Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 193/2020, Sobota 11 lipca 2020 r., Olgi i Pelagii
Opublikowano
Przemyśl
Obchody Święta Niepodległości w Przemyślu [ZDJĘCIA]
W tym roku uroczystości rocznicowe odbyły się w nieco innej formule niż dotychczas, zaplanowano je na 2 dni. Złożenie kwiatów na Cmentarzu Głównym, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, iluminacja pomnika, salwa armatnia w niedzielę. Dziś, w poniedziałek – przemarsz przed pomnik Piłsudskiego, rajd rowerowy, zwiedzanie Przemyśla z przewodnikiem. Przed nami wciąż o g. 18 na Zamku Kazimierzowskim spektakl (NIE) zakazane piosenki, czyli być albo nie być... Zobaczcie 2 dni uroczystości w obiektywie fotoreportera Jacka Szwica.
12 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 79.191.46.243 11.11.2019

10 Listopada 1918r-Austria zrzekła się Galicji  na rzecz Polski.

Tegoż dnia powstały z Austro-Wegier na drodze pokojowej następujace państwa: Czechosłowacja,Polska,Zachodnia Ukraina,Słowianie południowia w dalszej kolejnosci Węgry i Austria.

Jedynie Polska i Zachodnia Ukraina weszły w konflikt zbrojny na tle granicznym.

Pozostałe kraje całkowicie na drodze pokojowej uregulowały swoje problemy graniczne.

Jedynie Polacy weszli w tym okresie w konflikty  zbrojne graniczne z 

Niemcami,Rosja i Ukraina Zachodnią.Poniesli kleskę graniczna z Niemcami i Rosją a wygrali z Ukraina zachodnia całkowicie ją wchłaniając w swoje granice.user
gość 5.172.237.162 09:35:19 12-11-2019

 Twoje sympatie proukraińskie oraz  manipulacja i wprowadzanie w błąd  na forum są powszechnie znane.

Wskaż inny kraj który był podzielony pomiędzy trzech zaborców.   Konflikty  właśnie z tego faktu wynikały.   Owszem Piłsudski nie dotrzymał słowa danemu Petlurze  ale na to złożyło się wiele czynników; po pierwsze  po zdobyciu Kijowa  Petlura nie zdołał porwać   pobratymców  do idei budowy wolnej Ukrainy,po drugie wiedział że  wojna z Rosją jest na długim etapie nie do wygrania,nie był zainteresowany odbudową  białej "carskiej Rosji poprzez wykrwawianie polskiego wojska  tylko po to aby w przyszłości  znowu  dokonała z Niemcami rozbioru Polski. Podpisując układ ryski dał Polsce czas na  odbudowę państwowości,czy został on właściwie zużytkowany to już inna sprawa. Piłsudski był zwolennikiem konfederacji z wolną Ukrainą,Białorusią jednakże te  narody nie były na to gotowe.  A tylko razem mogliśmy stanowić  przeciwwagę  dla Rosji.W czasie wojny z bolszewikami Polacy przegrywali tereny gdzie stanowili większość , Śląsk cieszyński, Górny Śląsk, Warmia i  Mazury, tylko dlatego przegrywali plebiscyty   bo pod Warszawą 

byli Moskale i trwała wojna.    Fakty te są powszechnie znane i twoja próba manipulacji jest skazana na niepowodzenie.

user
Tadeusz 79.191.46.243 10:18:41 12-11-2019

Sami zadbaliśmy o zabory.Na tym polu zrobiliśmy wszystko co było możliwe by Rzeczypospolita przestała istniec.

Prym w unicestwieniu Polski wiodła arystokracja oraz Kosciół Katolicki. te dwie grupy dla kasy zdolne były do największej podłości.

A sąsiedzi dla nich kasy nie żałowali,szczególnie Rosja i Prusy.

Tak się składa,ze większość nowo powstałych państw w wyniku rozpadu trzech mocarstw odbyło się bez żadnego wystrzału.

Czesi np z prasy sie dowiedzieli,ze są wolnym krajem.

My natomiast zaledwie w kilka dni znaleźliśmy sobie wrogów z którymi koniecznie chcieliśmy walczyć.Walczyliśmy z Litwinami,Białorusinami, Ukraińcami,Czechami a także z Niemcami.

To,ze w walce w głównej mierze wykorzystywaliśmy dzieci i podrostków to tym specjalnie się nie chwalimy.  Dopiero tam gdzie dzieci zginęło naprawdę dużo tego nie udało się juz ukryc np Przemysl czy też Lwów.

A co do układów to żadnego nie przestrzegaliśmy za co byliśmy całkowicie izolowani nie tylko politycznie ale także gospodarczo przez cały okres II RP.

A Piłsudski wraz z całą sanacja doprowadził II RP na dno ekonomiczne .Nawet olbrzymie koszty /30% budżetu/przeznaczone na armie wykorzystano na wszystko tylko nie na uzbrojenie.

Nie było tygodnia by nie było  dużej parady wojskowej w różnych garnizonach. Wrzesień to boleśnie zweryfikował.

Najciekawsze jest to,ze tak przed wojna jak też obecnie to święto zagospodarowali siły narodowe do swoich celów. Inne imprezy w tym dniu były tylko tłem  do uroczystości narodowców.

Teraz chyba też się to nie zmieniło.

user
gość 5.172.233.132 14:01:43 12-11-2019

Dalej pieprzysz Tadzio  w zdecydowanej większości  postu głupoty.  To Czesi nie czekając na wynik plebiscytu  zajęli Śląsk cieszyński, Niemcy natomiast  traktowali zajęte po rozbiorach polskie ziemie jak swoje, wykorzystując  fakt że ziemie te były bogate w surowce  bardzo je uprzemysłowili.To była walka o nasze,polskie ziemie zamieszkałe przez Polaków,zniemczonych ale Polaków. Natomiast sytuacja na wschodzie była pochodną państwa  wielonarodowego jakim była I Rzeczypospolita.   Osobiście tą  wielonarodowość  uważam za nasze przekleństwo. Wymieszały  się  narody /ruski i polski/ dodatkowo z żydowskim,   Rosjanie robiąc u siebie pogromy i czystki wysiedlili na tereny polskie ogromną ilość Żydów,były to działania celowe.    Austriacy  szczodrze obdarowali   Ukraińców Galicją wschodnią  , łatwo się  daje nie swoje,   wiedzieli że te ziemie będą powodem wojny. A przecież miasta na wschodzie w tym Lwów był zamieszkały  w co najmniej 1/3 przez Polaków. faktem jest że tereny wiejskie w zdecydowanej większości były zamieszkane przez ludność posługująca się językiem   ruskim.Ta ludność nie znała i  sądząc  po nieudanej próbie Petlury nie chciała  /  nie miała świadomości/  uznania swojej ukraińskości i tym samym posiadania niezależnego państwa   - Ukrainy.  Wielonarodowość I Rzeczypospolitej to też wasze przekleństwo, choć już Chmielnicki zamiast budować niezależną  Ukrainę oddał ją  Rosji.  Ruś miała swoja państwowość, wcześniej niż Polska ale to było 1000 lat  temu. Powstałe po rozpadzie  Rusi,   Ruś Halicka i Czerwona i pomniejsze księstwa były już   w zasadzie wasalami Czyngis chana i jego potomków.  Rusini jako  wasale brali udział w najazdach mongolskich na tereny polskie będące w rozdrobnieniu w skutek nieszczęsnemu  podziałowi   Królestwa na  dzielnice.

Czy to się komuś podoba czy nie ale twierdzę  że największy rozkwit Ukrainy nastąpił po II w.św. w ramach ZSRR ,gdy stała się  znaczącym organizmem pod względem przemysłowym i naukowym.  Po upadku ZSRR Ukraińcy kolejny raz udowodnili że nie są  w stanie  sami  sobą i swoim państwem zarządzać.  I ten fakt raczej jest bezdyskusyjny.

user
TADZIK 94.40.49.2 19:42:35 13-11-2019

Osobiście tą  wielonarodowość  uważam za nasze przekleństwo. 


CZYLI POLSKA DLA POLAKÓW, ŻADNEJ INSZOŚCI  NA ZIEMI OD WIEKÓW(?)  ZAMIESZKAŁEJ PRZEZ POLAKÓW

user
brat PIT 185.38.225.7 11.11.2019

Niestety Prezydent RP w swoim dzisiejszym przemówieniu nie wspomniał o walkach niepodległościowych Polaków z Ukraińcami w Galicji. Przykre.

user
Tadeusz 79.191.46.243 21:09:37 11-11-2019

Nie mamy się czym chwalić.

Nie dotrzymaliśmy żadnej umowy ani też traktatu które podpisaliśmy nawet tych o znaczeniu międzynarodowym dzięki którym powstało nasze państwo.

Juz wtedy  nawet państwa,które nam sprzyjały zaczeli nas nazywać chuliganem Europy i to było jedno z delikatnych określeń

user
tre 5.184.229.167 11.11.2019

Tadeusz ???????????????? tworzy nową historię Polski

user
Tadeusz 79.191.46.243 08:13:55 12-11-2019

Historia Polski jest jaka jest.

Problem w tym,ze opowiada się bajki o niej i zamiast faktów podaje sie kłamstwa lub przemilcza gdy jest niezbyt kolorowa tak jak w tym przypadku.

user
gość 157.25.190.149 12.11.2019

Chciałabym zwrócić uwagę co widać na prezentowanych zdjęciach- przy pamiątkowej tablicy , przy której stoi Warta Honorowa i składane są wieńce i kwiaty - jest kwiatek Biuro Poselskie Wojciecha Bakuna. Wstyd po prostu. Porządki należy zacząć od siebie. Panie Prezydencie Bakun już ponad rok nie jest Pan posłem.

user
Kazik 81.161.203.136 21:23:40 13-11-2019

Zwracałem uwagë na to wcześniej nikt mnie nie słuchał panowie nie ogarniają tematu brak wiedzy, doświadczenia w zarządzaniu. Część dopiero maturę pisała to jak ma być dobrze. Dramat

user
y 188.146.56.184 12.11.2019

Tadeusz ważne że wszelkie traktaty i umowy dotrzymały Niemcy Rosja Francja Anglia itd... Jestem dumny że jestem Polakiem i nic tego nie zmieni a że inni mają problem z przynależnością narodową to naprawdę dla nich przykre i bolesne...

nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium