Życie Podkarpackie nr 3/2020	Życie Podkarpackie nr 3/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 26/2020, Niedziela 26 stycznia 2020 r., Seweryna i Pauliny
Opublikowano
Przemyśl
Bombki, stroiki, przysmaki, czyli jarmarkowy grudzień w Przemyślu
Jak co roku od połowy grudnia miasto przystraja się odświętnie. Nad Rynkiem Starego Miasta uniosą się zapachy, dźwięki i barwy najpiękniejszych ze świąt za sprawą Przemyskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Z kolei Centrum Kulturalne skupi mistrzów rzemiosła podczas jarmarku ludowego.
fot. Grzegorz Karnas/ UM Przemyśl

Przemyski jarmark bożonarodzeniowy

Od 13 do 15 grudnia w sercu Przemyśla kusić będą rozmaite cudeńka: bombki i lampki choinkowe, szopki, stroiki, wyroby szklane, ze słomy i drewna, biżuteria, zabawki, świece i wiele innych... Dla zabieganych nie zabraknie smakołyków gastronomicznych, w ofercie: pierogi, uszka, gołąbki, domowe ciasta, sery, miody.

Zwieńczeniem jarmarku będzie pierwsza w historii nadsańskiego grodu wigilia miejska na przemyskim Rynku (15 bm., g. 16). Poprzedzą ją kolędy i pastorałki w wykonaniu przedszkolaków, uczniów i zespołu „Szarotki” z 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich. O g. 15.20 widowisko „Turonie idą! Turonie” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”. W sobotę i niedzielę będzie kursować wyjątkowa kolejka mikołajowa.

Jarmark ludowy

Tego samego dnia, bo 15 grudnia, w CK i jego piwnicach trwać będzie 20. Ludowy Jarmark Bożonarodzeniowy, którego celem jest promowanie sztuki ludowej regionu. Na kiermaszu swoje rękodzielnicze rozmaitości okołoświąteczne oraz warsztaty pracy zaprezentują twórcy z Podkarpacia.

Podczas imprezy rozstrzygnięte zostaną dwa konkursy: na „Szopki domowe i akcesoria kolędnicze”, który skierowany jest do osób dorosłych oraz do młodzieży i dzieci z „mistrzem” (czyli mistrz i uczeń), a także konkurs plastyczny „Bożonarodzeniowe Ozdoby Świąteczne”.

Na finał koncert podsumowujący projekt „Władysława Rosół – Mistrzyni unikalnego śpiewu”. W programie: tradycyjne dawne pieśni ludowe ze Studziana i okolic zaprezentuje mistrzyni Władysława Rosół z uczennicami, czyli Zespołem Śpiewaczym „Studzienczanki”.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 3/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium