Życie Podkarpackie nr 21/2020 Życie Podkarpackie nr 21/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 150/2020, Piątek 29 maja 2020 r., Teodozji i Magdaleny
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk, Region
Kaski narciarskie dla dzieci, które zapewnią im bezpieczeństwo
Wybierając się na stok z pociechami musimy pamiętać o zadbaniu o ich bezpieczeństwo, a także przestrzeganie obowiązujących przepisów. Do 16 roku życia korzystanie z kasku na stoku jest obowiązkowe, a za jego brak rodzice mogą zapłacić spory mandat. Noszenie tego akcesorium jednak powinno wejść w krew narciarzom w każdym wieku, by uniknąć tragicznych konsekwencji wypadków i uderzeń. Dzisiaj sprawdzimy, czym powinny cechować się kaski narciarskie dla dzieci, by zapewniały im maksymalne bezpieczeństwo.

Właściwy rozmiar i budowa

Jednym z najgorszych błędów, jakie można wykonać przy wybieraniu kasku dla malucha jest branie modelu „na wyrost”. Luźno latająca, za duża skorupa nie jest w stanie ochronić głowy, a także zapewnić komfortu noszenia. Rozmiar powinien dokładnie odpowiadać aktualnemu obwodowi głowy pociechy. Producenci obecnie tworzą modele o pewnym zakresie rozmiaru, dzięki czemu mamy możliwość zakupu modelu, który posłuży dziecku przez dłuższy czas, gdy jego głowa mieści się w dolnym zakresie obwodu. Dobrze dopasowany pod względem obwodu rozmiar to jednak nie wszystko. Dziecięce kaski narciarskie tak samo, jak modele dla dorosłych, posiadają różne budowy skorupy i niektóre są bardziej owalne, inne okrągłe. Kupując kask dla naszej pociechy powinniśmy więc przygotować się na spędzenie dłuższego czasu w sklepie i przymierzenie kilku opcji. Kask nie może w żadnym miejscu uciskać głowy malucha. Przez to tylko zniechęcimy go do noszenia tego ważnego elementu wyposażenia narciarskiego, a także możemy wywołać ból głowy, który znacznie szybciej zmusi nas do zejścia ze stoku.

Odpowiednie dopasowanie dotyczy również wyboru gogli. Te powinniśmy kupować razem z kaskiem lub przymierzać skorupy z własnymi goglami. Elementy te powinny być maksymalnie szczelnie do siebie dopasowane, by nie tworzyć na czole pustej przestrzeni, którą będzie dostawało się zimno.

Czapka lub kominiarka pod kask dziecięcy

Dzieci są na stoku znacznie bardziej aktywne od dorosłych osób jeżdżących rekreacyjnie. Maluch w śniegu bawi się doskonale, szaleje, rzuca śnieżkami i wytwarza przy tym duże ilości ciepła. Czapka lub kominiarka może się więc sprawdzić u wyjątkowo marznących pociech, lub gdy jeździmy w bardzo zimnych warunkach. Najlepiej w takim przypadku zdecydować się na kominiarkę. Dzięki temu nie zakładamy na dziecko wielu dodatkowych warstw, chronimy przed mrozem także jego twarz i szyję. Kominiarka powinna być cienka, dokładnie przylegająca do głowy i twarzy, ale nie uciskająca, wykonana z materiałów technicznych. W sportach zimowych gruba wełna odeszła już do lamusa, a odpowiednie tkaniny są w stanie zapewnić komfort bez nawarstwiania odzieży.

Normy bezpieczeństwa i wymiana kasku

Kaski narciarskie dla dzieci muszą posiadać certyfikat CE EN1077. Model, który uzyskał tę normę jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo i spełnia odpowiednie standardy dla kasków przeznaczonych do sportów zimowych. Po każdym upadku lub uderzeniu malucha powinniśmy dokładnie oglądać skorupę jego modelu, by sprawdzić, czy nie wytworzyły się jakieś wgniecenia lub pęknięcia. Każde z nich dyskwalifikuje kask z dalszego użytku. By dziecko było dobrze chronione skorupa musi pozostać w nienaruszonym stanie, uszkodzony kask należy niezwłocznie wymienić.

Kask narciarski dla dziecka nie musi posiadać żadnych przesadnych funkcji, by dobrze ochronił jego głowę. Modele ze słuchawkami, czy gardami (przy korzystaniu do jazdy rekreacyjnej, na przygotowanym stoku) nie powinny nas interesować. Najważniejsze, by kask dobrze leżał na głowie, był lekki i wygodny. Szeroka oferta renomowanych producentów z pewnością umożliwi nam znalezienie odpowiedniego modelu, który zapewni maluchowi bezpieczeństwo i spodoba mu się wizualnie. 

Nie jesteś jeszcze przygotowany na sezon narciarski 2019/2020? Kup w sklepie online -> https://www.snowshop.pl/kaski-narciarskie lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych: 1 i 2) Warszawa Wrocławska 25 oraz ul. Ostrobramska 38b 3) Gdańsk aleja Grunwaldzka 211 Źródło: Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl

nr 21/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium