Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
Przemyśl, Żurawica
W Żurawicy upamiętnili bohaterskich pancerniaków [GALERIA]
W obecności m.in. minister w Kancelarii Premiera RP, jarosławianki, Anny Schmidt-Rodziewicz (PiS) i (najprawdopodobniej) ostatniego żyjącego z tej jednostki, byłego żołnierza 2. Batalionu Pancernego, stacjonującego w Żurawicy, 102-letniego porucznika Tadeusza Lutaka 2 września br. na placu apelowym przed budynkiem urzędu gminy odbyły się uroczystości rocznicowe z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Tuż po odsłonięciu pamiątkowej tablicy. Od lewej: posłanka na Sejm RP, minister w Kancelarii Premiera Anna Schmidt-Rodziewicz, dowódca 1. Batalionu Czołgów w Żurawicy ppłk Rafał Kluz oraz najprawdopodobniej ostatni żyjący z tej jednostki, były żołnierz 2. Batalionu Pancernego, stacjonującego w Żurawicy, 102-letni porucznik Tadeusz Lutak.
fot. Mariusz Godos
Tuż po odsłonięciu pamiątkowej tablicy. Od lewej: posłanka na Sejm RP, minister w Kancelarii Premiera Anna Schmidt-Rodziewicz, dowódca 1. Batalionu Czołgów w Żurawicy ppłk Rafał Kluz oraz najprawdopodobniej ostatni żyjący z tej jednostki, były żołnierz 2. Batalionu Pancernego, stacjonującego w Żurawicy, 102-letni porucznik Tadeusz Lutak.

Ceremonia połączona została z odsłonięciem tablicy pamięci żołnierzy 2. Batalionu Pancernego, którzy w 1939 r. wyruszyli z żurawickich koszar na wojnę w obronie Ojczyzny. Ufundowali ją spadkobiercy pancerniackiej tradycji 1. Batalion Czołgów w Żurawicy. W skład wspomnianego batalionu wchodziło 11 formacji. Wszystkie zostały wymienione na okolicznościowej tablicy.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żurawicy, której przewodniczył ks. dziekan Marian Hofman. To on potem poświęcił tablicę, a uroczyście odsłonił ją por. T. Lutak w towarzystwie posłanki na Sejm RP A. Schmidt-Rodziewicz, wójta gminy Żurawica Tomasza Szeleszczuka i dowódcy 1. Batalionu Czołgów w Żurawicy ppłk. Rafała Kluza. Wśród gości był również poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz.
5 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Znużony dziadostwo przemyski obserwator 46.134.113.221 02.09.2019

Apel do pani poseł,  minister Joasi Smidt Rodziewicz, w imieniu mieszkańców upadłego pod każdym względem dawnego miasta ponoć wolnego i królewskiego Przemyśla proszę o łaskawie wstawiennictwo i pomoc w zatrzymaniu totalnego upadku mieściny. Nadmienię jedynie ż 4 przemyskich muszkieterów sejmowych tj. Marszałek wielki koronny Marek Tadeusz oraz 3 pozostałych posłańców nie zrobili nic lub niemal nic by zatrzymać totalny upadek mieściny która szoruje samo dno w rankingach miast dawniej wojewódzkich obecnie zadupia. Obserwując pani działalność widzę że przez jedną kadencję w sejmie zrobiła pani więcej dla swojego rodzinnego Jarosławia niż nasi Sejmowi herosi od kilku dekad. Również nie widzę żadnej aktywności przemyskich działaczy PiS we władzach wojewódzkich tak Lucyna Podhalicz, wicewojewodzina jak i Pilch członek zarządu województwa częściej otwiera różne inicjatywy w innych miastach i miasteczkach jak np ostatnio nowy oddział szpitalny w Jarosławiu  co jest pozytywne, choć trzeba przyznać że przemyski oddział kardiologii jest nieźle wyposażony czego osobiście doświadczyłem. Raz jeszcze zwracam się do pani poseł o ratunek dla pięknie położonej mieściny Przemyśl i zapewniam o swoim głosie w najbliższych wyborach do Sejmu RP. 

user
kasander 89.68.175.84 02.09.2019

Co na takiej uroczystości robi stary pisobolszewicki komuch, obrońca pedofilów w sutannach???
Dla tego gnoja, wkładanie palca do pochwy dziewcząt przez księdza jest uzdrawianiem!!! - patrz protokół z przesłuchania tego typa. Taki idiota albo lepszy zboczeniec!!! 

Dlaczego nikt go nie wyprosił z tej uroczystości?

Wstydzę się za Jarosławian.

user
mk 91.193.208.66 14:00:32 03-09-2019

Tym razem to lucyfer  przemawia przez ciebie  czy może belzebub?

user
kasander 89.68.175.84 15:16:27 03-09-2019

Nie wiem po co się popisujesz bo wątpię aby kogokolwiek z czytelników interesowały twoje wewnętrzne obsesje i frustracje spowodowane ślepą wiarą w gusła i zabobony wtłoczone ci w pustą łepetynę przez zboczonych sukienkowych.

user
gorszy sort 46.174.214.4 02.09.2019

On taki prawy i sprawiedliwy! Takich w pisie jest dużo sam znam takigo  co był pierwszym sekretarzem w zakładzie ale poszedł z duchem czasu i wstapil do pisu i teraz iest przewodniczącym rady gminy!!!

nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium