Życie Podkarpackie nr 22/2020 Życie Podkarpackie nr 22/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 158/2020, Sobota 6 czerwca 2020 r., Pauliny i Laury
Opublikowano
Kika słów o filtrach DPF
Początek XXI w. to moment pojawienia się pierwszych aut z filtrami cząstek stałych nazywanych z angielskiego DPF (Diesel Particular Filter) lub z francuskiego FAP (Filtre à Particules). W związku z koniecznością ograniczenia nadmiernej emisji spalin do atmosfery producenci samochodów zaczęli wyposażać je w filtry, które mają spełniać dwie bardzo ważne funkcje. Po pierwsze zatrzymywać wydobywające się z silnika szkodliwe gazy i cząstki stałe, a po drugie wypalać je wewnątrz tego filtra.

Charakterystyka jego budowy oraz szczególne reakcje zachodzące w procesie jego eksploatacji powodują, że z czasem filtr, a ściślej rzecz biorąc kanaliki, z których zbudowany jest ceramiczny wkład filtra ulegają zapchaniu cząstkami stałymi - sadzą i popiołami. Sadzę można w pewnym stopniu usunąć w procesie dopalania poprzez zwiększenie temperatury układu do ok. 550°C. Możliwe jest to jedynie przy stworzeniu określonych warunków - długotrwała, jednostajna, szybka jazda, co z reguły trudno osiągnąć i dopalanie nie jest całkowite i skuteczne. Natomiast popiołu w ten sposób pozbyć się nie da się w ogóle co skutkuje w dłuższej perspektywie niedrożnością filtra. Jeżeli do tego dojdzie rozwiązania są dwa - kosztowna wymiana filtra lub regeneracja DPF, która jest dużo bardziej opłacalna, a przy zastosowaniu najnowszych rozwiązań niezwykle skuteczna.

Regeneracja DPF - czyszczenie wodne

Regeneracja DPF przy użyciu metody wodnej posiada szereg bardzo istotnych cech:

  • wysoka, niemal 100% skuteczność usuwania zabrudzeń;

  • bezpieczeństwo - nie ma ryzyka uszkodzenia filtra;

  • jest ekologiczna - czyszczenie odbywa się w układzie zamkniętym, a używany detergent jest biodegradowalny;

  • bardzo wysoki stosunek jakości usługi do ceny.

Liderem branży regeneracji filtrów DPF przy użyciu metody czyszczenia wodą jest firma Krymar z Białegostoku. Używane w tym procesie urządzenie szwajcarskiej firmy FF Solution wykorzystuje potencjał podwójnego obiegu wody w połączeniu z preparatami niemającymi negatywnego wpływu na środowisko oraz samą strukturę filtra. Nieprzerwana filtracja wody przy użyciu dwóch pomp działających w obiegu zamkniętym skutkuje niezwykłą skutecznością metody i usuwaniem zanieczyszczeń niemal w 100%.

Etapy czyszczenia filtra DPF

Firma Krymar swoją wiodącą pozycję na rynku zawdzięcza nie tylko zastosowaniu innowacyjnej i bardzo skutecznej metody, ale również pracy wysoce wykwalifikowanych specjalistów oraz przywiązaniu dużej wagi to każdego z etapów regeneracji, na który składają się:

  • gruntowna ocena filtra przed rozpoczęciem procesu - sprawdzenie pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych oraz test przeciwciśnienia DPF;

  • czyszczenie w trzech cyklach przy użyciu pomp pracujących w dwóch niezależnych układach z wykorzystaniem specjalistycznych detergentów; w przypadku silnie zabrudzonych filtrów czynność jest powtarzana do momentu osiagnięcia zadowalających efektów;

  • dokładne suszenie powietrzem o temperaturze 90°C, a następnie chłodzenie filtra w wymuszonym obiegu powietrza;

  • ponowny test przeciwciśnienia i porównanie z wynikiem sprzed czyszczenia oraz sprawdzenie skuteczności przeprowadzonej regeneracji.

Regeneracja czy wymiana DPF?

Biorąc pod uwagę cały proces jakim jest regeneracja DPF, a przede wszystkim jego skuteczność, bezpieczeństwo dla filtra oraz cenę w porównaniu do kosztów jego wymiany odpowiedź nasuwa się sama. Dodatkowo korzystając z usług firmy Krymar mają Państwo pewność rzetelności i wysokiej jakości wykonanej regeneracji. Regenerowany filtr DPF jest zwracany dopiero w momencie gdy jego właściwości użytkowe zostają przywrócone do odpowiedniego poziomu.

nr 22/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium