Życie Podkarpackie nr 14/2020 Życie Podkarpackie nr 14/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 101/2020, Piątek 10 kwietnia 2020 r., Michała i Makarego
Opublikowano
Przemyśl
Przewodnicząca Rygiel zwolniona dyscyplinarnie ze szpitala. Oddała sprawę do sądu
„Dyscyplinarkę” otrzymała, kiedy była na zwolnieniu chorobowym. Jako jeden z najważniejszych powodów podano, że „stanowiła zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów”. Pełniąca obowiązki dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu Barbara Stawarz zarzeka się, że na tę decyzję w żadnym wypadku nie miała wpływu działalność związkowa Ewy Rygiel, która od 21 lat jest przewodniczącą Zakładowego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. – Nie zostawię tego tak. Oddałam sprawę do sądu – zapewniła.
fot. Mariusz Godos
Ewa Rygiel (na zdjęciu rozmawia przez telefon) była i jest bezkompromisowa, jeśli chodzi o walkę o interesy swojej grupy zawodowej. Była organizatorką kilku protestów i strajków na terenie placówki na Monte Cassino. Ostatni, poważny, którego efektem była głodówka prowadzona przez pielęgniarki i położne, odbył się w 2018 r.

Ewa Rygiel pracuje jako pielęgniarka od 34 lat. Od 21 jest przewodniczącą związku zawodowego w placówce na Monte Cassino. Na tym „stanowisku” pracuje jednak społecznie. Zarzeka się, że nigdy nie skorzystała z możliwości bycia etatowym związkowcem i nie wzięła z tego tytułu ani złotówki (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
28 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
blojan@wp.pl 193.242.142.154 14.01.2020

Pani Ewo,  mnie to spotkało 3-krotnie za czasów tych również obecnie niby słusznie ządrzących. Ale tylko raz przed Temidą zwyciężyłem. A Pani życzę 100 % -wego zwycięstwa. Jan Błotnicki - były dyr SP. ZOZ.

user
Ewix 5.173.2.48 14.01.2020

Ewka ! Trzymaj się. Jesteśmy z tobą

user
Nieznajomy 79.191.67.90 14.01.2020

Trzymamy kciuki za Panią

user
krau 83.31.235.113 14.01.2020

A p. Stawarz to nie pracuje przypadkiem na 2 etatach? Jako dyrektor szpitala w Żurawicy i jako p.o. dyrektora szpitala na Monte. A i nadmienię, że wykłada coś na jarosławskiej uczelni. O ilu jeszcze etatach tej pani nie wiem? A p. Rygiel ( mimo iż nie pałam miłością do jej osoby) życzę powodzenia i zwyciężenia w tej nierównej walce. 

user
xx 31.183.254.174 14.01.2020

Proszę państwa tak "ubodzy" ,bezmyślni  z brakiem własnej wyobraźni dyrektorzy za utrzymanie własnego stołka, beztrosko wysługują się wojewódzkim i krajowym partyjniakom.  Kiedyś mówiło się na to  ZAMORDYZM

user
Wodzirej 37.248.250.20 15.01.2020

Ciemnota głosowała na PiS na Podkarpaciu. Tu nawet Kuchciński ma nadal poklask. Ale wam mózgi sprała TVPiS.

user
Jan 31.183.188.244 15.01.2020

W szpitalu działa ponoć dwadzieścia  i kilka związków zawodowych. I każdy  dba o interesy swoich członków czyli  określonej grupy zawodowej.  Presja płacowa związku lekarzy  oraz związku pielęgniarek praktycznie doprowadza  placówki szpitalne do bankructwa. I jest to sprawa publicznie wiadoma od lat  wielu,przemyski szpital z tego  powodu nie ma żadnych szans na wyjście z długów mimo przeprowadzonych  różnych zabiegów  przez kolejnych dyrektorów. Związki są potrzebne  to nie ulega wątpliwości  ,  problem w tym że   czym innym jest świadoma skutków polityka związkowa  a czym innym terror związkowy. Lekarze i pielęgniarki już dawno dołączyli do górników -związkowców terroryzujących polityków kilofami i dynamitem z tym że  zamiast tego  posługują  się  zdrowiem i życiem pacjenta .  Z tym że terror pozostaje terrorem.  Należy na nowo zdefiniować  ustawę o związkach zawodowych bowiem obecnie wszystko zostało  wypaczone. Silne grupy zawodowe  nie oglądając się na nic dbają tylko o swój interes/ czyt.pieniądze/  pozostali się nie liczą  a raczej  nie taka idea powinna   kierować  związkami zawodowymi.

user
alibaba 94.40.75.204 11:22:36 15-01-2020

panie Janie jak chcesz zapierdalac za miske ryzu to zapierdalaj

user
Jan 31.183.188.244 11:59:19 15-01-2020

Alibaba,przeczytaj jeszcze raz najlepiej ze zrozumieniem co napisałem.  Dodam  tylko że my Polacy powinniśmy w końcu zrozumieć  czym jest  dobro wspólne , czym jest wartość nadrzędna jaką jest państwo, umieć godzić  interesy dobra wspólnego z naszym własnym interesem.     Nie taka była  idea wolnych związków zawodowych aby powstały silne organizacje terrorystyczne umiejące wykorzystać  tylko we własnym interesie,w dodatku zdolne  do każdego świństwa z szantażem włącznie.  Powinniśmy zrozumieć w końcu że niewłaściwe pojmowanie  związku zawodowego doprowadziło do likwidacji mnóstwa zakładów pracy w Polsce. Ja  rozumiem   że lekarz czy pielęgniarka powinni być odpowiednio wynagradzani za swoją pracę tak jak i inne grupy zawodowe. Problem w tym że  związki po winne  rozumieć jakie znaczenie ma wyrażenie  "odpowiednio" w  korelacji do innych wartości i interesu ogólnego.   Pani Rygiel jeśli została  skrzywdzona nieprawdziwymi zarzutami życzę  pomyślnego dla niej wyroku sądu pracy.Niemniej uważam że  problem jest dużo szerszy  i  głębszy niż sprawa  tylko tej pani.

user
Przemyslana 5.173.40.61 15.01.2020
W koncu szpital dobiera sie do dupy pazernym ludziom ktorzy nie znaja umiaru. Prosze podac faktyczne przyczyny zwolnienia a nie mydlic oczy ze chodzi o zwiazki.
user
wiedzący 31.182.34.154 11:48:52 15-01-2020

Spółki i spółeczki w których zarabiają krocie osoby z kręgu wpływów związkowo -  izbowych. Proszę pokazać publicznie ile pieniędzy wycieka w ten sposób ze szpitala - ile milionów rocznie ? I które osoby na tym zyskują ? Czy przypadkiem nie są to panie zaangażowane związkowo ? Stawiam pytania i czekam na odpowiedź

user
joanna 150.143.36.88 15.01.2020

Ja mam pytanie do Pani Ewa Rygiel , ile pani zarabia jako przewodnicząca związku pielęgniarek z wszystkimi dodatkami ? To po pierwsze a po drugie proszę powiedzieć nam pacjentom kiedy ostatni raz miała pani faktyczny fizyczny kontakt z pacjentami na sali chorych ? ponieważ jeżeli podjęła się pani być przewodniczącą związku pielęgniarek i jest nią pani od 21 lat a  Pani działalność jest  stricte działalnością polityczna to prawo stanowi  ze prawo do wykonywania tego zawodu pani wygasło . Natomiast w przypadku przerwy w wykonywaniu zawodu, łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat, istnieje jedynie obowiązek odbycia stosownego przeszkolenia, jeżeli pielęgniarka zamierza powrócić do zawodu . I tutaj mam pytanie następującej treści  czy pani odbyła takie wymagane przeszkolenie  kiedy i gdzie ? .  To co można znaleźć na forach internetowy i ich komentarzach to pani Ewy miesięczne uposażenie jako przewodniczącej związku pielęgniarek z rożnymi dodatkami  wynosi grube tysiące złotych jak to określił jeden z internautów . Nie wiem czy jest to pomówienie pani przewodniczącej czy tez nie , ale tez może być to prawda  dlatego  całą prawdę powinni poznać czytelnicy jak i pacjenci . Mam taką nadzieję ze są to wszystko pomówienia i pani Ewa okaże się  osoba godna zaufania naszych pacjentów. Natomiast jeżeli dyrekcja szpitala zwolniła panią dyscyplinarnie twierdząc ze w tym samym czasie nie mogła być pani w dwóch miejscach jednocześnie wykonując określone czynności związane z praca pielęgniarki  , co wiąże się  z podwójnym wynagrodzeniem to uważam ze dyrekcja postąpiła słusznie zwalniając panią dyscyplinarnie. Oczywiście przysługuje pani spor prawny co do zasadności zwolnienia dyscyplinarnego ale jestem przekonany ze dział prawny szpitala w którym jest pani zatrudniona poczynił daleko idące prawne konsultacje w zakresie prawa pracy . Dlatego podoił taką decyzję która ja osobiście popieram.

user
xx 31.183.254.174 17:04:08 15-01-2020

user   do  joanna     -    a jak to się ma  do Pani postu ,że  pełniąca obowiązki obecna dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu Barbara Stawarz ciągnie dwa dyrektorskie etaty ?   Ona może i daje radę a inni NIE??    tu proszę panią w grę poszła odgórna  wojewódzka polityka partii PIS  reprezentowana przez marszałka ,który piastując stołek od lat wykonuje zawsze posłusznie i na kolankach wszelkie decyzje podejmowane w W-wie,     jedyne słuszne panującej,nieomylnej ,wiodącej partii PIS !  to są rządy i poddaństwo niczym jak za czasów PZPR.
user
ja 87.205.132.12 19:19:46 15-01-2020

widzę, że nie umie pani czytać ze zrozumieniem.  W artykule jest napisane , że Pani Ewa R  była przewodniczącą społecznie i nie była etatowym związkowcem. Pracowała na oddziale nie tylko jako oddziałowa ale też jako  zwykła pielęgniarka. życzyłabym sobie aby na swojej drodze były tak pracowite, sumienne i oddane pielęgniarki z powołaniem jak  p. EWA

user
Monika 31.183.209.135 19:40:47 15-01-2020

Pani Joanno , chyba nie przeczytała Pani dokładnie artykułu bo na niektóre pytania , są odpowiedzi własnie zawarte w reportażu.

Właśnie go czytam i wyraznie pisze ze Pani Ewa Rygiel nie była etatowym związkowcem i z tego tytułu nie pobierała korzyści finansowych. Ja jestem ciekawa jak Pani dyrektor godzi pracę na dwóch etatach w tych samych godzinach w roznych placówkach .


user
hasler 157.25.108.89 23:43:00 15-01-2020

joanna to zakompleksiony szczyl ze zmywaka który nie znając języka kraju w którym przebywa i będąc popychadłem sam dowartościowuje się zabierając głos w dyskusjach  raz jako joanna raz jako gajowy itd.


user
Przemyslana 37.30.33.17 20:41:23 19-01-2020

Drogi hasler nie ma to jak obrazac kogos I kto tu udowadnia to ze jest zakompleksiony I niedowartosciowany. Gratuluje wypowiedz na poziomie nie ma Co. Pewnie kolega z pracy pani Ewy :-) 

user
KONONOWICZ 46.174.214.4 15.01.2020

W tym miescie nie bedzie juz niczego ! Pisobolszewiki lamia sie oplatkiem w RZESZOWIE ciamkaja i mlaszcza jak to wspaniale Podkarpacie sie rozwija a tu wszystko zdycha nawet szpitale ! Tak to jest jak sie dorwia do wladzy niedouczeni goscie a powiazani towarzysko - rodzinnie ! Jak zyc panie premierze ????!!!!!

user
Jak 31.183.180.23 15:44:59 15-01-2020

POwinieneś jak najszybciej udać się do psychiatry

user
hasler 157.25.108.89 23:27:07 15-01-2020

zaraz PO tobie gosiu

user
Rzeszowiak :) 185.239.43.135 15.01.2020

Szpital powiatowy w przemyślu psństwa czeka. Tsks jest misja nowej dyrektor, degradacja szpitala, juz 130 łóżek mniej od 1 stycznia mniej  macie w Przemyślu :)

user
jasiek 89.151.41.68 08:27:31 18-01-2020

w rzeszowie czy w przemyslu jest ta sama rządząca polityczna patologia i tylko nagłośnione na całą Polskę protesty cokolwiek zmienią.

user
nick 195.136.177.81 16.01.2020

ja chcę społecznie pracować jako związkowiec , a szpital niech mi da 14 tysięcy miesięcznie 

user
pam 31.183.209.135 09:42:59 17-01-2020

Jako związkowiec to takich pieniędzy nie zarobisz. ale jak wstąpisz do partii to dużo więcej zarobisz nawet bez kwalifikacji powodzenia

user
hasler 157.25.108.89 18:56:03 19-01-2020

Nie trzeba chyba dodawać że do PISoBOLSZEWICKIEJ zgrai.

user
Maryna 81.161.203.108 17.01.2020

Po 2 wojnie światowej kto nie należał do PZPR lub ZSL był nikim , nic nie osiągnął i nie zrobił żadnej kariery zawodowej dzisiaj  nie popierając dobrej zmiany  PiSu można spotkać się z tym samym

user
brat PIT 185.38.225.7 18.01.2020

NEOKOMUNA !!!!  Towarzysze "szmaciaki" rządzą. Bez doświadczenia i wiedzy pełnią odpowiedzialne funkcje, których w "normalnym" państwie by im nawet nie zaproponowano. Partia wysłała ich na "odcinki" by się sprawdzili. Trudno bowiem uznać edukację na tzw. "tajnych kompletach" czy lokalnych "sorbonach" za prawdziwe studia, które edukują.

user
Beata 81.161.203.125 20.01.2020

Ja bym więcej znalazła pielęgniarek które że szpitala prosto jadą do drugiej pracy i narażają innych ludzi.

nr 14/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium