Życie Podkarpackie nr 7/2020 Życie Podkarpackie nr 7/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 54/2020, Niedziela 23 lutego 2020 r., Romany i Damiana
Opublikowano
Polimeryzacja - skuteczny sposób zabezpieczenia podłóg o dużym natężeniu ruchu
Chemia profesjonalna gwarantuje nam nie tylko szybkie usuwanie trudnych zabrudzeń, ale również dodatkową ochronę sprzątanych powierzchni. Jedną z metod zabezpieczania podłóg o dużym natężeniu jest polimeryzacja. Na czym polega ten proces? Co dzięki niemu można zyskać?

Co to jest polimeryzacja podłóg?

Polimeryzacja to proces, z którego korzysta większość firm sprzątających. Umożliwia on zabezpieczenie podłóg przed zniszczeniami oraz nadanie im odpowiedniego połysku. Jeżeli spojrzymy na ten proces jako reakcję chemiczną, wówczas powiemy, że jest to wiązanie się małych cząsteczek – monomerów, w duże cząsteczki – polimery. Jednak w rzeczywistości polimeryzacja jest bardziej skomplikowana, a warstwę zabezpieczającą tworzą plastyfikatory ciężkie. Pozostałe substancje, takie jak rozpuszczalniki, plastyfikatory lekkie, odparowują w trakcie całego procesu polimeryzacji. Z kolei efekt nabłyszczenia zyskujemy dzięki osadzeniu się na posadzce wosku. Podczas polimeryzacji ważne zadanie ma również temperatura i wilgotność. Zaleca się, aby w pomieszczeniu nie było mniej niż 10 °C oraz więcej niż 30 °C. Z kolei wilgotność względna wynosi 60%. Dlatego też odpowiednie przygotowanie podłogi to klucz do skutecznej polimeryzacji.

Polimeryzacja – kiedy warto ją stosować?

Bez wątpienia polimeryzacja będzie doskonałym rozwiązaniem w przypadku podłóg o dużym natężeniu ruchu. Dzięki temu można uniknąć matowienia, szarzenia. Dodatkowo warstwa polimerowa chroni posadzkę przed ścieraniem w wyniku naniesienia się piasku czy też pyłu. W ten sposób można uniknąć częstej wymiany podłóg, a aktualna posadzka zachowuje swoją świeżość i estetyczny wygląd. Jednak należy zaznaczyć, że nakładanie powłoki polimerowej powinniśmy zostawić profesjonalistom. Jednocześnie musimy pamiętać, że najlepszy efekt uzyskamy, stosując odpowiednie środki na jednolite podłoże. Przykładem może być beton czy też szpitalne posadzki z wykładziny PCV. Odradza się stosowanie tego typu zabezpieczeń na podłogach z łączeniami, na przykład płytki glazurowane, czy też drewniane podłoże.

Jak wygląda proces polimeryzacji?

Polimeryzacja to proces, który można podzielić na trzy etapy. Pierwszy z nich to przygotowanie powierzchni, który polega na pozamiataniu lub odkurzeniu powierzchni w celu usunięcia kurzu i pyłu. Następnie powinniśmy zastosować odpowiedni preparat o dużej sile czyszczącej i wyczyścić powierzchnię z wszelkich zabrudzeń. Drugi etap polega na neutralizacji, czyli krótko mówiąc wyczyszczeniu podłogi dużą ilością wody. Ważne, aby poczekać aż powierzchnia wyschnie. Dopiero wtedy można nałożyć odpowiedni preparat stworzony na bazie polimerów. W zależności od natężenia ruchu dopuszcza się nałożenie kilku warstw. Jednak przed kolejną polimeryzacją należy poczekać aż poprzednia warstwa wyschnie. Pamiętajmy również o codziennej pielęgnacji podłoża. Bez tego efekt nie utrzyma się przez dłuższy czas. Więcej informacji na temat niezbędnych produktów do polimeryzacji oraz konserwacji przeczytasz w artykule: Chemia profesjonalna, czyli środki do zadań specjalnych.nr 7/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium