Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
Przemyśl
Lwowiacy na „Szlaku Bojów Wrześniowych”
Rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej był organizatorem Rajdu Historycznego „Szlakiem Bojów Wrześniowych”. Wzięła w nim udział reprezentacja Szkoły Ogólnokształcącej nr 10 im. Marii Magdaleny we Lwowie.
Członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego wystawili wartę honorową i oddali hołd żołnierzom poległym w walkach z niemiecką 2. Dywizją Górską w bitwie pod Birczą.
fot. ze zbiorów IPN oddział Rzeszów
Członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego wystawili wartę honorową i oddali hołd żołnierzom poległym w walkach z niemiecką 2. Dywizją Górską w bitwie pod Birczą.

Trasa rajdu, zorganizowanego na Pogórzu Przemyskim, wiodła bojowym szlakiem 24 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego. Uczestnicy rajdu – uczniowie szkół średnich z województwa podkarpackiego i obwodu lwowskiego – zapoznali się z historią wojny obronnej 1939 r. (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
7 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 79.191.62.39 12.10.2019

Nie przesadzajmy z tym szlakiem bojowym 24 dywizji.

Raczej można to nazwac szlakiem panicznej ucieczki narażając inne jednostki wspolnie działające na olbrzymie straty i to kilkakrotnie.


Tchórzliwy dowódca  uciekający z pola walki oraz nieudolni oficerowie  zamiast obrony to ciągła ucieczka pozostawiająca inne oddziały  na pastwę losu, nawet pod Birczą.

Powinniśmy sie wstydzić a nie stawiać za wzór


user
Wołodko 188.146.103.137 12.10.2019

Tadeuszu, żołnierze 24 DP - wsparci od 1O września żołnierzami z rozbitej 2 Brygady Górskiej - wykazali się wielkim heroizmem i poświęceniem w czasie Wrześniowych walk. Wiadomo, że pole walki weryfikowało charaktery i wytrzymałość psychiczną; zarówno oficerów, jak i żołnierzy.

Pod Birczą polscy żołnierze walczyli z ponad dwukrotnie silniejszym wrogiem. Nie ustąpili pola, a sami Niemcy uznali ich bohaterstwo w swojej kronice. Śmierć wielu w tym m.in. kapitanów: Białkowskiego, Bartkowskiego i Janeczki - zaświadcza o zaciętość walk. 

Klęski... a gdzie nasi sojusznicy? Sowiecie - cios w plecy. NKWD zabije później najwyższych dowódców, w tym dowódcę 24 dywizji. ...co do sojuszników - ci którzy przeżyli bronili Francji m.in. śmierć na francuskim polu walki ppłk. Ziętkiewicz - wcześniej walczył pod Birczą.

A wstydzić się należy bojówek ukraińskich, którzy wspierali niemieckich nazistów. W Birczy w 1939 r. przynieśli hańbę ludności ukraińskiej.

user
Tadeusz 79.191.62.39 01:55:17 13-10-2019

Bzdury Pan wypisujesz.

Ucieczka dywizji pod Wróblicami odsłoniła całkowicie skrzydło GO"Boruta" powodując niepowetowanie straty zarówno w ludziach jak też sprzęcie  w GO "Boruta"

Zbieranie uciekających pułków i i przemarsze w biały dzień spowodowały atak i rozbicie dywizji pod Tuchowem.

Dowodca dywizji praktycznie uciekł z pola walki  co tłumaczono rzekomo  załamaniem nerwowym potocznie zwanym tchórzostwem.


Zamiast bronic  Wisłoka bez uzgodnień z skrzydłowymi jednostkami zaczeła  dywizja uciekać  zatrzymując się na na linii Sanu.


Zaskoczona przez Niemców pod Birczą niektórzy żołnierze oraz oficerowie podjęli walkę w okrążeniu,z którego sie wyrwali w bezładnej ucieczce.

 Ucieczka spowodowała  całkowite odsłonięcie  południowego skrzydła obrony Przemyśla.

Dlatego nie było zorganizowanej obrony Przemyśla wyłącznie dzięki 24 Dywizji.Miasta broniło kilkunastu oficerów z nielicznymi żołnierzami.

Rzekome straty niemieckie  pod Birczą to fikcja a nie fakt.

Bezładna ucieczka została zatrzymana dopiero w Lasach Janowskich,skąd dalej kontynuowano ucieczkę na kierunku Lwowa/czytaj na kierunku Rumuni gdzie chcieli się znależć si e jak najszybciej./

Do Lwowa  jako dywizja czy też szczątkowy pułk a nawet batalion czy tez kompania nie dotarli niestety idąc w całkowitą rozsypke.

We Lwowie znależli sie pojedynczy żołnierze czy też oficerowie.


A w naszym regionie prawdziwym bohaterstwem wykazał się  żołnierze 49 Huculskiego  Pułku Strzelców z 11 Karpackiej dywizji piechoty/żołnierze  w pułku z pochodzenia Ukraińcy/,który to na kierunku Mościska Lwów całkowicie rozbił w pył roznosząc na bagnetach niemiecki Pułk SS"Germania",który  za tą klęskę został wymazany z sił zbrojnych Niemiec.

Wstyd  za 24 DP zostawmy sobie i nie dzielmy się nim z sojusznikami,Ukraińcami,Sowietami  czy tez cyklistami

To nie przystoi
To fakt,ze gineli prości żołnierze i oficerowie w większości niepotrzebnie,których to dzisiaj wykorzystuje sie by pokazać,że 24 Dywizja  walczyła co mija się z prawdą.

Nie mówi się natomiast jak 24Dywizja przyczyniła się do strat w innych jednostkach opuszczając kilkakrotnie wyznaczona linię walki.

W rzeczywistości  24 Dywizja to masowa dezercja tak wśród żołnierzy jak też oficerów i niektórzy zatrzymali sie w tej ucieczne aż we Francji.

Zaden z dowódców na różnych szczeblach tej dywizji nie podejmował walki.

 Kronika tej dywizji to bohaterstwo pojedynczych żołnierzy czy też oficerów a nie formacji zbrojnej.

A o nożu w plecy,sojusznikach i innych zawirowaniach politycznych to nie problem dywizji .

Dywizja została stworzona do walki w obronie Polski .

Niestety tego świętego obowiązku nie wykonała.

Ja tego nie nazywam heroizmem  ani godnością czy też honorem.

 


user
Wołodko 188.146.103.137 13.10.2019

Panie Tadeuszu,

bzdury Pan piszesz. Ignorancja, co do działań 24 DP - znaczna.


Od początku działań zbrojnych do rozbicia dywizji pod Lwowem - to ciągłe walki... stąd ogromne straty w jednostkach.

Nie odejmując chwały 11 KDP, to ona do 13 września (bohaterska bitwa pod Krzywczą) nie miała poważnego starcia  z Niemcami. 


Jakie zaskoczenie pod Birczą? Jakie okrążenie dywizji?

24 DP -  z nowym dowódcą płk. Bolesławem Schwarzenbergiem-Czernym -  realizowała pod Birczą plan zwrotu zaczepnego i sami wydali bitwę Niemcom. Zostało to już dobrze udokumentowane. 


Straty były duże, bo zacięte walki, chaos w najwyższym dowództwie (odwołanie  w ostatniej chwili planu zwrotu zaczepnego - nie dotarcie rozkazu do 24 DP oraz odwołanie 11 KDP), dezercje żołnierzy... głównie pochodzenia ukraińskiego.


Brak pomocy ze strony sojuszników i atak ZSRR... to wszystko zmieniało. 


Sabotaż OUN: mordowanie polskich żołnierzy (Jawornik Ruski), buntowanie ludności ukraińskiej (Łodzinka Dolna), przewodnicy dla Niemców (Krajna-Trójca), wydawanie Polaków jako zakładników (Bircza i okolice), pilnowanie broni i polskich jeńców w kościele
w Birczy...
user
Tadeusz 79.191.62.39 15:51:48 13-10-2019

Pod Lwów 24 DP nigdy nie podeszła ponieważ już nie istniała.

Niedobitki jej  czyli kilkudziesięciu zołnierzy i oficerów /a to nie dywizja/owszem weszło do Lwowa ale już w  składzie GO "Południe"sformowanej z wszystkich rozbitków będących w tym rejonie.

A  resztki  pogubione w terenie 24 DP koncentrowały się w Janowie i zamierzały uciekać za Dniestr  a nie iść do Lwowa.

Co tez uczyniono.

Z tego to odejścia za Dniestr w pamiętnikarstwie wojskowym krążą informacje jak to gen Sosnkowski strzelał z karabinu maszynowego ponieważ do czego innego  a szczególnie na dowódcę ale niestety się nie nadawał. co wyraźnie w pamiętniku zaznaczono.


Najciekawsze jest to,ze jest tyle kryptonimów przekształcenia 24DP  i innych rozbitków  na inne wielkie jednostki oczywiście tylko na papierze.

Rzeczywistość była bardziej okrutna.

Ze stanu osobowego dywizji nawet batalionu by nie sformował ale szumne i wielkie nazwy istniały.


Działania wojenne 24DP  w 1939r to wielka wydmuszka.


Ale takich wydmuszek z tej wojny jest wiele .

Zbyt wiele .

Wielka szkoda,ze nie mówi sie o prawdziwych żołnierzach z tej wojny broniących honoru Narodu Polskiego,którzy swoja postawą zasłużyli na uznanie.

A szuka się bohaterów wśród popłuczyn naszej armii .którzy Ją zhańbili z nich koniecznie chce się zrobić bohaterów .

Jest to nie tylko przykre ale uwłaczające naszej Armii i Polskiemu Żołnierzowi.

user
Wołodko 188.146.103.137 13.10.2019
,,Na szczęście w nocy, stojąca przed nami polska dywizja, wycofała się na wschód".
Kronika niemieckiej 2 Dywizji Strzelców Górskich
...zapis  w niemieckiej - nie polskiej - kronice, po 12 godzinnej walce z 24 DP, która otrzymała wówczas spóźniony rozkaz o odwołaniu planu zwrotu zaczepnego pod Birczą i wycofała się w stronę Przemyśla.
user
Tadeusz 79.191.62.39 15:59:22 13-10-2019
Gdzie ta kronika i kto ją widział./poproszę o szersza informację/Kolejna wydmuszka.24 DP opuściła stanowiska otwierając tym samym pierścień obronny wokół Przemyśla.To nie wycofanie ale ucieczka. Paniczna ucieczka.Kolejna ucieczka z pola bitwy narażająca sąsiednie odziały w pierścieniu  na wielkie straty .Tych strat nie da się policzyć poniewaz były aż tak wielkie.
nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium