Życie Podkarpackie nr 32/2020 Życie Podkarpackie nr 32/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 225/2020, Środa 12 sierpnia 2020 r., Klary i Hilarego
Opublikowano
Przemyśl
Kotwica niezgody. Jej miejscem jest przystań wodna czy harcerski ośrodek?
Szefostwo Stowarzyszenia Sportowo-Turystycznego „Róża Wiatrów”, które zajmuje się przywróceniem do życia słynnej przystani wodnej przy ul. 22 Stycznia, ma pretensje do władz Hufca Ziemi Przemyskiej Związku Harcerstwa Polskiego o nieprawne przywłaszczenie sobie... kotwicy, która kilka lat temu była jednym z symboli tego miejsca. Harcerze ripostują, że to ich własność.
Po sporych rozmiarów kotwicy, zamontowanej na terenie przystani wodnej, pozostał jedynie betonowy postument.
fot. ze zbiorów własnych
Po sporych rozmiarów kotwicy, zamontowanej na terenie przystani wodnej, pozostał jedynie betonowy postument.

Po sporych rozmiarów kotwicy, zamontowanej na terenie przystani wodnej, pozostał jedynie betonowy postument. Starsi mieszkańcy doskonale ją pamiętają. Wielu z nich zauważyło, że w pewnym momencie znikła i nie wiadomo, co się z nią stało. Kiedy teren przystani wzięło pod swoje skrzydła Stowarzyszenie Sportowo-Turystyczne „Róża Wiatrów”, temat kotwicy powrócił (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
18 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Stary Przemyślanin 83.31.166.3 09.12.2019

Kotwica tam była długo, długo przed harcerzami. Jak widać przetrwała powódź, komunę, TKKF, który wcześniej zarządzał przystanią i wznosił betonowy budynek, niestety nie przetrwała harcerzy, tak jak i drewniany budynek. Nie ładnie władze harcerzy w Przemyślu!!!

user
Stary nie głupi Przemyślanin 185.25.123.141 21:30:20 09-12-2019
Czcza gadanina 0 dowodów, "była bo była" i nic za tym nie stoi, a kradzież to już poważne oskarżenie...

Pytanie po co w gazetach, by hejtować? by było o nas głośno? Świetnie dwie walczące organizacje.... 
user
Tomuś 5.173.57.53 16:53:19 10-12-2019

Widzę kolejne nowe bezpodstawne oskarżenie o realizację prywatnych celów przez harcerzy... Ładnie ładnie :)

Jelsi tak rozmawialiscie z harcerzami to wcale im się nie dziwię, że bronią swojego

user
Przemyślanin 46.134.65.49 09.12.2019

Są instruktorzy ZHP którzy przejmowali przystań od miasta końcem lat osiemdziesiątych i pamiętają zamontowaną tam kotwicę. Róża Wiatrów już w październiku rozmawiała z władzami Komendy Hufca na temat zwrotu kotwicy na jej poprzednie miejsce, po otrzymanym sygnale od mieszkańców o jej obecnym miejscu zamontowania, a komenda po miesiącu mówi "nie oddamy" i kto z kim walczy, bo na pewno nie Róża Wiatrów, która od zawsze jest otwarta dla wszystkich i już niejednokrotnie zapraszała nawet harcerzy na przystań i inne przedsięwzięcia. To harcerze jak widać "walczą", chyba tylko dla zasady, udowadniając hermetyczność środowiska, kiedyś tak nie było, ale dla tego wielu odeszło z ZHP chodź dziś nadal pracują dla społeczeństwa.  A "czcze gadanie 0 dowodów" chyba nie zupełnie

user
Tomuś 5.173.88.140 09:37:31 10-12-2019

Jeżeli kotwica została im przekazana to wy domagacie się cudzej własności kręcąc aferę w gazetach, jeśli macie dowody że jest to wasze to są inne instytucje do załatwiania takich sporów. Po prostu hamstow i prostactwo atakować się na forum publicznym, a nie rzucacie oskarżeń tylko o kotwice, jak przeczytać można to i wiele innych... 

user
Stary Przemyślanin 83.31.166.3 13:44:18 10-12-2019

Tomuś - Kotwica jest własnością społeczeństwa i miasta, harcerze byli tylko użytkownikiem przystani wodnej, tak jak i teraz są użytkownikami pomieszczeń przy ul. Kossowskiej, jak będą odchodzić też coś sobie wymontują???  Tu nie chodzi o rzecz, a symbol, który przed wieloma laty został tam zamontowany przez mieszkańców Przemyśla, a nie Komendę Hufca!!! Należy się zastanowić raczej nad otwartość tej organizacji dla społeczeństwa, kotwicę nie zabrali stowarzyszeniu, a społeczeństwu i ludziom, którzy tą przystań w czynie społecznym budowali i ją tam zamontowali. A ośrodek w Ruszelczycach gdzie znajduje się obecnie kotwica, który nosi nazwę "Leśne Zacisze", bo leży na skraju lasu, ma się nijak do kotwicy z przystani. Kiedyś uczono i wpajano harcerzom Prawo Harcerskie, widać dziś są inne priorytety w działaniu.

user
Tomuś 5.173.88.140 14:58:15 10-12-2019

Widzę, że dalej bierze sobie Pan za honor atakowanie organizacji Harcerskiej i jej szkalowanie odnosząc się do zwykłych harcerzy ich prawa i wychowania młodzieży...  To właśnie jest najbardziej zalosne i godne potępienia co teraz robicie :) 

user
Stary Przemyślanin 83.31.166.3 15:56:27 10-12-2019

Tomuś - ale nikt nie atakuje organizacji harcerskiej, co do honoru, to pozostawię to bez komentarza w tej sytuacji. Osobiście znam wielu harcerzy oraz harcerek i wiedzą co to znaczy "Bóg , Honor, Ojczyzna"

Ta sprawa to nie wina harcerzy, większości z nich to wspaniali młodzi ludzie, pełni nowych pomysłów i gotowi na wielkie czyny, żal tylko że patrzą i naśladują tych  w składzie komendy co sieją ferment i stawiają za cel osiągnięcie jakiś prywatnych spraw, bo inaczej nie można tego wytłumaczyć. Niestety wielu wartościowych instruktorów odcięło się do Komendy Hufca w Przemyślu, właśnie m.in. za takie działania. Akurat harcerzom ta kotwica potrzebna w ośrodku jak skarpetki w sandałach, a wystarczyło by postąpić po rycersku i ją po prostu zwrócić w miejsce gdzie przed laty została zamontowana, ot co. Więc o jakiej tu mowa aferze???

user
Tomuś 5.173.57.53 16:58:21 10-12-2019

Widzę kolejne nowe bezpodstawne oskarżenie o realizację prywatnych celów przez harcerzy... Ładnie ładnie

Jeśli tak rozmawialiscie z harcerzami to wcale się nie dziwię że bronią swego :)

Mediacja na wysokim poziomie :)

user
Jan z Przemyśl 79.185.227.25 10.12.2019

Czytam i oczom nie wierzę. Drodzy harcerze nie Wy ją tam montowaliście i nie Wy mieliście prawo ją zabierać. To MY starzy działacze klubów LOK, TKKF, WOPR ją przywieźliśmy i ustawili na przytani w czasach kiedy harcerze jeszcze mieli siedzibę na ul. Piotra Skargi. Uderzcie się w piersi, tak jak teraz jest czysto na przystani wodnej, to nigdy za was nie było, należy chylić czoła osobom ze stowarzyszenie które obecnie zajmuje się tym miejscem, bo robią kawał dobrej roboty. Oddajcie co nie wasze i po sprawie, a skoro stowarzyszenie Róża Wiatrów jak czytam było u was z prośbą o zwrot, to jakie teraz macie pretensje że Życie Podkarpackie o tym napisało i też wielki szacunek że podjęli się tego tematu dla redakcji i redaktora, który opisał sprawę. Harcerze chyba myślą że jest za starych czasów i są elitą, nie są zwykłą organizacją jak wiele innych i powinni się dostosować do obecnych czasów i wynosić się ponad wszystkich. KOTWICA POWINNA BYĆ NA PRZYSTANI WODNEJ!

user
Jan 31.183.188.244 10.12.2019

To prawie tak dobre jak angielski  serial  "Co ludzie powiedzą"  , boki można zerwać!

user
Stary Przemyślanin 83.31.166.3 10.12.2019

Tomuś - pisanie "jak tak rozmawialiście z harcerzami"  nie wiem do kogo pijesz, jak sądzę harcerzu, bo ja nic nie mam obecnie już z harcerzami i tak samo ze stowarzyszeniem róża wiatrów, których atakujesz jak widzę, jestem zwykłym mieszkańcem Przemyśla, który pamięta czasy jak na przystani był pomost pływający, łódka policyjna i odbywały się tam zawody pływackie i wielu Wielkich ludzi, których nigdy zapewne nie poznałeś i już nie poznasz. Nikt nikogo tu nie oskarża, a tylko stwierdza fakty jak widzę.

user
wrrr 79.200.70.19 10.12.2019

Roszczeniowa jest ta ''róża wiatrów'' wrrr.

user
Stary Przemyślanin 83.31.166.3 22:46:42 10-12-2019

Roszczeniowa??? bo nie godzi się na zawłaszczanie symboli i pamiątki z przed lat związanej z tym miejscem, która ma swoją historie mieszkańców Przemyśla???  Przywracają historie i życie, to źle???

user
gość 37.248.97.67 11.12.2019

Ale komedia,szok

user
Harcerz 185.25.123.238 14:25:07 11-12-2019

Jestem harcerzem z Przemyśla i kotwicy nie zabrałem. Można to sprawdzić. Dorośli ludzie powinni wiedzieć, że w różnych organizacjach znajdują się różni ludzie, zdarzają się również parapety, w pracy, szkole, czy urzędzie, raguly nie ma. Ktos, kto jest złodziejem nie jest harcerzem, to proste. Zrozumiesz jeśli masz IQ wyższe od banana. Nie wrzuca się ludzi do jednego wora. Jak Ci ktoś coś ukradł, to zgłoś to na policję, a jak wiesz gdzie jest zguba, to powinno być jeszcze łatwiej. Załatw sprawę jak należy, zamiast się żalic, to niczego nie rozwiązuje.

PS.

Mój komentarz też niczego nie rozwiąże, ale jak wrzucisz post "odbicie kotwicy" na “róże“, to harcerz może Ci ją wrzucić na pakę XD 

user
Stary Przemyślanin 83.31.166.3 19:27:02 11-12-2019

Cytuję "Ta sprawa to nie wina harcerzy, większości z nich to wspaniali młodzi ludzie, pełni nowych pomysłów i gotowi na wielkie czyny, żal tylko że patrzą i naśladują tych  w składzie komendy co sieją ferment i stawiają za cel osiągnięcie jakiś prywatnych spraw, bo inaczej nie można tego wytłumaczyć. Niestety wielu wartościowych instruktorów odcięło się do Komendy Hufca w Przemyślu, właśnie m.in. za takie działania"

Może wreszcie ktoś zrozumie że zabranie kotwicy z przystani to brak szacunku dla Przemyślan, mieszkańców tego miasta, którzy ją tam postawili przed wieloma laty.

Widać nie warto nawet cokolwiek pisać, skoro czytając takie komentarze  widać ze dzieli się tu ludzi na równych i równiejszych, bez żadnego szacunku dla symboli i historii tego miasta.

Jak żyjemy na co dzień i jak postępujemy jest symbolem lokalnego patriotyzmu, a nie staniem pod pomnikiem i wznoszenie haseł!!!

user
Paweł wodniak 83.31.150.72 14.12.2019

Wiekszej bzdury nie slyszalem, kotwica przynalezy do przystani wodnej, niech harcerze pokaza dokument który potwierdzi przekazanie im kotwicy, a ja pokaże dokumenty kto  i kiedy ja tam postawił i jej historię nie majace nic wspolnego z Komenda Hufca. Miejcie honor i postawcie ja tam  gdzie jej jest miejsce od szejdziesiatych lat. 


nr 32/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium