Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 193/2020, Sobota 11 lipca 2020 r., Olgi i Pelagii
Opublikowano
Dlaczego warto zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?
Jeśli myślisz, że kredyt konsolidacyjny jest doskonałym produktem oddłużeniowym, to jesteś w dużym błędzie. Rzeczywiście takie zobowiązanie może pozwolić na odzyskanie płynności finansowej, natomiast nie może być traktowany jako sposób na wyjście z długów. Kredyt konsolidacyjny nie zmniejsza zaciągniętych już zobowiązań, natomiast z całą pewnością usprawnia ich spłatę. Dowiedz się, czym jest kredyt konsolidacyjny, by sprawdzić, czy ten produkt banku jest dedykowany Tobie. Przedstawiamy najważniejsze informacje o konsolidacji kredytów.

Jeśli myślisz, że kredyt konsolidacyjny jest doskonałym produktem oddłużeniowym, to jesteś w dużym błędzie. Rzeczywiście takie zobowiązanie może pozwolić na odzyskanie płynności finansowej, natomiast nie może być traktowany jako sposób na wyjście z długów. Kredyt konsolidacyjny nie zmniejsza zaciągniętych już zobowiązań, natomiast z całą pewnością usprawnia ich spłatę. Dowiedz się, czym jest kredyt konsolidacyjny, by sprawdzić, czy ten produkt banku jest dedykowany Tobie. Przedstawiamy najważniejsze informacje o konsolidacji kredytów.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja kredytów jest zobowiązaniem, zgodnie z których dochodzi do połączenia wszystkich zobowiązań kredytowych, jakie do tej pory wziął i spłacał kredytobiorca. Chodzi przede wszystkim o to, by nie musieć borykać się z koniecznością realizowania kilku comiesięcznych rat, ale tylko jednej. Sam proces realizacji kredytu konsolidacyjnego jest prosty. Bank, w którym zaciągany jest kredyt konsolidacyjny, spłaca wszystkie zobowiązania kredytobiorcy, jakie ten zaciągnął w konkurencyjnych instytucjach. Dzięki temu wcześniejsze kredyty zostają uregulowane, za to powstaje jedno, nowe wsparcie finansowe. To właśnie kredyt konsolidacyjny, który nierzadko okazuje się sporym odciążeniem dla kredytobiorcy.

Można mówić o kilku zaletach kredytu konsolidacyjnego. Przede wszystkim kredytobiorca zyskuje optymalny komfort spłaty zobowiązania. Od teraz płaci tylko jedną ratę i współpracuje z jednym bankiem. Oszczędza przy tym czas i nerwy.

Co więcej, kredyt konsolidacyjny zaciągany jest na długi czas. Wydłużenie okresu trwania umowy z bankiem powoduje zaś zmniejszenie wartości comiesięcznych rat. W efekcie kredytobiorca płaci każdego miesiąca mniej, co nie oznacza oczywiście, że finalnie spłaca zobowiązanie o mniejszej wartości.

Nie da się ukryć, że kredyty zaciągane jeszcze kilka lat temu, najczęściej nie charakteryzowały się korzystnymi warunki, a te oferowane dzisiaj są o wiele bardziej atrakcyjne. Konsolidacja kredytów pozwala więc uzyskać nowe, przede wszystkim tańsze zobowiązanie, którego koszty są mniejsze.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny to dobra opcja?

Kredyt konsolidacyjny jest rozwiązaniem dla osób, które posiadają więcej niż jedno zobowiązanie kredytowe w różnych bankach. Łączyć można wszystkie lub tylko wybrane kredyty, na przykład te, które cechują najgorsze warunki spłaty.

Konsolidacja kredytów jest też właściwym sposobem na oddłużanie. Okazuje się, że wielu kredytobiorców nie radzi sobie ze spłatą wziętego kredytu gotówkowego, hipotecznego, samochodowego czy innych pożyczek. Kredyt konsolidacyjny zmniejsza zaś koszty poprzez wydłużenie okresu spłaty, a kredytobiorca odczuwa finansową ulgę.

Pamiętajmy jednak, że taka opcja przewidziana jest tylko dla zobowiązań kredytowych. Nie dotyczy więc pożyczek i innego wsparcia finansowego, jakie zostało udzielone przez instytucje pozabankowe.

Co ważne, bank, który udziela kredyt konsolidacyjny, zawsze sprawdza zdolność kredytową. O takie zobowiązanie starać się więc mogą jedynie osoby, które generują wystarczający dochód, a ich historia kredytowa jest pozytywna. O konsolidację kredytów nie mogą starać się osoby, które posiadają zaległe, niespłacone raty, a w historii kredytowej widnieją zapisy o opóźnieniach w spłacie. Oczywiście każdy bank dyktuje swoje warunki i nie zawsze takie zachowania przekreślają możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego.

Czy kredyt konsolidacyjny zawsze się opłaca?

Oczywiście, że nie. Chociaż rzeczywiście jest to opcja ułatwiająca spłatę zaciągniętych zobowiązań, to trzeba mieć na uwadze, że finansowo nie zawsze okazuje się korzystna. Wiele zależy od indywidualnych warunków kredytowych. Może okazać się, że chociaż miesięczna rata nowego zobowiązania rzeczywiście jest niższa, to jednak dodatkowe koszty sprawiają, że taki kredyt nie wypada korzystnie. Banki mogą pobierać prowizję za wcześniejszą spłatę kredytów, a bank, który daje kredyt konsolidacyjny, pobiera prowizję za udzielenie takiego wsparcia. Przed podpisaniem umowy kredytowej warto więc przekalkulować różne oferty co najmniej kilku instytucji bankowych i wybrać tę, która jest najbardziej opłacalna. W tym celu przydają się nie tylko kalkulatory kredytowe, ale również publikowane na oficjalnych stronach banków rankingi. Takie zestawienia wskazują na koszty, patrząc na różne elementy zobowiązania konsolidacyjnego.

Jak zaciągnąć dobry kredyt konsolidacyjny?

Wystarczy pójść do wybranej placówki banku i zgłosić chęć zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Po wypełnieniu wniosku o takie zobowiązanie, instytucja bankowa podejmie się weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnego klienta, a następnie zajmie się wszelkimi formalnościami, jakie wiążą się ze spłatą posiadanych już zobowiązań w innych bankach.

Przed podpisaniem umowy kredytowej, należy ją dokładnie przeczytać wraz z regulaminem. Kredytobiorca powinien zainteresować się nie tylko wysokością miesięcznych rat i okresem trwania umowy, ale również wartością dodatkowych opłat. Może okazać się, że z tym zobowiązaniem wiąże się konieczność zapłacenia wysokiej prowizji, wykupienie ubezpieczenia czy założenie płatnego konta.

nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium