Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 115/2018, Środa 25 kwietnia 2018 r., Marka i Jarosława
Opublikowano
Przemyśl
125 lat TPPiR [GALERIA]
Przez trzy dni (5 – 7 czerwca br.) trwały obchody związane z 125. rocznicą powstania jednej z najstarszych w tego typu instytucji w Polsce – Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Uroczystości powiązane zostały z 25-leciem polskiej samorządności.
fot. Mariusz Godos
Moment przekazania grobowca Orląt Przemyskich pod opiekę harcerzom z „Czarnej Trzynastki Przemyskiej”. Z prawej prezes Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu Bogusława Pieczyńska.

Pierwszy dzień poświęcony został konferencji naukowej w Archiwum Państwowym w Przemyślu oraz prezentacji multimedialnej pt. „Działalność społeczna członków TPPiR i jej wpływ na zmiany w mieści i powiecie przemyskim”. Drugiego dnia odbyło się spotkanie jubileuszowe na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu, podczas którego m.in. zaproszeni goście mieli przyjemność obejrzeć film „Etiuda o Przemyślu” czy uczestniczyć (i nabyć) książkę Samorządność w ponadwiekowym stowarzyszeniu, mieście i powiecie przemyskim. Prezes towarzystwa Bogusława Pieczyńska wręczyła odznaczenia i wyróżnienia osobom zasłużonym dla miasta, powiatu oraz województwa podkarpackiego. Nagrodzeni zostali także finaliści konkursu wiedzy o samorządzie terytorialnym i regionie. Sobotnie popołudnie poświęcone zostało zwiedzaniu zabytków Przemyśla i wycieczce autokarowej z przewodnikami po fortach Twierdzy Przemyśl.
Dzisiejszego dnia, 7 czerwca br., w Bazylice Archikatedralnej odprawiona została uroczysta msza św. pod przewodnictwem bpa Adama Szala z udziałem pocztów sztandarowych. Wreszcie na zakończenie na Cmentarzu Głównym w Przemyślu doszło do uroczystego poświecenia i przekazania pod opiekę harcerzy z „Czarnej Trzynastki Przemyskiej” odrestaurowanego staraniem i współfinansowaniem Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu grobowca Orląt Przemyskich.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
członek 79.185.143.51 08.06.2015

Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej tak długo istnieje? Niemożliwe. 

Można odnowić swoje członkostwo?

nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium