Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 115/2018, Środa 25 kwietnia 2018 r., Marka i Jarosława
Opublikowano
Jarosław
Baszta zwana „Morską” zyskała nowy blask
Jesienią 2014 roku w opactwie ss. BBenedyktynek zostały ukończone prace mające na celu odrestaurowanie baszty i przywrócenie jej dawnego wyglądu. W chwili obecnej jest gotowa do użytku. Znajduje się w niej siedziba Clubu Konsulów Jarosławskiego Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Sama w sobie jest ciekawym punktem na turystycznej mapie Podkarpacia.
fot. Bogusława Pajda
Obecny wygląd baszty.
Baszta „Morska” mieści się w tylniej części ogrodu opactwa pobenedyktyńskiego w Jarosławiu. Jest największą z ośmiu baszt opactwa i najbardziej okazałą, typowo obronną. W 2013 roku ruszyły pierwsze prace konserwatorsko-remontowe murów i samej baszty. – To była kompletna ruina. W wyniku wilgoci sięgającej ponad trzech metrów nastąpiła duża destrukcja muru obronnego. W tym roku będziemy odtwarzać fragment zabytkowej fosy. Pomoże to w osuszeniu i stabilizacji muru oraz zabezpieczy go przed dalszą destrukcją. Będziemy również pracować nad wystrojem wnętrza, będzie miało styl myśliwsko-rycerski – mówi pełniący nadzór inwestorski Stanisław Machała. 
fot. archiwum
Wygląd baszty przed remontem w 2013 r.

Prace rozpoczęły się od odcinka wschodniego, na długości 50 m, łącznie z narożnikiem, który w wyniku rozwarstwienia spowodował destrukcję konstrukcyjną. Wzmocniono go i uzupełniono ubytki cegieł w licach muru wewnętrznego i zewnętrznego oraz ścianach baszty, co było niełatwym zadaniem. Mur pokryto dachówką ceramiczną. Kolorystyka muru ceglanego została skorygowana metodą piaskowania, co umożliwiło usunięcie przebarwień. – W częściach wyremontowanego muru, przylegającego bezpośrednio do baszty, założono instalacje podświetlające i wyposażone w system zabezpieczenia przeciwpożarowego i antywłamaniowego. Fragment muru ma zabezpieczenie przeciwwilgociowe pionowe i poziome – wylicza Stanisław Machała. Naprawione zostały również schody, wymieniono okna, drzwi oraz podłogi. 

fot. Bogusława Pajda
Archeolog Monika Broszko i pełniący nadzór inwestorski Stanisław Machała.

Cenne znaleziska

W trakcie prac niezbędny był nadzór archeologiczny, który sprawowała archeolog Monika Broszko. Znalezione zostały m.in. fragmenty naczyń datowanych  na okres od XVII do XIX w., fragmenty kafli nowożytnych datowanych na XVII w. oraz ciekawy kafel z wizerunkiem anioła tarczownika trzymającego herb z godłem Polski. – Całość fundamentów muru objętego pracami remontowo-konserwatorskimi ze względów bezpieczeństwa odsłaniano stopniowo, odcinkami. Zgodnie z kolejnością odsłanianych odcinków nadawano im kolejne numery. Łącznie wszystkich odcinków było 11 na długości 45 m po wschodniej stronie baszty oraz około 9 m po zachodniej stronie baszty. Wykonano pełną dokumentację fotograficzną poszczególnych odcinków w różnych etapach ich remontu oraz dokumentację rysunkową w czterech z tych odcinków ze względu na pojawiające się charakterystyczne arkady – mówi Monika Broszko. Całe opactwo ss. Benedyktynek objęte jest ochroną konserwatorską na podstawie wpisu do rejestru zabytków. Zespół reprezentuje wyjątkowe wartości historyczne, architektoniczno-urbanistyczne i krajoznawcze.

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
zakapior 159.205.202.26 09.06.2015

Piło się tam jabole i inne specyfiki.

user
jerzyu 77.255.111.56 10.06.2015

To zawsze była baszta rybacka a nie morska.

Kto to wymyślił ?

nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium