Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk, Region
Domy szkieletowe wady i zalety
Domy szkieletowe, czyli tzw. "Kanadyjczyki" cieszą się w Polsce dużą popularnością wśród inwestorów planujących zakup własnej nieruchomości. Uznaniem cieszą się głównie poprzez niskie koszty i szybkość prac budowlanych. Istnieje jednak kilka mankamentów tego rodzaju budynków, które warto poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu szkieletowego?

Tanie, wykonane z naturalnego materiału, przynoszące upragniony chłód latem - tak w skrócie możemy opisać podstawowe cechy domów szkieletowych. Projekty domow drewnianych to jednak temat kontrowersyjny. Zadeklarowani przeciwnicy tej technologii zauważają jednak, że przez możliwość szybkiego wychładzania przestrzeni nie będzie nadawał się na zimne pory roku. Jakie inne wady i zalety posiada ten rodzaj budynku?

Domy szkieletowe - dlaczego warto?

Poza wspomnianymi już niskimi kosztami budowy, który często przesądza o decyzji inwestorów o ograniczonych środkach, domy szkieletowe posiadają szereg innych zalet, które szerzej omówimy w dalszej części artykułu. Projekty domów szkieletowych ciekawą alternatywą - na plus wychodzą również przystępne koszty utrzymania nieruchomości, która stanie już na naszej posesji. Średniej wielkości budynek to rachunki wynoszące w granicach 500 zł, co prezentuje się znacznie lepiej niż w przypadku domów wybudowanych w technologii, np. murowanej. Również pora roku nie wpływa na opóźnienie prac budowlanych. Projekt domu szkieletowego może zostać realizowany zarówno podczas deszczowej jesieni jak i upalnego lata.

Domy szkieletowe wykonane z naturalnego drewna to również idealne rozwiązanie dla miłośników ekologii, a co za nią idzie - energooszczędności. Tutaj największe znaczenie będzie mieć jednak odpowiednia izolacja.  Aby móc cieszyć się nim przez długie lata, warto pamiętać o zastosowaniu najwyższej jakości materiałów, które dodatkowo zapewnią nam bezpieczeństwo i optymalne parametry użytkowe. Drewno dobrej klasy, które dodatkowo zostanie odpowiednio obrobione będzie gwarancją trwałości i elastyczności, która przyda się szczególnie w momencie kształtowania bryły budynku. Liczby również mówią same za siebie! Za centralne ogrzewanie zapłacimy znacznie mniej niż w przypadku domów murowanych.

Kiedy decyzja o budowie domu szkieletowego już zapadnie możemy liczyć również na bezproblemowe dostarczenie wszystkich gotowych elementów. Konstrukcja jest bowiem na tyle lekka, że nie  będzie wymagać od nas specjalistycznego transportu.

Domy szkieletowe - a co na minus?

Pierwszą podstawową wadą budynków wykonanych w technologii szkieletowej, jest niewłaściwy dobór materiałów. Niższe koszty drewna przetartego często kuszą inwestorów do jego wyboru, jednak charakteryzuje się ono zbyt dużym poziomem wilgotności. Aby drewno spełniało swoje zadanie musi być suszone wyłącznie przemysłowo, co zagwarantuje mu optymalną wilgotność a ponadto gładką powierzchnię i brak ostrych krawędzi.

Warto również wspomnieć, że "kanadyjczyki" charakteryzują się małą bezwładnością cieplną. Co to oznacza? Podczas gorącej temperatury na zewnętrz, w domu będzie panował przyjemny chłód. Jednak, gdy nadejdzie zima, a wraz z nią mrozy i opady śniegu musimy się liczyć z wychłodzeniem przestrzeni. Po wyłączeniu ogrzewania, dom bardzo szybko straci ciepło, jednak równie szybko się nagrzeje gdy ponownie uruchomimy grzejnik.

Materiał powstał we współpracy z Archido.pl

 

 

nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium