Życie Podkarpackie nr 8/2020 Życie Podkarpackie nr 8/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 57/2020, Środa 26 lutego 2020 r., Mirosława i Aleksandra
Opublikowano
Region, Korczowa
Przemycali malowaną na drewnie ikonę bizantyjską z wizerunkiem św. Mikołaja
Przemyt udaremnili celnicy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej.
fot. serwis KAS

63-letnia kobieta podróżująca osobowym bmw, mimo że miała taki obowiązek, nie zgłosiła obrazu do kontroli. Jak tłumaczyła, nie sądziła, że jest to konieczne.

Obraz znajdujący się w jednym z bagaży to jeden z najpopularniejszych typów ikonograficznych św. Mikołaja – typ popiersiowy z księgą Ewangelii w lewej ręce. Ikona została zatrzymana do dalszego postępowania, podczas którego powołany rzeczoznawca oceni jej wartość, w tym także zabytkową.

– Na przywóz do Polski przedmiotów o charakterze zabytkowym nie są wymagane dodatkowe dokumenty – wyjaśnia nadkom. Małgorzata Czesak, koordynator ds. zabytków Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

– Należy jednak pamiętać, że jeżeli przywóz dokonywany jest z państw nienależących do Unii Europejskiej, to należy przywożony obiekt zgłosić w oddziale celnym, w celu objęcia go odpowiednią procedurą celną. Przypominamy także, że w zakresie przywozu na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie, w rozumieniu przepisów celnych, obowiązują następujące stawki: celna – 0 procent oraz podatku VAT – 8 procet od zadeklarowanej wartości towaru. Natomiast w przypadku wywozu pozwolenie na wywóz zabytków z Polski na stałe wydaje minister kultury i dziedzictwa narodowego, natomiast na wywóz czasowy – właściwy wojewódzki konserwator zabytków. W zakresie materiałów bibliotecznych wszystkie typy pozwoleń na wywóz wydaje dyrektor Biblioteki Narodowej – dodaje.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Parkoszczyk 94.254.210.196 08.09.2019

Szkoda, że to nie mój wynik na zdjęciu (((

nr 8/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium