Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Jarosław
Jedna chwila wywróciła życie Gąsiorów do góry nogami
Rok temu o tej porze Jolanta Gąsior czekała na kontakt ze swoją córką. Umówiły się na portalu społecznościowym. Miały porozmawiać, jak zwykle. Tym razem Karolina się spóźniała… Nagle telefon i wiadomość, która zwala z nóg. Karolina trafiła do szpitala.
fot. Monika Maj
Dziś cała rodzina wspiera Karolinę w walce w powrocie do normalnego życia.

W 2013 roku Karolina rozpoczęła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bardzo się cieszyła z tego powodu. Wynajmowała mieszkanie na ulicy Mogilskiej w Krakowie. Była pilną studentką, ułożoną, zawsze uśmiechniętą. 14 stycznia 2014 roku jedno zdarzenie zmieniło dosłownie wszystko. Podczas kąpieli w łazience zatruła się tlenkiem węgla. U dziewczyny doszło do dwukrotnego zatrzymania akcji serca. Po reanimacji została przewieziona na oddział intensywnej terapii krakowskiego szpitala przy ul. Skawińskiej. – Nie wiedziałam, co mam robić. To był szok. Najgorszy dzień w moim życiu, najdłuższa droga do szpitala w Krakowie. Kiedy weszliśmy na intensywną terapię i gdy ją zobaczyłam, chwyciłam ją za rękę i powiedziałam: „Karolino, jesteśmy z Tobą! Nie opuścimy Cię na sekundę! Wracaj do nas!” – wspomina matka dziewczyny.

Lekarze początkowo nie dawali Karolinie szans na przeżycie. Stało się inaczej. Jej stan powoli się poprawiał. Została przeniesiona do szpitala w Rzeszowie, na oddział neurologii, gdzie odzyskała częściową świadomość. Następnie trafiła na oddział rehabilitacji. Tutaj jej stan się pogorszył. Miała skrajnie wycieńczony organizm, niedowład spastyczny czterech kończyn i wysoką gorączkę. Następnie dziewczyna trafiła do szpitala w Jarosławiu, gdzie spędziła dwa tygodnie, po których została przewieziona do domu. 

W domu

– Kiedy od lekarzy w szpitalu usłyszeliśmy, że nie są w stanie pomóc córce, wzięliśmy ją do domu. Baliśmy się, czy sobie poradzimy. Było wiele ciężkich chwil, nieprzespanych nocy – wspomina mama Karoliny, dodając, że dziś jest już lepiej. Widać postępy i uśmiech na twarzy jej córki. Rehabilitacja odbywa się codziennie i jest prowadzona przez trzech rehabilitantów, masażystę twarzy, logopedę i psychologa. Dzięki współpracy ze specjalistami stan Karoliny się poprawia. – Mamy z nią większy kontakt, rusza oczami, językiem, głową, pamięta wszystko – cieszy się brat dziewczyny, Marcin, dodając, że jeszcze przyjdzie czas, że sama przyjdzie i podziękuje wszystkim, którzy jej pomogli. Dodatkowe koszty związane zakupem środków czystości, lekarstw i nieustanną rehabilitacją przekraczają budżet rodziny Gąsiorów. Miesięcznie jest to kwota od 6 do 8 tysięcy złotych.

– Naszym marzeniem jest, by rehabilitacja trwała jak najdłużej i była jak najintensywniejsza. Widzimy postępy i pracujemy na to, aby z dnia na dzień były coraz większe. To jest dla nas najważniejsze – mówi Jolanta Gąsior. Na portalu społecznościowym Facebook istnieje grupa „Pomoc dla Karoliny Gąsior”, na której profilu systematyczne umieszczane są informacje na temat stanu zdrowia dziewczyny, dane i numer konta bankowego, na który można wpłacać pieniądze na dodatkową rehabilitację. 
fot. Monika Maj
Dzięki rehabilitacji, która przynosi postępy, widać uśmiech na twarzy Karoliny.Każdy, kto chciałby wesprzeć 20-letnią Karolinę Gąsior w powrocie do normalnego życia, może wpłacić datki na numer konta bankowego: 65 1240 2571 1111 0010 5962 0869, Karolina Gąsior, ul. Sandomierska 6, 37 – 500 Jarosław.

We wszystkich sprawach związanych z jakąkolwiek pomocą można się kontaktować z rodziną Karoliny pod numerem 533 689 297.

Karolina bardzo się cieszyła z rozpoczęcia studiów w Krakowie. Była pilną, ułożoną studentką. Miała wiele planów...
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium