Życie Podkarpackie nr 22/2020 Życie Podkarpackie nr 22/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 158/2020, Sobota 6 czerwca 2020 r., Pauliny i Laury
Opublikowano
Jaki oczyszczacz powietrza najlepiej sprawdzi się podczas sezonu grzewczego i nie tylko?
Sezon grzewczy co roku niesie ze sobą zwiększoną ilość zanieczyszczeń w powietrzu. Zanim problem zostanie rozwiązany globalnie, warto pomyśleć o rozwiązaniu na mniejszą skalę. Oczyszczacz powietrza do domu zapewni czyste powietrze i spokojny sen.

Oczyszczacz powietrza – dlaczego warto go mieć

To, czym oddychamy, nie powinno być kwestią przypadku. Zanieczyszczone powietrze ma bardzo negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Bóle głowy, przemęczenie, bezsenność lub nadmierna senność, problemy z pamięcią i koncentracją, kaszel, chrypka, gorączka nie muszą być objawami infekcji, ale właśnie skutkiem wdychania zanieczyszczeń. Osobnym problemem są alergeny wziewne, które dokuczają zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Sezon grzewczy niesie ze sobą większe ryzyko zanieczyszczenia powietrza nie tylko dwutlenkiem węgla, ale i pyłami zawieszonymi. Niestety w wielu rejonach Polski nadal wiodącym sposobem ogrzewania domów jest palenie węglem i drzewem. Tam też najsilniej odczuwa się skutki zimowego smogu. Oczyszczacz powietrza co prawda nie rozprawi się ze smogiem na zewnątrz, ale jego praca w domu uwolni powietrze od pyłów, kurzu i alergenów. Pozwoli na oddychanie czystym powietrzem, co natychmiast przełoży się na lepsze samopoczucie i zdrowszy sen.

Na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz

Oczyszczacze powietrza oferowane są przez producentów w różnych wersjach i różnym przedziale cenowym. Nie zawsze najlepszym okaże się ten najdroższy. Wybierając oczyszczacz, warto zerknąć na kilka podstawowych parametrów:

Wydajność oczyszczacza – oznacza raczej dopasowanie do wnętrza. Określana jest w metrach kwadratowych powierzchni, którą oczyszczacz jest w stanie obsłużyć.

Głośność pracy oczyszczacza – ma znaczenie, jeśli chcemy, by oczyszczacz pracował także w nocy, na przykład w sypialni. W dzień jednostajny szum może być niezauważalny, zagłuszony przez inne urządzenia i dźwięki dobiegające zza okna. W nocy, gdy jest cicho, ten sam jednostajny szum może przeszkadzać zasnąć. Głośność pracy urządzeń określana jest w decybelach. Za ciche można uznać urządzenie, które nie emituje dźwięków głośniejszych niż 35 dB.

Moc oczyszczacza – wbrew pozorom nie informuje o jego wydajności, a o ilości pobieranego prądu. Wyrażana jest w Watach i im wyższa, tym wyższy rachunek za prąd teoretycznie zapłacimy. W praktyce nowoczesne oczyszczacze pobierają bardzo mało prądu i przy miesięcznym rozliczeniu nie zauważymy znacząco większej kwoty na fakturze za energię elektryczną.

Oczyszczacz powietrza – funkcje dodatkowe

Wydawałoby się, że oczyszczacz powietrza po prostu oczyszcza powietrze i na tym jego możliwości się kończą. Okazuje się, że tak nie jest. Oczyszczacze często wyposażone są w funkcje dodatkowe, bardzo przydatne w codziennym użytkowaniu.

Nawilżanie powietrza – bardzo przydatna funkcja, szczególnie w sezonie grzewczym, gdy powietrze w domach nie jest dostatecznie nawilżone. Optymalny poziom nawilżenia powietrza wynosi 40 – 60%, w sezonie grzewczym potrafi spaść do 20%.

Funkcja jonizacji powietrza – znacząco podnosi jakość powietrza w domu.

Eliminacja wirusów, bakterii, grzybów, pleśni i innych drobnoustrojów – odbywa się na przykład za pomocą promieniowania UV, jest w pełni bezpieczna dla człowieka. Skutecznie pozbycie się drobnoustrojów chorobotwórczych jest nieocenione zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Taką funkcję ma między innymi oczyszczacz powietrza eldom.eu.

nr 22/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium