Życie Podkarpackie nr 14/2020 Życie Podkarpackie nr 14/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 101/2020, Piątek 10 kwietnia 2020 r., Michała i Makarego
Opublikowano
Jarosław
Przeszedł najstarszy Orszak Trzech Króli na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]
Już po raz 9 ulicami Jarosławia przeszedł Orszak Trzech Króli. Jak zwykle było to wydarzenie zorganizowane z rozmachem i dbałością o szczegół, w które zaangażowała się cała niemal społeczność miasta i okolic.
fot. Bartłomiej Pacek

Zgodnie z utrwalonym zwyczajem spod czterech jarosławskich świątyń wyruszyły cztery orszaki: Orszak Świętej Rodziny wyszedł z kolegiaty, Orszak Europejski, któremu przypisano kolor czerwony, poprowadził Króla Kacpra z kościoła pw. Chrystusa Króla; Orszak Afrykański, którego członkowie przywdziali barwy niebieskie, poprowadził króla Baltazara z kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej (oo. Reformaci), wreszcie z placu przed kościołem pw. Miłosierdzia Bożego, pod zielonym sztandarem wyruszył Orszak Azjatycki, na czele którego szedł króla Melchior. Każdemu z barwnych korowodów towarzyszył wyszukany zwierzyniec: m.in. wielbłąd, kuce, alpaka, owieczki. W każdym wrażenie robiły konne zaprzęgi. Tradycyjnie w Jarosławskim orszaku nie zabrakło odwołań historycznych, członkami korowodów byli aktorzy ucharakteryzowani na postacie z pocztu królów polskich, w asyście żołnierzy z epoki przeszli też bohaterowie narodowi m.in. Tadeusz Kościuszko czy marszałek Józef Piłsudski.

Około 12.30 orszaki spotkały się na Rynku. Tu na ustawionych platformach przywitały go anioły, diabły oraz Herod. Co chwilę orszak przystawał, a aktorzy odgrywali scenki jasełkowe m. in. moment, gdy karczmarz odprawia Świętą Rodzinę, przekonawszy się, że nie ma ona czym zapłacić za nocleg. Wreszcie zwieńczeniem wydarzenia było złożenie darów u stóp nowonarodzonego Jezusa, błogosławieństwo wygłoszone przez abp Adama Szala,  wspólne kolędowanie oraz przełamanie się opłatkiem wszystkich zebranych na płycie rynku.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
LUSIFER 37.7.179.99 06.01.2020

jakich 3 króli???? Ewangelista nie pisze o królach, ale o Magach. Ze słowem tym dość często spotykamy się w Starym Testamencie (Kpł 19, 21 20, 6 2 Krn 33, 6 Dn 1, 20 2, 2. 10. 27 4, 4 5, 7. 11). Oznaczano tym wyrażeniem astrologów, wróżbitów. Herodot, historyk grecki, przez Magów rozumie szczep irański. Ksantos, Kermodoros i Arystoteles przez Magów rozumieją uczniów Zaratustry.
Św. Mateusz krainę Magów nazywa ogólnym mianem Wschód

nr 14/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium