Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 148/2018, Poniedziałek 28 maja 2018 r., Augustyna i Jaromira
Opublikowano
Przemyśl
Bp Szal: – Brakuje nam jedności [GALERIA]
Kilka tysięcy osób uczestniczyło w procesji Bożego Ciała ulicami Przemyśla. Jest to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Trasa wiodła z archikatedry do kościoła księży salezjanów.
Procesja rozpoczęła się mszą św. przy archikatedrze obrządku rzymskokatolickiego. Następnie wyruszono w pochodzie do czterech ołtarzy. Pierwszy znajdował się przy archikatedrze greckokatolickiej, gdzie modlitwie przewodniczył w języku ukraińskim abp Jan Martyniak. Drugi zlokalizowano w Rynku. Tam bp Adam Szal wygłosił kazanie.
– Bez Eucharystii nie damy rady stanowić jedności z Bogiem i z ludźmi. A łatwo zauważyć, że tej jedności tak bardzo brakuje w dzisiejszym świecie, brakuje pokoju, zgody, mimo że tak wiele mówimy o pokoju i zgodzie. To Eucharystia może się stać źródłem naszej jedności z Bogiem i ludźmi – mówił bp Szal. – Zaprośmy Chrystusa do siebie, do naszych domów, do naszego życia, żyjmy Jego Ewangelią i Jego sakramentami, zwłaszcza sakramentem Eucharystii – zachęcał hierarcha.
Po kazaniu uczestnicy udali się przez most Orląt Przemyskich do kolejnych ołtarzy przy kościele Świętej Trójcy i pw. św. Józefa , czyli księży salezjanów.
Na zakończenie metropolita przemyski abp Józef Michalik dziękował wszystkim uczestnikom procesji. – Na tę uroczystość przychodzę zawsze z dziękczynieniem wobec Pana Boga, przychodzę zbudować się wiarą. Patrząc na te dzieci, widzę, jak przejawia się wiara mamy, taty, dziadków. To jest właśnie siła Kościoła – mówił. Podziękował także tym, którzy przyczynili się do organizacji procesji i przygotowali ołtarze. – Wszystkie są odnowione i nawet piękniejsze. Bardzo za ten trud dziękuję – powiedział.
Na zakończenie procesji dzieci ze Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej „Oratorium” i Szkoły Podstawowej nr 11 rozprowadzały „chlebki dobroci”, zbierając dobrowolne ofiary na pomoc dla dzieci z ubogich rodzin.
Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, to jedno z najstarszych i największych świąt w Kościele katolickim. Ustanowione zostało w 1264 r. przez papieża Urbana IV. W Polsce jako pierwszy święto wprowadził bp Nankier w Krakowie w 1320 r. Niemal od początku świętowaniu towarzyszą uroczyste procesje.
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium