Życie Podkarpackie nr 49/2019 Życie Podkarpackie nr 49/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 341/2019, Sobota 7 grudnia 2019 r., Marcina i Ambrożego
Opublikowano
Przemyśl
Wschodniej pierzei przemyskiej starówki wypadnie „ząb”?
Kamienica przy Rynek 11 w Przemyślu, na wschodniej pierzei zabytkowego, jedynego w swoim rodzaju w Polsce, układu starówki, jest w fatalnym stanie. Bieżące, drobne naprawy niebawem mogą nic już nie dać. Może dojść do katastrofy budowlanej. Co zrobią wówczas pospołu: władze miasta, konserwator zabytków i inspektor nadzoru budowlanego, kiedy ścisłej zabudowie wypadnie „ząb”?
fot. Mariusz Godos
Przez lata kamienica przy Rynek 11 (pierwsza z prawej) niszczała. Złego z zewnątrz nie widać, dopiero kiedy wstąpi się na dziedziniec, można złapać się za głowę.

Miasto jest samoistnym posiadaczem (czyli podmiotem, który włada w tym wypadku budynkiem jak właściciel; posiadanie często idzie w parze z tytułem własności, jednak można być samoistnym posiadaczem nie będąc właścicielem; prawo własności można zyskać np. poprzez zasiedzenie) kamienicy przy Rynek 11. Ostatnią właścicielką budynku była przemyślanka pochodzenia żydowskiego, która zginęła wiele lat temu, podczas II wojny światowej, najprawdopodobniej w przemyskim getcie (...)

fot. Mariusz Godos
Odpadający tynk, popękane ściany, zrujnowana kanalizacja, itd. przedstawiają dość zaawansowany rozkład tej zabytkowej budowli.
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
7 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Zatruty przemyski obserwator 5.184.229.76 11.09.2019

Niemal cała ta starówka jest jednym wielkim syfem. Przecież te podcienia wchodząc od strony kościoła franciszkanów są pełnią rolę bezpłatnego kibla,  kiedyś przypadkowo wszedłem i od razu wypad, smród moczu z oblewanych nieustannie brudnych scian nie pozwalało na dalsze przebywanie. Dodatkowo przyschniete ludzkie  , tak ludzkie gówna dopełniały wspaniałą scenerię ponoć przemyskiej  atrakcji jaką są podcienia. Nie mogę zrozumieć jak przewodnicy oprowadzają tam czasem wycieczki również z niemiec, padernbornu. Jak im nie wstyd , bo mnie to nie tylko zawstydza, często boli że podobne starówki np. Sandomierzu, Zamościu, Rzeszowie czy jarosławiu są od wielu lat pięknie odrestaurowane, odnowione jedynie w wolnym i królewskim  Przemyślu nic nie można zrobić   pozytywnego , wszystko obdarte z tynków , brud, smród, dziadostwo  obraz nędzy i rozpaczy.  O nie przepraszam, ostatnie dane GUS, Przemyśl na pierwszym miejscu w województwie pod względem umieralności mieszkańców , za nami o wiele kroków w tyle Rzeszów, Stalowa Wola, Mielec, Krosno, Tarnobrzeg czy Jarosław. A więc mamy sukces   przodujemy przynajmniej w tym względzie, a przyczyna, prosta, nawięcej ludzi starych w przeliczeniu na 100 tys mieszkańców i straszliwie zanieczyszczone środowisko  , ziejące smrodem kominy starych domów i okropny średnio 15 letni złom zwany tu samochodami. A  więc samozagłada, kolejna władza gotuje nam samounicestwienie. Gratulacje

user
TSA 94.40.75.201 11.09.2019

Nie dość że Rynek ten został w tak znacznym stopniu zdewastowany, zdemolowany i sprofanowany przez skretyniałych, obłąkanych imbecyli i idiotów, to teraz na dodatek dochodzą jeszcze takie rzeczy. Przykre to i smutne zarazem.

user
nikoletta 193.242.142.146 11.09.2019
a władze - jak to władze - kłócą się kto zrobił zadłużenie i kto będzie spłacał
user
Tadeusz 188.146.53.225 12.09.2019

Szkoda, ze tak się dzieje. Przemyśl ma szanse być miastem turystycznym, Kraków odwiedza rocznie już blisko 15mln turystów, u nas spokojnie mamy szanse na 3mln, czyli kilkanaście razy więcej niż dziś. Temu oczywiście towarzyszyc musi (szansa na biznes) 20-30 nowych hoteli, 50 pubów i restauracji, filharmonia, min 5 galerii handlowych, riksze, meleksy...to nastąpić musi, możemy to przyspieszyć

user
Maria 91.246.70.186 07:50:41 12-09-2019

Tadeusz- O czym ty piszesz,miasto nie może od kilku nastu lat rozwiązać problemu z parkingami,popatrz co się dzieje w sobotę czy niedzielę,nie ma gdzie zaparkować auta,a co dopiero autobusu,ilość hoteli powalająca,ale turyści jacy tu się pojawiają są turystami jedno dniowymi,bo co robić dwa dni w tym mieście.

user
mk 91.193.208.73 00:28:49 16-09-2019

Oceniając twoje idiotyczne wpisy , coraz  częściej - i myślę ,że nie tylko ja , dochodzę do wniosku ,ze musisz coś '"brać " . . Chłopie  czy ty jesteś idiota pisząc o  3 mln turystów . Czy ty zdajesz sobie sprawę co to za ilość ? Piszesz  o 20 - 30 hotelach  50  restauracjach  ? A już osiągnąłeś stopień idiotyzmu pisząc o FILHARMONII/ LECZ SIE NA NOGI , BO NA CZEREP JUŻ ZA PÓŻNO

user
Dgfggg 37.47.65.111 13.09.2019

I w czym problem ak ygląda 95 % przemyskich kamienic.

nr 49/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium