Życie Podkarpackie nr 6/2020	Życie Podkarpackie nr 6/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 48/2020, Poniedziałek 17 lutego 2020 r., Donata i Łukasza
Opublikowano
Przemyśl
– Nie dam upaść MZK – zapewnia Wojciech Bakun
– Nie dam upaść MZK – to zapewnienie prezydenta można uznać za główną konkluzję 4-godzinnej sesji rady miejskiej, poświęconej wyłącznie Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Przemyślu.
fot. archiwum

Poniedziałkowa sesja nadzwyczajna została zwołana na wniosek grupy radnych opozycji. – Myślę, że nam wszystkim zależy nam na tym, aby ta spółka dalej funkcjonowała – powiedział Maciej Kamiński, przewodniczący klubu PiS, argumentując treść projektu rezolucji w tej sprawie. Zaznaczył, że liczy na przedstawienie przez prezydenta konkretów, które można podjąć w kolejnych miesiącach na rzecz ratowania MZK.

Prezes MZK Leszek Radoń przedstawiając stan spółki, oznajmił, że od dłuższego czasu jest bardzo trudna i zasadzie nie ulega zmianie. – Na dzień dzisiejszy zobowiązania przeterminowane spółki wynoszą (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
35 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
przemyslanin 185.220.101.71 06.02.2020

Już nie wierzę w słowa i zapewnienia Bakuna. Tak samo niewiarygodne teraz te zapewnienia jak obiecanki przedwyborcze. Nie spełnił nic z tego, co zapowiadał. Tak samo będzie pewnie teraz. Ten człowiek jest niewiarygodny. Na miejscu pracwoników MZK szukałbym juz innej pracy. Nic z tego nie będzie.

user
Perla 31.183.224.146 20:08:10 06-02-2020

Cóż On myślał, że wynajęcie zewnętrznej firmy która ustali jak powinny jeździć autobusy uzdrowi sytuację? Konsultacje z mieszkańcami dałyby o wiele więcej.  

user
G 37.7.93.206 21:28:37 06-02-2020

Tobie ktoś płaci za pisanie bzdur, bo to dość modne.. 

user
Narciarz 81.161.203.131 09:15:02 08-02-2020

MZK nie da upaść ale posir, stok upadł?

user
vales 31.183.159.151 06.02.2020

Po pierwsze autobusami jeżdżą praktycznie emeryci (darmowo ) i uczniowie zniżka więc z czego ma się utrzymać MZK  . Najwięcej w mieście jezdzi samochodów z rej. RPR korki są straszne bo oni nie pojadą już autobusem bo mają po 2-3 samochody i dlatego pada PKS i MZK . miejscowi jak blisko to idą na nóżkach , jak dalej to jednak pozostaje autobus a tych coraz mniej . Ale prywatne linie chyba prosperują dobrze więc może zamiast dużych Autokarów niech MZK ma małe busy

user
xx 31.183.254.174 00:21:56 07-02-2020

vales  -  emeryci nie jeżdżą  (darmowo) płacą 1/2 biletu normalnego. Przepracowali w tym mieście po 30-40 lat i płacili podatki / nadal je płacą od emerytur/, tym samym przyczyniając się do tego jak dziś wygląda miasto.   Zauważę, że większość młodych zwala winę na emerytów  za kondycję MZK ,a ja tak zapytam ilu z Was tych w sile wieku wisi na garnuszku MOPS lub GOPS  bo pracować się nie chce?

user
Anka 188.114.88.157 03:41:49 07-02-2020
XX - moja mama jeździ darmowo, pani po 70tce, chyba o 70 r. ż można tak. Emerytura to nie to samo co wypłata + siada zdrowie. Myślę, że państwo może a nawet powinno wspierać tę grupę choćby takimi gratisami. --Potwierdzam, że są słabe dojazdy MZK do Żurawicy i Grochowiec. Nie wiem jak w innych miejscach. To wymusza jeżdżenie autem. Przemyski smog to nie tylko dym z kominów (choć palenie byle czym to wynik często kiepskiego rynku pracy) ale i z aut. I koło się zamyka. Zawsze uważałam, że rolą MZK jest służenie lokalnej społeczności i nadal tego zdania nie zmieniam. 
Dodam, że ze 25 lat mam bilet miesięczny MZK. Ale mi kursy bardzo pasują, choć jeżdżę daleko od domu.
user
kasander 89.68.175.84 06.02.2020

W dawnych, "złych czasach" MZK był przedsiębiorstwem strategicznym!

Miał określone zadania na wypadek "W" i określone środki. Wizytowały zakład co rusz różne generalicje i to z najwyższego szczebla.

Takie zakłady nie miały prawa upaść choćby nie wiadomo co.

Czy ktoś wie dlaczego zakład takiego typu nie jest już wojsku potrzebny?

Nie jest przewidziana ewakuacja mieszkańców? Nie jest przewidziana ewakuacja rannych do szpitali? Nie jest przewidziana ....itd. itd.?

Założono, że wojny nie będzie?

Dyletantyzm to czy niedojdowatość osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli i gospodarkę obronną?

user
Obserwator 88.156.141.226 06.02.2020

Koniec Przemyśla blisko. Szpital po uszy zadłużony. MZK dogorywa. Bazar przypomina slumsy. Stok przynosi straty, a w tym sezonie zapewne padnie rekord in minus  Stadion Polonii to już nawet nie skansen. Chyba tylko rzeka San jakoś się trzyma i nie poddaje. Nie udało się zdegradować natury, to niech przynajmniej zarośnie. A nuż zasłoni brud i niedoskonałości. Szkoda, takie piękne miasto, ale od wielu lat nie ma szczęścia do gospodarza. Zatem Choma jako kierownik spółki energetycznej i obserwator degradacji miasta niech przyjedzie zgasić światło.

user
tsa 94.40.75.201 21:08:51 06-02-2020

NARTO-STRATO pozwól żyć !!!


NAPRAWA PRZEMYSKIEGO STOKU KOSZTOWAĆ BĘDZIE PONAD... - ZYCIE.PL

user
Fan 185.18.133.88 06.02.2020

Czy ten oczy mogą kłamać, ależ tak! Jeśli firma ma się rozwijać to punkt pierwszy nie słuchać radnego z Warszawy 

user
zipov 83.31.160.168 06.02.2020

Kwik bakunohejterów jest miodem na moje uszy.
Takiego bólu dupy nie było od dawna, a podejrzewam że to w większości betony i rodziny betonów zwolnionych z ciepłych posadek za korupcję i szeroko pojęte opiździelstwo.

Nagle skońćzyło się koryto i trzeba się znowu starać, nie ma z czego utrzymywać pociotków zatrudnionych w drodze nepotyzmu, to i kwik jest głodnych świń :D

A kierowcy jak nie są kompletnymi parówami to niech się o pracę nie boją, znajdą ją. A parówy? Albo się odparówią albo niech sobie kwiczą.

user
Bąk 79.191.84.41 22:33:32 06-02-2020

chyba na forum  tej stronki ustaliliśmy już z kilkanaście razy że jest On niewinny bo na nic nie ma wpływu i taki stan rzeczy zastał, i ogólnie jesteśmy szczęśliwi że tak wspaniale spłaca dług miasta


mam nadzieję że będzie to kakaem na Twoje usta ;)

user
Fan 185.18.133.88 22:45:36 06-02-2020

Odp w stylu "ministra sportu "

user
jerry 83.13.182.73 08:37:21 07-02-2020

zipov... jesteś najlepszym przedstawicielem  bakunogloryfikatorów, a kwik to już wasz słychać i to co piszesz jest tego najlepszym dowodem. Minęło 15 miesięcy - co wasz prezydent zrobił dla miasta?  Już coraz bardziej widać, że Choma przy nim to był Bóg. Tak merytorycznie, jak i pod każdym innym względem... ściągnij chłopie dresy, zrzuć kaptur, odłóż spray i zabierz się za robotę! 

user
PRZERAŻONY 5.173.40.219 06.02.2020

Bakun kilka pytań bo Ty uwielbiasz fora internetowe to może odpowiesz tu na kilka:

1.  Gdzie sa darmowe ilety dla uczniów które obiecała PO koalicjant Bakuna.

2. Wytłumacz sie ze zmian w radach nadzorczych np tej w MPEC. Człowieku to juz nie ma Przemyślan ktorzy znają geografie miasta sa wykształceni tylko dajrsz grubą kase gościoei ze Stalowej Woli ? Tak tak Drodzy Mieszkańcy wasz Prezio ma was gdzieś on szuka specjalistow poza miastem.

3.  Ile kosztowały mądre pomysły Pani Prezes Posir aby naśnieżać stok przy dodatnich temperaturach. Zrozumiałym jest że chciała błysnąć tylko swoją głupotą naraziła Gmine na straty finansowe. Prosze publicznie okrešlić jaka jest ich wysokość ?

4. Prezydencie gdzie jest Prezes PGM ? Ile jeszcze mamy czekać ? Rozumiem że znów Pan szuka fachowca poza miastem. Co nikt sie nie nadaje w waszym mniemaniu ? A może ten Biznesmen zastepca Pana tam pojdzie specjalista od wszystkiego. 

5. Prosimy o informacje ilu Pan zatrudnił juz radnych w miejskich spółkach bądź jednostkach budzetowych ? Podpowiedzieć Panu 2 !!! ZŁAMAŁ PAN SWOJĄ KORONNĄ OBIETNICE ŻE NIGDY ŻADEN RADNY NIE ZNAJDZIE U PANA ZATRUDNIENIA. To jest skadal co Pan wyprawia z tym miastem !!! 

user
Kasander 185.25.123.198 11:58:57 07-02-2020
A co wyprawiał przez 16 lat poprzednik Bakuna???...Do jakiego stanu rzeczy doprowadził spólki miejskie i wogóle miasto???...
user
kasander 89.68.175.84 12:35:46 07-02-2020
"Kasander" - proszę nie podszywać się pod mój nick.
Chyba stać cię na wymyślenie innego - są miliony możliwości.
user
145.239.91.241 13:15:45 07-02-2020

Ok poprzednim który rządził 16 lat to prawda niektóre spółki zostały mocno zaniedbane to nie ulega faktom. Ale popatrzymy teraz co się dzieje Pan Prezydent dumnie mówi że spółki rzucają się na MZK spoko tylko za chwilę drodzy mieszkańcy za ciepłą wodę z MPECu będziecie płacić po 35-40 zł za wodę i ścieki po 14 zł za śmiecie już jest ciekawie. Ciekawe jakie plany inwestycyjne ptzekaze każda spółka do realizacji na 2020 na pewno poscinanne 20-40 procent. Bo kasę trzeba zanieść do UM.  Jeżeli chodzi o pgm to tam sprawa jest ciekawa już Prezydent dwa razy robił podejście aby wsadzić swoich popleczników na krzesła prezesów tak tak to się udało w MOPSie ( plus radny informatyk) Posir PWIK. Panie prezydencie ludzie nie są kretynami i widzą co robisz. Ludzi razu udało Ci się nabrać przy wyborach ale pamiętaj że suweren niezadowolony może szybko Tobie taczki przyszykowac. Ciekawe co prezydent pwie o ludziach w radach nadzorczych każdej spółek dlatego nie zażądają w niej ludzie z naszego biednego chodź dumnego miasta tylko spadochroniarze z Jarosławia Rzeszowa czy jeszcze nie wiadomo z jakiej miesciny. Mój przedmówca mówił że Pan Prezydent złamał swoją koroną obietnicę że nie będzie wsadzał swoich. Przecież Pan Prezydent nie ma honoru i jego słowa nie wiele są wartę. Czy w jakiej kolwiek spółce został zrobiony audyt z prawdziwego zdarzenia i opublikowany dla wiedzy społeczeństwa. Czy co kolwiek wiem o nowych prezesach dyrektorach w spółkach oprócz lakonicznych biografii. Np chętnie dowiedział bym się czegoś więcej o pani dyrektor posiru o jej dokonaniach doświadczeniu a tym bardziej o Panu prezesie pwiku którego przeszłość jest dość kontrowersyjna czym się zajmował między usunięciem go z zurawicy a pracą w pwiku o jego doświadczeniu wykształceniu itp. Może któryś radny o to zapyta i opublikuje bo ma takie prawo. Radni budźcie się bo za chwilę was ludzie rozliczą za drozyzne w naszym mieście różnego rodzaju medi. Pozdrawiam

user
Hanka 46.76.196.159 07.02.2020

Nie dam upaść MZK-miasto weźmie kolejny kredyt.

user
scd 31.183.173.201 13:48:50 07-02-2020

do Hanka-Miasto nie ma szans na żaden kredyt,nie rozumiesz?Miasto jest na granicy wprowadzenia ZARZĄDU komisarycznego!

user
gosc 79.191.84.128 07.02.2020

Nie tylko emeryci jeżdza autobusami, wiele ludzi płacących 100% za bilet równiez jeżdza. Dlaczego piszecie emeryci, ucznioie, a policjanci, wojskowi, radni , posłowie, tez chyba maja zniżki. 

user
Tadeusz 79.191.61.46 07.02.2020

Kasa pochodząca z parkingów powinna w całości iść na rozwój komunikacji miejskiej.

Opłaty parkingowe w centrum miasta  powinny być o wiele wyższe .

Zaciąganie kolejnego kredytu to tylko strzał w kolano.

Wrocław  znaczna częśc kosztów komunikacji pokrywaja opłaty parkingowe ,które w 100% idą na pokrycie kosztów komunikacji miejskiej.

W każdym mieście komunikacja jest deficytowa ale jest konieczna.

user
Ja 37.30.54.175 07.02.2020

Prawda jest okrutna. MZK nie wytrzymał konkurencji z PKS-ami

z programu PKS+

I teraz jak jadę w stronę Żurawicy to same nowiuśkie pks-y

jeden za drugim mijam. 

user
Gg g 37.47.65.68 22:30:06 07-02-2020

Z tzw prywaciaciarzami.

user
Evo4 5.173.32.73 07.02.2020

Te spółki miejskie zipią jeszcze tylko dlatego że pracują tam ludzie w wieku przedmerytalnym którym zmiana w tym wieku już nie na rękę.Co będzie za kilka lat ?Zapewne prace techniczne będą zlecane firmom zewnętrznym bo młodzi zwijają z tad żagle a starzy idą na emeryturę ,gdy już taka firma będzie miała zerowa konkurencję i monopol na pracę dowali takie ceny że się słabo robi,a kto zapłaci? Tak,dobrze myslicie-Wy drodzy państwo mieszkańcy Przemyśla 

user
Kasander 185.25.123.198 07.02.2020

A czemu nikt z ,,mędrców" komentujacych tę sytuacje nie pamieta ze za ten stan rzeczy w MZK ( i pozostałych spółkach miejskich) wspólodpowiedzialny jst POPRZEDNIK (obecnego prezydneta Bakuna) który rządził radośnie miastem przez 16 lat...Przykład MZK(jak inp. PKS) pokazuje indolencje kunktatorswo oraz  ,,czekanie na cud" ludzi zarządzających takimi przzedsiebiorstwami!!!...

user
kasander 89.68.175.84 12:37:30 07-02-2020
"Kasander" - proszę nie podszywać się pod mój nick.
Chyba stać cię na wymyślenie innego - są miliony możliwości.
user
Ros 31.183.181.217 07.02.2020

I niestety,dalej stoimy w miejscu.Wciaz sie oskarzamy i wytykamy  sobie bledy,opluwamy radnych i prezydenta ,ktory jest bezradny .Na poprzednika wylewamy hejt.To wszystko juz wiemy .Czy nie jestescie juz tym zmeczeni?Ale co robic?Tu chodzi o ludzi i ich miejsca pracy.Maja dzieci,ktore trzeba nakarmic,kupic buty i ksiazki do szkoly.Czasu juz nie wrocimy,na to co bylo juz  nie mamy wplywu,ale mozemy decydowac o tym co bedzie.

user
Jan 31.183.188.244 18:44:36 07-02-2020

A co proponujesz?   Bo moim zdaniem nie ma dobrego rozwiązania. Problem jest szerszy niż tylko podwórko przemyskie.  W zasadzie nasze państwo jest już niewydolne ,prawie ze wszystkim staje pod ścianą. Politycy,zakłamani idioci zamiast mówić społeczeństwu prawdę to pierdzielą  głupoty,że państwo jest silne,coraz bogatsze,że społeczeństwu należą się coraz wyższe pensje,emerytom 13 i 14. A rzeczywistość jest taka że państwo jest bankrutem i żeby dawać muszą brać  następne pożyczki w instytucjach  typu MFW itp.,  drukować  bez końca obligacje które w końcu  i tak trafią do kibla.  

Pan Bakun oszukał  społeczność przemyską ,  ta część nieświadoma liczyła chyba na cud a ta świadoma  że wprowadzi cięcia,zlikwiduje zbędne jednostki i wyprowadzi miasto z długów.      Niestety,on niczego nie zrobi,nic nie może,nie ma żadnego przebicia, nie ma żadnego pomysłu.  I taka jest prawda.    Nawet gdyby  zorganizować referendum i próbować  go odwołać ze stanowiska to i tak to niczego nie zmieni, albo zarząd komisaryczny to znaczy człowiek  PiS-u albo wybory i też prawdopodobnie człowiek PiS-u.  A PiS już tylko może doprowadzić do kolejnej hiperinflacji i ogłosić niewypłacalność państwa lub czekać na wojnę, bo jak jest bardzo źle to  najlepiej jest jak ktoś zdobędzie  lub podzieli nasz kraj a społeczeństwo znów z ulgą zaśpiewa "ojczyznę wolną racz  nam zwrócić .....

user
Mesi 94.40.112.162 08.02.2020

Ten człowiek jest największą porażką Przemyśla i nas wyborców, mieszkańców. Nic do gościa nie dociera pustostan całkowity.

user
kij 83.28.87.121 08.02.2020

Tu nie chodzi o MZK.Tu chodzi o teren MZK

user
Ros 31.183.183.94 09.02.2020

Janie,masz racje w tym co piszesz.Ale nie do konca.Dobrze jest oceniac kiedy kase sie ma i problem nie dotyczy bezposrednio Ciebie.I mnie tez bezposrednio nie dotyczy. Ale znam to srodowisko i tych ludzi.Rozumiesz? Poprostu ich znam. Zostawmy narazie PIS.Na ten czas nie upolityczniajmy az tak wysoko.Pomysl.Czy aby KIJ nie ma racji? A moze tu nie chodzi o MZK ale o teren.Czy tu nie ma drugiego dna?

user
Ros 31.183.183.94 09.02.2020
I dodam jeszcze, ze tez glosowalem na Pana Prezydenta Bakuna.Jestem jego wyborca.I co? A mialo byc tak pieknie.Ech.......
user
Ap 31.183.191.30 09:59:23 09-02-2020

Rozumiem brak pieniędzy w kasie miasta, rozumiem brak wielu innych działań na które prezydent nie ma wpływu. Ale jednego nie rozumiem. Startując na prezydenta obiecywal że znajdzie inwestorów w naszej strefie przemysłowej. Ba ponoć tylko nieudolność prezydenta Chomy sprawiała, że ich nie było. Mieli rzekomo odbijać się od drzwi prezydenckiego gabinetu. No to pytam obecna ekipę rządzaca ...co robią w tej sprawie?






nr 6/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium