Życie Podkarpackie nr 20/2020 Życie Podkarpackie nr 20/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 147/2020, Wtorek 26 maja 2020 r., Filipa i Pauliny
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk, Region
Wyprawka dla pupila – akcesoria dla zwierząt
Obecność w domu zwierzęcia dowolnego gatunku i rasy sprawia ogromną radość. Ukochany pupil to przyjaciel na wiele lat. Wymaga jednak od właściciela właściwej opieki i pielęgnacji. Jakie akcesoria są niezbędne dla domowych zwierząt?

Akcesoria dla psa

Kiedy w domu pojawia się długo wyczekiwane zwierzę, niedoświadczonym właścicielom może towarzyszyć niepokój. Jak zadbać o nowego domownika? Czego potrzebuje on do prawidłowego rozwoju? Jakie akcesoria dla zwierząt wybierać, aby były zadbane i szczęśliwe? Odpowiedzi jest wiele, wszystko bowiem zależy od gatunku, który mieszka z nami pod jednym dachem. Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Właściciele tego czworonoga z pewnością się z tym zgodzą. Im więcej miłości i udogodnień dostanie, tym będzie szczęśliwszy. Czego najbardziej potrzebuje pies, aby czuć się komfortowo? Minimalne wyposażenie stanowią:

·         Miski i poidełka – psu potrzebne są minimum 3 miski (na mokrą i suchą karmę oraz na wodę). Mogą być wykonane z różnych materiałów, głównie z ceramiki, metalu, szkła czy plastiku. Ich wielkość należy jednak dobrać do rozmiarów psa.
·         Smycz – pies w przeciwieństwie do kotów domowych musi chodzić na długie spacery. Smycz o odpowiedniej długości, wykonana z wytrzymałych materiałów, jest koniecznością. Dobrze sprawdzą się także szelki i obroże.
·         Kaganiec – szczególnie przydatny rasom średnim i dużym. W środkach komunikacji publicznej istnieje nakaz zakładania psom kagańców.  

·         Legowisko – stanowiące łóżko dla psa. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na jego rozmiar. Najczęściej wybierane są legowiska wiklinowe (na których dno wkłada się kocyk) lub tekstylne.

·         Zabawki – piłeczki, gryzaki, pluszaki, sznury do gryzienia.

Wyposażenie dla kota

Kot jest pupilem, który zwykł chadzać własnymi drogami. Wyprawkę dla niego należy przygotować ze szczególną starannością, gdyż jest to zwierzę, które długo adaptuje się do nowych warunków i ma bardzo specyficzne upodobania. Niezbędne są m.in.:

·         Miski i poidełko – jedna przeznaczona na wodę i dwie na karmy – mokrą i suchą.

·         Kuweta – koty należą do zwierząt bardzo czystych. Potrzeby fizjologiczne zaspokoją w kuwecie wypełnionej żwirem.

·         Drapak – kot w naturze ma znaczenie własnego terytorium. Robi to m.in. za pomocą drapania przedmiotów. Aby uchronić kanapy i meble, warto kupić mu drapak.

·         Zabawki – myszki i piłki, przede wszystkim te z dzwonkami. 

Czego potrzebują gryzonie?

Gryzonie, w tym chomiki, myszki i szczurki, są często wybierane przez rodziców małych dzieci, gdyż w teorii są nieco mniej wymagające niż psy czy koty. Nie mniej jednak należy zapewnić im odpowiednie warunki życia, aby czuły się bezpiecznie i komfortowo. W tym celu warto zaopatrzyć się w:  

·         Klatkę – gryzonie żyją na niewielkich, wyznaczonych terytoriach. Najlepiej sprawdzą się przewiewne i łatwe w czyszczeniu klatki. Głęboka kuweta w klatce umożliwia gryzoniom rycie tuneli. 

·         Trociny – stanowią miękką wyściółkę klatki. Są łatwe do wymiany i pozwalają na zachowanie czystości.

·         Poidełka i miseczki – w asortymencie wielu sklepów dostępne są zarówno montowane na klatkę, jak i wolnostojące. 

·         Zabawki – aby gryzoń nie nudził się w klatce, warto urozmaicić mu przestrzeń kołowrotkami, piłeczkami i innymi akcesoriami, które zmuszą go do ruchu.

nr 20/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium