Życie Podkarpackie nr 22/2020 Życie Podkarpackie nr 22/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 159/2020, Niedziela 7 czerwca 2020 r., Roberta i Wiesława
Opublikowano
Przemyśl
Policjantki przeszkoliły pierwszaków ze szkoły muzycznej [ZDJĘCIA]
Na początku roku szkolnego policjanci nie tylko w większym stopniu patrolują okolice szkół i przedszkoli, ale także spotykają się z dziećmi na lekcjach o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.
Policjantki przeszkoliły pierwszaków ze szkoły muzycznej [ZDJĘCIA]
fot. KMP Przemyśl

Dziś st. asp. Małgorzata Czechowska i podkom. Marta Fac spotkały się z uczniami klas pierwszych w Zespole Szkół Muzycznych im. A. Malawskiego w Przemyślu. – Oprócz pogadanki, nie zabrakło również konkursów, wspólnego przechodzenia przez przejście dla pieszych i „buszowania” w policyjnym radiowozie – opisują funkcjonariuszki.

Policjantki przypomniały, jak prawidłowo przejść przez przejście dla pieszych, na którym nie ma sygnalizacji świetlnej. Omówiono również zasady korzystania z numeru alarmowego 112.

– Uczniowie bez najmniejszych problemów wskazali co oznacza znak drogowy znajdujący się przy szkole tzw. „Agatka”. Wszyscy słuchacze otrzymali elementy odblaskowe, z których będą korzystać przez cały rok – mówi podkom. M. Fac.

Policjantki wybrały się z dziećmi na drogę, by w praktyce pokazać, jak przechodzić przez przejście dla pieszych i jak zachowywać się na chodniku będąc w dużej grupie.

– Pamiętajmy, że w przygotowaniu dziecka do szkoły ogromną rolę odgrywają rodzice. Powinniśmy dawać dzieciom dobre wzorce. Upewnijmy się, że nasze pociechy wiedzą, że mają przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach dozwolonych, w sposób rozsądny i odpowiedzialny. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania oraz plecaki wyposażmy w widoczne po zmroku odblaskowe elementy – wskazują funkcjonariusze.

– Przejdźmy z naszymi dziećmi i pokażmy, gdzie są przejścia dla pieszych oraz sygnalizacja świetlna, opowiedzmy im, na co podczas drogi do szkoły powinny zwrócić uwagę, poinformujmy je, jak należy się zachować dochodząc do przejścia dla pieszych, w którą stronę należy spojrzeć zanim wejdziemy na „pasy”, poinformujmy je również, kiedy można wejść na przejście dla pieszych, oraz że najbezpieczniejsza droga do szkoły nie oznacza wcale tej najkrótszej – instruują policjanci.

– W tym miejscu apelujemy do wszystkich kierujących o szczególną ostrożności i uwagę właśnie w rejonie szkół i przedszkoli. Zatrzymajmy samochód przed przejściem dla pieszych, aby dzieci mogły bezpiecznie dotrzeć na zajęcia, a po zakończonych lekcjach - do domu – apelują.

Prelekcje policjantów w przedszkolach i szkołach potrwają do późnej jesieni.
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Anons 188.146.230.69 06.09.2019

Brak słów

nr 22/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium