Życie Podkarpackie nr 22/2020 Życie Podkarpackie nr 22/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 158/2020, Sobota 6 czerwca 2020 r., Pauliny i Laury
Opublikowano
Jak pielęgnować psy z włosami?
Posiadanie psa z włosami zamiast sierści ma wiele zalet. Włosy rzadziej wypadają, dlatego alergicy mogą mieszkać wraz z rasami psów, które nie mają sierści. Ponadto łatwiejsze jest utrzymanie domu w czystości, a psie włosy są przyjemne w dotyku i miększe niż sierść. Jeżeli zamierzasz przygarnąć lub kupić czworonożnego przyjaciela, sprawdź, jak pielęgnować psy z włosami.

1. Psy z włosami - jakie rasy?

2. Czesanie, kąpiel i strzyżenie - jak dbać o psa z włosami?

Psy z włosami są lubiane przez wielu miłośników czworonogów. Sznaucery, shit zu, samojedy - to tylko część ras, które mogą poszczycić się posiadaniem miękkich i gęstych włosów na całym ciele. Każda z nich ma inne usposobienie i potrzeby odnośnie codziennej aktywności, dlatego niemalże wszyscy mogą znaleźć rasę psów z włosami dla siebie. Jeżeli zamierzasz zostać właścicielem psa posiadającego włosy, poznaj zasady dotyczące jego pielęgnacji.

Psy z włosami - jakie rasy?

Psy z włosami to zarówno niewielkie psiaki idealne do mieszkania w bloku, jak i duże rasy wymagające codziennych, długich spacerów i zabaw na powietrzu. Wśród małych psów z włosami zamiast sierści wyróżnia się shit zu, hawańczyki oraz chińskie grzywacze. Są to rasy, które jako dorosłe psy ważą około 5-7 kg i żyją nawet ponad 15 lat. Psiaki są przyjazne, chętnie bawią się z dziećmi i pozwalają na długie głaskanie. Większe rasy z włosami to sznaucery, samojedy, nagie psy meksykańskie oraz bearded collie. Właściciele tych ras doceniają ich lojalność, dzięki której są to prawdziwi przyjaciele na całe życie.

Czesanie, kąpiel i strzyżenie - jak dbać o psa z włosami? 

Psy z włosami wymagają nieco innej pielęgnacji niż rasy posiadające sierść. Przede wszystkim powinno się codziennie czesać ich futro. Najlepiej robić to wieczorem i po spacerach, gdyż włosy psów, podobnie jak u ludzi, szybko się plączą, łamią i kruszą. Dzięki czesaniu, futro psa prezentuje się pięknie i jest miłe w dotyku. Oprócz czesania futerka każdego dnia, pies z włosami wymaga częstych kąpieli. W zależności od rasy i tego, ile czasu pupil spędza na powietrzu, można go kąpać raz na tydzień lub nieco rzadziej. Co ważne, do kąpieli powinno się używać specjalnych preparatów do pielęgnacji psich włosów. Ich działanie jest nieco inne niż szamponów do sierści. Dodatkowo w przypadku trudności z rozczesaniem futra, przydatne jest stosowanie odżywki. Dzięki niej włosy psa są miększe, mniej się plączą i szybciej rozczesują się po każdej kąpieli oraz po spacerach. Kosmetyki do pielęgnacji psich włosów znajdzie się w dobrych sklepach zoologicznych oraz w przychodniach weterynaryjnych. Jeżeli futerko pupila wolno wysycha, po jego rozczesaniu, można osuszyć je suszarką. Niektóre psiaki to uwielbiają, jednak część z nich boi się dźwięków wydawanych przez suszarkę i nie powinno się ich zmuszać do suszenia włosów za pomocą urządzenia.

Właściciele psów z włosami powinni pamiętać o strzyżeniu futra swoich pupili. Samodzielne skracania futra jest dość trudne, dlatego lepiej jest skorzystać z pomocy psich fryzjerów. Groomer może zarówno ostrzyc psa, jak i go wykąpać oraz nałożyć na jego futro specjalne odżywki. Co ważne, psi fryzjer poradzi się z profesjonalnym strzyżeniem każdej rasy, dostosowując długość włosów do wielkości psiaka i pory roku. Jest to bardzo ważne, gdyż latem pupil potrzebuje krótszego futerka zapewniającego chłód, a zimą dłuższych włosów, które ochronią go przed zmarznięciem w czasie długich spacerów. Dodatkowo groomer pomoże usunąć z psiego futra ewentualne kołtuny, których nie udało się wyczesać właścicielowi podczas codziennej pielęgnacji.
nr 22/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium