Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 175/2018, Niedziela 24 czerwca 2018 r., Jana i Danuty
Opublikowano
Region, Nienowice, Michałówka
Po tym moście aż strach jeździć, ale mieszkańcy nie mają wyjścia
Mieszkańcy skarżą się na fatalny stan techniczny mostu i drogi łączącej miejscowości Nienowice i Michałówka, a Zarząd Dróg Powiatowych w Jarosławiu obiecuje poprawę.
fot. Kamil Jacek Zarański
– Po deszczu ten odcinek przypomina lodowisko – mówi jeden z mieszkańców. – Koła łatwo tracą przyczepność. Zwracaliśmy się do władz w tej sprawie, ale niestety czujemy się traktowani po macoszemu – mówi jeden z mieszkańców Nienowic.
– Po deszczu ten odcinek przypomina lodowisko – mówi jeden z mieszkańców. – Koła łatwo tracą przyczepność. Zwracaliśmy się do władz w tej sprawie. Niestety czujemy się traktowani po macoszemu. Most został doprowadzony do takiego stanu w trakcie budowy autostrady, non stop przejeżdżały tędy ciężkie samochody, zmierzające na teren budowy lub wracające z niej. 
Od oddania tego odcinka minęło już trochę czasu, a naprawą mostu nikt się nie zajął. Przejazd przez ten most przypomina grę w ruletkę, obowiązuje na nim bowiem ruch wahadłowy, a nie widać wcale, czy z drugiej strony coś nadjeżdża. Strach tędy jeździć, ale nie mamy wyjścia – denerwuje się mieszkaniec Nienowic.

Istotnie zarówno stan techniczny mostu, jak i prowadzących do niego dróg pozostawiają wiele do życzenia. Słaba widoczność, oblodzona nawierzchnia i zaśnieżone pobocza również nie ułatwiają podróżowania tym odcinkiem. Z informacji przekazanych przez oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu asp. sztab. Marty Gałuszki wynika, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat w Nienowicach doszło do 4 kolizji. Nieco większą liczbę podają mieszkańcy, tłumacząc, że nie wszystkie takie zdarzenia były zgłaszane na policję.

Szansa na zmiany

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych w Jarosławiu Januszem Obłozą. – Most jest z lat pięćdziesiątych i jak większość podobnych konstrukcji z tamtego okresu nie wytrzymał upływu czasu. Nawet nie z powodu dużych obciążeń, ale częstotliwości przejazdów. Nie jest też prawdą, jakoby winnym doprowadzenia mostu do stanu obecnego był wykonawca prac przy budowie odcinka autostrady. Ten półtora miesiąca po rozpoczęciu robót zrezygnował z używania tej drogi, właśnie ze względu na zły stan techniczny mostu. Prędzej można by mieć pretensje do właścicieli kopalni kruszywa używanego do tej budowy, bo to ich samochody przez długi czas i z dużą częstotliwością korzystały z tej przeprawy – twierdzi J. Obłoza. – Tak czy inaczej na przełomie stycznia i lutego bieżącego roku ogłoszony będzie przetarg na wykonanie dokumentacji pod przebudowę przeprawy w tym miejscu. Następnie będziemy się starać o niezbędne pozwolenia, a w 2016 roku w planach mamy rozpoczęcie prac. Sądzę, że dotychczasowy most trzeba będzie wyburzyć, a na jego miejscu wybudować nowy. Sprawa nie jest jeszcze zamknięta, ale planujemy także w najbliższym czasie remont pozostałego odcinka rzeczonej drogi – poinformował dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Jarosławiu.

A zatem ma być lepiej, trzeba się tylko uzbroić w cierpliwość i zachować wzmożoną ostrożność, bo zanim na miejscu mostu ruletki pojawi się przeprawa z prawdziwego zdarzenia, musi upłynąć trochę czasu.

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium