Życie Podkarpackie nr 38/2019 Życie Podkarpackie nr 38/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 261/2019, Środa 18 września 2019 r., Ireny i Józefa
Opublikowano
Przemyśl
W urzędzie pracy jest limit, bo... jest za mało pracowników
– Urząd pracy jest czynny do godziny 15, ale już po ósmej usłyszałem, że tego dnia nie mogę się zarejestrować, bo dziennie przyjmują tylko 12 osób i limit jest wyczerpany – irytuje się pewien przemyślanin, który zadzwonił do naszej redakcji. Podobne sygnały spływają do nas co jakiś czas. Dlaczego? Okazuje się, że czasem również w urzędzie pracy brakuje rak do pracy.

Czytelnik chciał się zarejestrować jako osoba bezrobotna, ale w wybranym dniu mu się to nie udało. – Kazali przyjść w innym terminie. Tylko co robią przez resztę dnia? I dlaczego nie ma stosownej informacji na temat przyjmowania ludzi? – nie kryje irytacji mężczyzna.

Z jednej strony można by uznać, że bezrobotny – skoro nie pracuje – ma przecież dużo czasu, więc przyjście innego dnia nie powinno stanowić problemu. Z drugiej jednak strony, bezrobotny też człowiek i ma prawo być odpowiednio obsłużony. Poza tym są różne sytuacje rodzinne i zdrowotne. Problem mogą mieć też mieszkańcy z dalszych stron powiatu przemyskiego, np. gminy Bircza lub Stubno.

Podobne sygnały od osób, którym nie udało się zarejestrować w wybranym terminie, spływają do nas co jakiś czas. Dlaczego takie sytuacje się zdarzają? Wyjaśnia dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
24 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Prawda 188.147.41.62 04.09.2019

Mało ludzi z wyższym wykształceniem jest bezrobotnymi,tylko lepiej wysłać na staż za 950zł na pół roku a i tak etat znajomi lub rodzina dostanie a ten dalej gdzieś na staż.Zresztą panie z UP dobrze wiedzą ile rodziny tam pracuje,ewentualnie znajomi na staż do UM i po miesiącu już jest na etacie

user
Zawiedziony 188.146.160.216 23:02:38 04-09-2019

Dokładnie, tez jestem po stażu i od ponad roku szukam pracy w różnych instytucjach i również w firmach prywatnych, trafia mnie od razu jak w pewnym urzędzie na egzaminie byłem kilka razy z czego większość zdanych testów i zaproszeń na rozmowę, mam doświadczenie ze stażu i kierunkowe ekonomiczne studia, a za chwile okazuje się, że tu mamusia poszła na emeryturę, tu mamusia jeszcze pracuje, a tu wujek na emeryturę itp. dostają się jakieś przedszkolanki, jacyś ludzie z ulicy bez wykształcenia itp. CHORE JEST TO WSZYSTKO ale taki świat... bez znajomości dziś jesteś NIKIM. 

user
obywatel 31.128.19.190 04.09.2019

Żenada, Żenada i jeszcze raz Żenada. Zwykła ludzka uczciwośc, sumienie i szacunek do drugiego człowieka nakazują, aby człowiek mógł się zarejestrować w godzinach pracy urzędu. Tymczasem jako osoba bezrobotna trzeba przyjechać na 6 rano lub wcześniej i zająć sobie miejsce w kolejce. Urząd natomiast, co jest śmieszne i kuriozalne, odmawia rejestracji osobom, które przyszły później np po 8:00, bo skończyły się numerki. A jak ktoś mieszka dalej i autobus się spóźni lub tak przyjeżdża to co?  Każą przyjechać następnego dnia. Wstyd. I to ma być instytucja, która ma pomagać ludziom??? Żenujące jest to, iż takie praktyki, o których mowa w artykule, są tolerowane przez panią dyrektor "Urzędu". Wstyd, że osoba będąca dyrektorem urzędu pracy po prostu raczy sie tłumaczyć zasłaniając się paragrafami, przepisami, "ze mają inne prace" jeszcze w ciągu dnia, a brak po prostu ludzkiej życzliwości w stosunku do osób, które są bezrobotne. Pytanie, czy to celowe takie działanie, aby odmawiać rejestracji wszystkim przybyłym ludziom w danym dniu??? Sam tego doświadczyłem. Dlatego o tym piszę. Dyrektor powinien dawać przykład swoim podwładnym, dyscyplinować ich, mobilizowac do pracy, a kiedy przychodzę do urzedu celem terminu jako bezrobotny, to widzę w tych pokojach ludzi ospałych, znudzonych, czekających tylko końca dnia. Gdzieś tam siedzą jacyś młodzi przy biurkach i niewiadomo co w zasadzie robią, bo starsi pracownicy i tak przyjmują bezrobotnych. Słowem wstyd i żenada. Kilka razy już o tym piszą, a zmian na lepsze brak. 

user
bezrobotny 31.128.19.190 04.09.2019
Brak zmian w Przemyślu. Ta instytucja w ogóle nie pomaga. Żeby jeszce coś zaproponowali. Nic. Trzeba zreformować te urzędy pracy, bo to tylko trzymanie ludzi małoefektywnych na etatach państwowych. Przynajmniej w Przemyślu. Może czas na zmianę dyrektora urzędu pracy??? Jest tylu bezrobotnych, to niech wezmą ich do pracy do urzędu, a wtedy będzie można przyjmować więcej ludzi za dnia. To po prostu jest kpina i brak szacunku do ludzi." Brak numerków. dzisiaj już nie rejestrujemy" Wstyd !!! Tym bardziej, że są bezrobotni, którzy mają niekiedy wyższe wykształcenie i kwalifikacje niż niektórzy pracownicy przemyskiego urzędu pracy.  O takie trzymanie na etatach ludzi aby tylko do emerytury. 
user
XYZ 31.128.19.190 04.09.2019

I na koniec bynajmniej pochwała dla redakcji "Życia". Za to ,że piszecie o takich zjawiskach, że nagłaśniacie takie przypadki " ach przepracowania urzędu" jeszcze  pracy. Piszcie o tym zawsze, kiedy ludzie będą do was pisali. Piszcie i nagłaśniajcie to, bo w urzędzie pracy w Przemyślu czas wreszcie na zmiany. Zmiany, które powinny wynikać z po prostu z normalności, z sdrowego sumienia, z szacunku do drugiego człowieka, który z różnych powodów jest bezrobotny.

Piszcie o tym, Szanowna Redakcjo, bo dzięki Wam możemy wspólnie coś zmienić na lepsze. Pozdrawiam

XYZ

user
brat PIT 185.38.225.7 04.09.2019

Dzisiaj  w "ŻP" jest wyborcza ulotka (mistrzostwo fotoshop-u) pewnej towarzyszki z" jedynie słusznej partii", której hasło wyborcze brzmi "PRACUJĘ DLA WAS".  Niestety towarzyszko muszę rozczarować, "pracujecie" dla siebie i "przewodniej siły narodu" dzięki której macie pracę.

user
gosc 79.191.54.114 04.09.2019

ten problem jest od kilku lat. ale nikt niczym sie nie przejmuje. jak obywatele Ukrainy mieli problem z rejestrowaniem aut na współwłaściciela to urząd zrobił podwójne okienka. dało sie dało się?

user
zainteresowana 83.31.150.212 04.09.2019

Pan prezydent Bakun robi porzadki w roznych instytucjach ,czas panie prezydencie na zmiany w Urzedzie Pracy i to od zaraz!! niech w koncu ludzie ktorzy sa bez pracy i szukaja pracy w tym urzedzie ,beda po prostu traktowani z szacunkiem a nie jak zlo konieczne.Tam pracuja ludzie ktorzy sa znudzeni juz praca a obowiazki wykonuja z wielką łaską.Niech w koncu bedzie to Urzad Pracy przyjazny dla osob poszukujących pracę

user
Heniek 81.161.203.129 04.09.2019

Wszystko jest robione teraz tak po to aby nie popsuć statystyki  spadającego bezrobocia w Polsce obecnemu rządowi.

user
Zenon 81.161.203.129 04.09.2019
user
Gvhh 37.47.97.225 05.09.2019

Następny sukces pana Prezydenta

user
szymon 31.128.19.190 05.09.2019

Nawet Gmina pracuje dłuzej jako urząd i można coś załatwić po południu. 

Pracownicy urzędu pracy niech się cieszą , że mają w ogóle klientów, petentów w osobach bezrobotnych, bo chyba tam niczego nie produkują, nie projektują.  Proszę się pytać samemu o kursy, itp, w innych instytucjach. A jak pytałem o oferty zaagraniczne, to prosze sobie samamu na eures popatrzeć. I to są pracownicy fachowi, ???

Powinni spróbowac roboty u prywaciarza. Czas na zmiany. Mam wrażenie ze ten urząd tylko istnieje dla siebie i swoich pracowników. 


Piszcie i komentujcie

user
GeZa 185.73.91.250 05.09.2019

Ile wynosi zarejestrowanie bezrobotnego max do 30 minut, przy oczywiscie nie tylko jednym stanowisku pracy! Przynosisz swoje dokumenty, swiadectwa pracy, wypelniasz max 2 papiery i jestes zarejestrowany. 
Bylam tam rejestrowac sie i szanowna Pani powiedziala, ze "no cóz, ciezko bedzie z pani doswiadczeniem, wyzsze, duze doswiadczenie itp." SERIO?! sama sobie do 4 tyg prace znalazlam, dla mnie urzad pracy moze nie istniec, a dokumenty miedzy pracodawcą -zusem-pracowinkiem mozna sobie samemu zalatwic.  Po drugie, jedna panienka powiedziala mojej mamie, ze "urzad pracy nie jest do szukania pracy, jest jedynie posrednikiem, ktrory ma zalatwic dokumenty". Dajcie spokoj z Katedralna 5. 

user
Realia 185.25.123.237 17:49:16 05-09-2019
Urząd pracy jest do zaoferowania ofert pracy A bezrobotny ma obowiązek aktywnie szukać pracy WSZĘDZIE! A PUP może zaoferować te oferty które ma na stanie, więc proszę nie pisać takich tekstów ponieważ każdy mądry jest Ale niestety nie na tyle by wiedzieć jak wygląda praca każdego z urzędników. Oprócz tego że tam chodźcie to nie macie pojęcia o czym mówi ustawa PUP i regulaminy i ile obowiązków nakład na każdego pracownika i to nie jest tylko tzw " odhaczanie" Ale później jest jeszcze wiele innej papierologi którą  wprowadza nasz Rząd 
user
Pracownik Pup 94.254.144.83 15:56:37 07-09-2019

Do  "realia" wszyscy tak jadą po urzędzie pracy, nie wiem dlaczego, oni bardzo dobrze działają ,oferują godziwą pracę za dobre pieniądze tylko wiadomo że dla swoich , skoro pracuje tam 200 osób pomnóżmy przez rodziny tych osób i mamy odpowiedź dlaczego oni nikomu nic nie zaoferowali a przez lata jest tylko murarz tynkarz do wyboru. Zobaczcie sobie jak wyglądają urzędy pracy za granicą.

user
xx 31.183.243.29 05.09.2019

PUP od chwili  powstania  to niekompetentny/szukanie pracy bezrobotnym/ ,bezproduktywny  utworzony twór zatrudniający  urzędników produkujących tylko zbędną makulaturę. Dawno powinno się to zlikwidować

user
Jan 31.183.188.244 05.09.2019

Wydaje się  KUP / krajowy urząd pracy/ powinien zorganizować szkolenie w Chinach lub Nowej Zelandii  dla dyrektorów PUP w celu polepszenia obsługi bezrobotnych,może tam jeszcze nie byli?

user
Sprawiedliwy 185.25.123.237 05.09.2019

Zawsze można się zgłosić elektronicznie. Tylko trochę sprytu i obycia w Internecie. Lub wystarczy odwiedzić Wojewodzki Urząd Pracy A dokładnie CIiPKZ o/Z w Przemyślu przy ul. KOSCIUSZKI 2, pok.204 IIp. Jest tam doradca zawodowy, który może zgłosić elektronicznie do rejestracji w PUP i problemu nie widzę!!!!!!!

I się ludzie uspokojcie. W PUP kadra się znacznie zmniejszyła i nikt w zamian nie został zatrudniony tylko Prezydent poprostu pozabieral etaty twierdząc że bezrobocie zmalało i jest mniej pracy. Ponadto ciekawe czy w innych urzędach macie wszytsko załatwione od ręki. Chociażby i zaświadczenia. 

Zamiast narzekać bądźcie dla siebie wyrozumiali 

Nalewki nie chcielibyście pracować z takimi ludźmi jak wy wrogo nastawieni i dostawać najniższą płacę

user
XX 185.25.123.237 17:42:23 05-09-2019
Tylko spokój nas uratuje
user
BEZ STRONNICZY 94.40.75.204 09:59:07 06-09-2019

No tak wypowiedział się pracownik UP. Tylko zero bez stronniczości ,a zaświadczenie w zasadzie same urzędy sprawdzają w systemie bo są powiązane.po za tym tam gdzie wysyłają do pracy to ogłoszenia są od kilku lat do tych samych ludzi którzy za najniższą krajową chcą zarypać ludzi.

user
CZESŁAW 81.161.203.129 05.09.2019

Gdzie jest PRAWO I GDZIE SPRAWIEDLIWOŚĆ

user
brat PIT 185.38.225.7 05.09.2019

PiS = Posady i Stołki

user
B... 79.191.47.117 07.09.2019

Łatwo powiedzieć, jeśli nie było się po drugiej stronie, łatwo oczerniać pracowników i oceniać wszystkich jedna miara. Brak odpowiedniej ilości kadry to nie wina pracownikow, a władz miasta, które nie widza problemu w zmniejszającej się ilości pracownikow i nie chcą nowych osób przyjmować. Niektórzy pracownicy urzędu potrafią po godzinach zostawać, żeby wszystko było jak trzeba, ale najlepiej nakrzyczeć, opluć, bez patrzenia obiektywnie jak wyglada praca „od środka” ile kosztuje czasem zdrowia, nerwów a urzędnik musi być miły bo inaczej powiedzą ze jest bez serca. Może czasem tez trzeba popatrzeć na urzędnika jak na normalnego drugiego człowieka. 

user
Dorcia 81.161.203.129 10.09.2019
nr 38/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium