Życie Podkarpackie nr 26/2020 Życie Podkarpackie nr 26/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 187/2020, Niedziela 5 lipca 2020 r., Karoliny i Antoniego
Opublikowano
Przemyśl
Bank w kryzysie. Powiat przemyski straci pieniądze
Restrukturyzację Podkarpackiego Banku Spółdzielczego najbardziej odczują samorządy. Powiat przemyski straci ok. 3 mln zł.
– Mamy pretensje, gdzie była Komisja Nadzoru Finansowego, bo to jest instytucja, która powinna czuwać nad bezpieczeństwem pieniędzy w bankach – mówi starosta Jan Pączek.
fot. Paweł Bugira
– Mamy pretensje, gdzie była Komisja Nadzoru Finansowego, bo to jest instytucja, która powinna czuwać nad bezpieczeństwem pieniędzy w bankach – mówi starosta Jan Pączek.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął w piątek, 17 stycznia, restrukturyzację PBS w Sanoku. Klienci indywidualni oraz małe i średnie firmy mogą spać w miarę spokojnie. Ich oszczędności są w całości bezpieczne do równowartości 100 tys. euro, a więc ok. 400 tys. zł. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja samorządów. – W poniedziałek byliśmy w Sanoku na spotkaniu i zostaliśmy poinformowani (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
30 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
hasler 157.25.108.89 21.01.2020

Kolejny z pasma sukcesów PISoBOLSZEWIKÓW u koryta. Taki SKOK na kasę.

Wstajemy z kolan, po zakończeniu tego będziemy tekturową wenezuelską wydmuszką he he.

user
poszkodowany 77.111.247.125 20:44:28 21-01-2020

Tyle tylko, ze ten q...bank był zarzadzany przez POprzdnich władcow z rodziny arbuzow to zielone na zewnatrz a wsrodku czerwone

user
ja 94.40.112.82 07:53:32 22-01-2020

Wypad durna wredna łajzo pełowska. Dziadu tuskowy!

user
pe 31.183.190.39 21.01.2020

Tylko, że to nie są pieniądze samorządów, bo samorząd nie posiada własnych pieniędzy. To są pieniądze podatników i to im zostaną odebrane.

user
Kibic OP 188.191.200.227 21.01.2020

W obecnych czasach nie trzeba skoków na bank, wystarczy ogłosić restrukturyzację 

user
Obywatel 88.156.141.9 21.01.2020

Brawo obywatele Podkarpacia głosujący na Pisolandię. Brawo władzo trzymająca kasę w niepewnym banku. Nic tylko powiedzieć: to na pewno wina Tuska!

user
Adek 81.161.203.141 21:27:39 21-01-2020

Gdybyś wiedział kto zażądzał tym bankiem to na pewno  POwiedział byś że to wina Tuska !!!

user
hasler 157.25.108.89 20:33:36 24-01-2020

PISoBOLSZEWICKIE miernoty.


Zadzwoń do Banasia

user
Tadeusz 79.191.68.70 21.01.2020

Kasę trzmać mozna tylko w banku państwowym.

Chłopcy od przekrętów w różnej maści szemranych bankach zawsze oferują wyższe oprocentowanie.

To zaden zysk ale całą włożona  kasę mozna stracic.

Oni nawet w przypadku bankructwa zyskiem z tego podzielą się sprawiedliwie.

Dlatego klient musi stracić


user
wacekplacek 31.128.22.12 12:06:26 23-01-2020

Nie ma banku państwowego...


user
Aniołem Kaczyńskiego 213.136.241.16 11:25:23 27-02-2020
Tadziu, a który to bank jest państwowy? Narodowy z Aniołkami Glapińskiego? Możesz tam trzymać, ale w kotłowni lub garażu. A ty o jakim zysku mówisz? Oprocentowanie roczne ułamkowe,a inflacja pokaźna. Hoduj kury, lepiej na tym wyjdziesz, chociaż jajka będziesz miał, a nie jaja. Jak w ruskim banku.
user
Srebrny 31.0.23.134 21.01.2020

Get back 2,5 mld złotych utopione m.in. na akademie Lisowskiej i nie ma winnych.Panie Ziobro czemu milczysz,wstyd Panie Kaczyński.2.5 miliarda złotych to jest złodziejstwo!!!!!!!

user
poinformowany 213.189.49.242 22.01.2020

To jest bardziej skomplikowane …

To ze bankiem zarządzał prezes z cała swoją rodzina (dosłownie -synowie, córki i cała reszta w zarządzie)  jak swoim prywatnym folwarkiem to jedno.

Dwa – ze samorządu zgodnie z ustawa o zamówieniach publicznych – musza wybierać najtańsze oferty – a PBS Sanok oferował wszystko za darmo -konta, karty, przelewy i samorządy nawet za bardzo nie miały jak wybrać inny  bank.

Trzy – o problemach banku było wiadomo już wcześniej, ale nikt nie robił restrukturyzacji w grudniu – jak większość samorządów itp. była ba debecie. Restrukturyzacje tj skok na kasę zrobili dopiero w styczniu -jak na konta samorządów wpłynęły środki na pensje, 500+ i inne działania. I w styczniu było z czego zabezpieczyć środki na koszty restrukturyzacji, bo jak by to samo zrobili w grudniu -to by od razu można było drzwi placówek banku zamykać na 3 spusty.

A teraz ktoś ze znajomych dostanie dobra posadę -bo taki prezes banku nie zarabia jednej czy dwóch minimalnych krajowych. Bank jakoś się będzie restrukturyzować, próbować nie dopuścicie do jego upadku, układać się z wierzycielami -i przez kilka lat ktoś z znajomych będzie miał dobrze płatne zajecie.

Tak ze tej całej akcji nie robił nikt bez pomysłu …

user
gość 5.172.232.249 12:38:31 22-01-2020
Nie dodałeś że przetargi sprawdza  RIO i w przypadku wyboru droższego banku zapewne wnieśli by kontrolerzy stosowne uwagi.
Tak działa to państwo, gdzie tworzy się przepisy w których instytucje kontrolne  chronią patologię.  Kto pisze te przepisy i kto je uchwala?
user
gość 5.172.232.249 22.01.2020

To był po prostu bandycki skok na kasę.      Pytanie brzmi kto i kiedy umożliwił ten skok wprowadzając  stosowne ustawy i przepisy wykonawcze do nich.  Bo przecież  ten skok odbywa się  zgodnie z  ustalonym prawem.I tu należy zadać pytanie obecnym  czy byłym posłom dlaczego uchwalili takie prawo. Zauważcie jak milczą i biorą na przeczekanie. Ustawa prawo bankowe została uchwalona w 1997 r w czasie rządów SLD-PSL, weszła w życie już za za rządu Buzka AWS , gdzie wicepremierem  i ministrem finansów był "uzdrowiciel ' Balcerowicz, to oni wprowadzili 4 reformy  z których ostała się tylko administracyjna.   Prawo bankowe było wielokrotnie  nowelizowane,zawsze z korzyścią dla interesów bankowych.  Zacznijcie ludzie w końcu myśleć.

user
xx 31.183.254.174 17:08:58 22-01-2020

to jest próba!!! jak zareagują  PODATNICY na taką zuchwałą/zaplanowaną/ przez  bank GRABIEŻ kasy podatnika, bo kasa samorządu to NASZE PODATKI. Zwróćcie uwagę jak w ogólnopolskich wszelkiej maści mediach jest o tym cichutko - zdawkowo -wzmianka!! Jak Kaczyńskiemu operowali kolano to media trąbiły przez całe dnie a tu ,że zrobiono WAŁEK BANKOWY cichutko ,jak makiem siał

user
gość 2 157.25.190.149 09:50:39 23-01-2020

do gościa

Skok na kasę samorządów nie odbył się na podstawie ustawy prawo bankowe tylko na podstawie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym- a co ciekawsze przepisy o przymusowej restrukturyzacji znalazły się w w tej ustawie po zmianie uchwalonej przez Sejm w 2016r.

Przymusowa restrukturyzacja PBS Sanok jest pierwszą z zastosowaniem tych przepisów.


user
scd 31.183.168.193 22.01.2020

Biednemu zawsze wiatr w oczy,a taki żelazny elektorat piSu

user
Kononowicz 46.174.214.4 22.01.2020

Mowilem  juz kiedys ze nalepszym bankiem jast sloik ! i nie sluchacie mnie ha ha zobaczycie juz wkrotce zacznie sie lawina i panika bo ile mozna krasc ?!

user
t 37.30.32.255 22.01.2020

skok na kasę oczywiście według prawa... no i co kto podskoczy amen

user
karbon 188.146.232.211 22.01.2020

Czy ktoś wie czy ta bidna gmina Bircza posiadała pieniądze w tym banku?

user
sasiad 188.147.42.78 08:12:48 30-01-2020

Ta gmina zawsze bedzie bidna.Czy bedzie miala pieniadze  czy tez nie to i tak caly czas Wojt bd mowil ze piniedzy nie ma,nie bylo i nie bedzie!

user
Protest 5.172.234.178 22.01.2020

Oni nie okradli starostwa ,gminy czy miasta oni okradli nas mieszkańców.  To musi w końcu do was dotrzeć.   Trzeba zorganizować protesty pod siedzibami  okradzionych samorządów.Protesty przeciwko złodziejstwu w majestacie prawa. Społeczeństwo musi przymusić polityków do zmiany prawa,innej drogi nie ma. Jeśli zgodzimy się  na takie postępowanie to będą nas okradać bez końca.

user
Cesio 81.161.203.97 22.01.2020

Gdzie pijondze są za las

user
Anniołki 213.136.241.16 11:31:40 27-02-2020
Poszły w ch... się je.... Prezes  KNF pozdrawia Prezesa BFG - prezesie - Dziękujemy!
user
Koli 46.134.119.253 22.01.2020

Jak prezes ze świtą ma dostawać kasę jak bank w kryzysie. Osiągnie zysk to mu coś z tego może kapnąć. 

user
Jan 31.183.188.244 23.01.2020

Co to jest dyrektywa komisji Europejskiej pt . bail-in"     stary bo 2015 r artykuł wyjaśnia ,Polska  wprowadziła w życie tą dyrektywę  i to co zrobiono w PBS wobec samorządów i nie tylko  jest tego następstwem. Okradziono nie tylko samorządy  ale również np. emerytów ze placówek opiekuńczych jeśli konta założyła im placówka podlegająca pod samorząd który miał konta w tym banku. To jest skurwysyństwo w najwyższej formie,zalegalizowana grabież społeczeństwa.Jeśli się temu nie sprzeciwimy to już po nas.

https://www.money.pl/banki/raporty/artykul/banki-przejma-nasze-lokaty-nowy-mechanizm,226,0,1932258.html


https://www.bfg.pl/przymusowa-restrukturyzacja/przymusowa-restrukturyzacja-w-pytaniach-i-odpowiedziach/


A  posłów Kuchcińskiego,Rząsę i Kasprzaka należy zapytać dlaczego w 2019 r  głosowali w sejmie za przyjęciem tej dyrektywy.

user
Jan 31.183.188.244 11:19:32 23-01-2020

Trochę  pokręciłem, dyrektywa nazywa się BRRD  a sam mechanizm nosi nazwę  bail-in. a samą ustawę o BFG  przegłosowali w 2016r.

Niemniej sensu to nie zmienia ,kradzież pozostaje kradzieżą  . https://prostaekonomia.pl/bail-in-legalizowanie-kradziezy-bezprawia/

user
? 104.194.220.3 24.01.2020

Była kasa nie ma kasy . Dziwnie dzień po wypłacie subwencji na konta JST

user
Misia Cisna 213.136.241.16 27.02.2020

Kto stracił to już wiemy. Teraz trzeba ustalić, kto zarobił, ile i dlaczego. Pozdrowienia dla premiera Morawieckiego i kolegów z KNF i BFG. Podkarpacie to strasznie zacofany region, ściana wschodnia i mają jeszcze jakieś banki do odstrzału próbnego? A zimą to tam w stolicy Bieszczadów Rzeszowie białe niedźwiedzie biegają po deptaku na 3-go Maja.