Życie Podkarpackie nr 21/2020 Życie Podkarpackie nr 21/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 155/2020, Środa 3 czerwca 2020 r., Leszka i Kłotyldy
Opublikowano
Dom parterowy z przeszkleniami i nieoczywistą konstrukcją
Poznaj aktualne trendy we wzornictwie i projektowaniu nowoczesnych domów energooszczędnych.

Wielkoformatowe okna są niezwykle efektownym elementem architektonicznym. Wąskie profile, prosta i oszczędna forma mogą razem utworzyć atrakcyjną estetycznie kompozycję. Duże przeszklenia dają również wiele innych korzyści.

We współczesnym budownictwie jednorodzinnym coraz powszechniejszym trendem stają się domy z dużymi przeszkleniami. Ma to swoje praktyczne i estetyczne zalety. Panoramiczne okna dają wrażenie otwartej i niczym nieograniczonej przestrzeni. Oprócz tego bryła budynku nabiera lekkości, a cała konstrukcja łączy w sobie nowoczesny charakter domu z bliskością natury. Zwiększona dawka naturalnego światła to także sposób na energooszczędne doświetlenie użytkowanych pomieszczeń.

Duże okna – prosty i efektowny zabieg architektoniczny

Kiedyś okna zaczynały się zazwyczaj 70 cm nad podłogą. Dziś ten trend powoli odchodzi do lamusa. W nowoczesnej architekturze okna wielkoformatowe stają się coraz częściej spotykanym elementem projektowym. W modnym domu zaczynają się pod sufitem, a kończą przy podłodze. Przeszklenia stanowią dziś największą ozdobę elewacji. Dla ich lepszego wyeksponowania można zestawić je kontrastowo z mniejszymi oknami lub murem. Pasują do dużych i luksusowych willi, jak również do małych domów utrzymanych w nowoczesnym lub tradycyjnym stylu. Poza tym, że optycznie powiększają pomieszczenia, to jeszcze dają wrażenie zatarcia się granicy między budynkiem mieszkalnym a przydomowym ogrodem.

Wielkoformatowa dekoracja

Panoramiczne okna stanowią oryginalną ozdobę fasady domu. Sam budynek może być prosty w swojej formie, jednak dzięki wielkowymiarowym przeszkleniom, wraz z detalami na elewacji, prezentować się będzie niezwykle estetycznie. We wnętrzach, w których dominuje naturalne doświetlenie, jest znacznie przytulniej i mieszka się w nich bardziej komfortowo. Promienie słoneczne korzystnie wpływają na zdrowie i dobre samopoczucie domowników.

Przeszklenia – energooszczędny trend

Jeśli chodzi o domy energooszczędne, to projekty ich zawierają różnego rodzaju rozwiązania w zakresie maksymalnego ograniczenia wydatków na energię. Okna mają znacznie większy współczynnik przenikania ciepła U w porównaniu ze ścianami czy dachem. Są zatem istotnym źródłem ciepła ze względu na swoją przezroczystość – promienie słoneczne przenikają przez przeszklenia i ogrzewają wnętrze domu. Aby mieć pewność, że w danym miejscu to rozwiązanie się sprawdzi, warto przeprowadzić bilans energetyczny – czyli zestawienie zysków i strat ciepła. Wyniki będą się różnić w zależności od wielkości okien, ich parametry techniczne oraz to, w jakiej części budynku będą umiejscowione (od której strony świata).


Rozważając inne rozwiązania pozwalające na zaoszczędzenie kosztów energii cieplnej, można zastanowić się np. nad mechaniczną wentylacją z odzyskiem ciepła. Więcej na ten temat znajduje się w artykule Nowoczesny dom z rekuperacją – sprawdź koszty wentylacji mechanicznej w pasywnych domach energooszczędnych.

Rozwiązanie wygodne i ekologiczne

Przeszklenia, czyli rozwiązanie zgodne z aktualnymi trendami we wzornictwie i projektowaniu nowoczesnych domów energooszczędnych, wpisują się w potrzeby nie tylko inwestorów, ale i osób, które szukają propozycji gustownych oraz funkcjonalnych. To rozwiązanie wygodne oraz ekologiczne. Bilans kosztów eksploatacji oraz mniejsze wydatki na koszty ogrzewania (słoneczne dni występują przecież także jesienią i zimą) to kolejne argumenty, jakie przemawiają za tym, by stylowe domy z panoramicznymi oknami uznać nie tylko za efektowną, ale i opłacalną inwestycję.

nr 21/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium