Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
Jarosław, Przemyśl, Lubaczów, Przeworsk, Region
Zdrowy sen w znacznej mierze zależy od materaca. Poznaj kluczowe czynniki podczas zakupu materaca kieszeniowego
Nie ma nic gorszego niż… W miejsce kropek można wstawiać wiele, możliwości jest bez liku, a jedną z nich jest „niewyspany człowiek”. Zmęczony, obolały, bez energii, w fatalnym humorze. Być może cierpi na jakąś chorobę, może żyje w silnym stresie, ale równie dobrze może być i tak, że sypia na niewłaściwym podłożu. Spokojny, regenerujący sen ma swoje wymagania, a jednym z nich jest porządny i dobrze dobrany materac.

Sypiasz w łóżku, prawda?

Jeśli sypiasz w łóżku, jest dobrze. Gorzej, jeśli męczysz się na rozkładanej wersalce, kanapie, sofie lub amerykance. To są meble do siedzenia, nie do spania. Ich bonellowe sprężyny wykonane są tak, by dawać jednolite, mocne podparcie na całej powierzchni. Śpiący człowiek ma inne potrzeby.

Może je zapewnić łóżko i materac sprężynowy kieszeniowy. Jego budowa jest obliczona na dawanie podparcia człowiekowi w pozycji leżącej. Setki, a może nawet dobrze ponad tysiąc małych sprężyn w kieszonkach z tkaniny montuje się po to, by ugięcie następowało tylko w punkcie nacisku. Każda sprężyna pracuje niezależnie od pozostałych.

Sprawia to, że materac idealnie dopasowuje się do ciała osoby leżącej bez względu na jej pozycję, ale nie tylko. W łóżkach dwuosobowych materac kieszeniowy zapewnia to, że wykonywane przez sen ruchy żadnej z osób nie są odczuwalne dla tej drugiej. Można więc spać spokojnie, choć mąż lub żona wierci się przez sen. Tylko na chrapanie taki materac nie pomoże.

Materac – tak, ale jaki?

Wbrew pozorom, wybór nie jest łatwy, już choćby ze względu na mnogość możliwości. Materace kieszeniowe produkowane są w wielu odmianach. Pierwszym kryterium wyboru powinien być producent, a ostatnim – cena. Ten zakup jest ważny dla zdrowia i samopoczucia, dlatego trzeba postawić na jakość i zbytnio nie oszczędzać. Warto np. zwrócić uwagę na materace kieszeniowe szwedzkiej firmy Hilding, która już dawno temu podbiła świat swoimi wyrobami. Kto na nią postawi, dostanie aż 15 lat gwarancji na swój materac.

Istotna jest grubość, czyli wysokość materaca. Te lepsze mają 20 cm i więcej. Sprężyny to wszak nie wszystko: o tym, jak materac pracuje w nocy, decydują także umieszczone pod i nad sprężynami pianki.
Jeśli chodzi o wymiary, to trzeba je właściwie dobrać do łóżka lub stelaża. Materac nie powinien z żadnej strony zwisać – te „nadmiarowe” części odkształcą się prędzej czy później. Samo zaś łóżko wraz z materacem powinno być o przynajmniej 20 cm dłuższe, niż wynosi wzrost użytkownika.

Kolejnym, niezwykle istotnym parametrem jest twardość. Materace produkowane są w twardościach od H1 do H4. Te miękkie przeznaczone są dla osób szczupłych, ważących niewiele. Im większa masa ciała, tym twardszy powinien być materac, by się pod człowiekiem nie zapadał. Dla mężczyzny ważącego 80 kg optymalna twardość to H3, a przy 20 kg więcej – H4. Ani za miękko, ani za twardo – tak powinno być w łóżku.

Pomocą w wyborze może być również tekst „Dobry materac to podstawa zdrowego snu – czym kierować się, wybierając materace?”. Wspomina on m.in. o materacach ze strefami twardości. Sprężyny są w nich tak dobierane, by dawać jednolite podparcie zarówno lżejszym, jak i cięższym partiom ciała. Materac tak wykonany może mieć siedem lub dziewięć stref twardości.

Na koniec warto wspomnieć, że materace piankowe w niczym nie ustępują parametrami użytkowymi sprężynowym. Są przy tym lżejsze, a więc łatwiejsze w transporcie. Wyróżniają się ponadto dobrymi właściwościami antyalergicznymi, ponieważ perforacja pianek zapewnia ruch powietrza, co zapobiega gromadzeniu się we wnętrzu roztoczy.
nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium