitału. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie analizować dane, ponownie zachęcamy Cię do podjęcia współpracy z brokerem lub automatyczną aplikacją.

5. Weryfikacja strategii

Kiedy udało Ci się określić powyższe elementy strategii, pozostaje Ci weryfikacja i testy na żywo. Musisz sprawdzić, czy strategia pomoże Ci zarobić i wykorzystać Twój potencjał. Jeśli chcesz wykonać pierwszy test, możesz odnieść strategię do danych historycznych lub skorzystać z jednego z symulatorów. Możesz również wykorzystać jedno z kont demo lub zainwestować próbnie tylko niewielką część kapitału.

 

nr 13/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium